fbpx
Naujienos

7 faktai, kuriuos turėtumėte žinoti apie minios finansavimą

Žmogus Vielabraukis kickstarter.com
Žmogus Vielabraukis
kickstarter.com

Lietuvių kūrėjų ir meno bei inovacijų mecenatų tarpe sparčiai plinta nauja paramos forma – minios finansavimas ( angl. Crowdfunding ). Didžiausia pasaulyje minios finansavimo platforma kickstarter.com dalinasi 7 faktais, kuriuos derėtų žinoti apie šį standartus laužantį, XXI a. projektų finansavimo būdą.

  1. Minios finansavimas – naujas būdas finansuoti kūrybinius projektus

Didžiausioje pasaulyje minios finansavimo platformoje gali būti renkamos lėšos kūrybiniams projektams iš filmų, žaidimų, muzikos, technologijų bei scenos menų srities. Platformoje visuomet gausu tiek ypač mažų tiek ir didžiausio masto projektų iš viso pasaulio. Nuo kickstarter.com atsiradimo 2009 metais, 8.9 milijono žmonių projektams paaukojo virš 1,8 milijonų dolerių ir tokiu būdu padėjo 87 tūkstančiams projektų išvysti dienos šviesą. Šiuo metu rėmėjų dėmesio laukia tūkstančiai aktyvių projektų.

  1. Kiekvieno platformoje esančio projekto kūrimas yra nepriklausomas

Kino gamintojai, muzikantai, dizaineriai ir kiti menininkai iš viso pasaulio turi pilną savo generuojamo turinio kontrolę. Kickstarter.com yra tik platforma jungianti meninikus ir meno rėmėjus, o mecenatu šiais laikais gali tapti bet kuris žmogus, turintis interneto prieigą bei kreditinę kortelę.

  1. Projektai gimsta kūrėjams vienijantis su rėmėjais

Projekto kūrėjai apskaičiuoja sumą, kuri būtina projekto įgyvendinimui ir numato laiką, per kurį tikisi reikiamą sumą surinkti. Jei žmonėms patinka projektas – jie gali jį remti pasirinkta suma ir taip užtikrinti projekto gyvavimą. Nors kitos paramos platformos turi lankstesnes projektų finansavimo sąlygas – kickstarter.com laikosi “viskas arba nieko” politikos. Tai reiškia, jog jei projektui per numatytą laiką nepavyksta surinkti užsibrėžtos pinigų sumos, lėšos nuo rėmėjų kreditinių kortelių yra išvis nenuskaičiuojamos. Ir nors tokia politika gali iš pirmo žvilgsnio pasirodyti neprogresyvi, statistika byloja pozityvius rezultatus – net 44% iš visų pristatomų projektų pasieka savo užsibrėžtus tikslus.

  1. Kūrėjai išlaiko 100% teises į savo kūrinį

Rėmėjai finansuoja projektus ne siekdami pasipelnyti, o tam, kad projektai būtų įgyvendinti. Mainais už suteiktą paramą projektų kūrėjai atsidėkoja įvairiomis originaliomis dovanomis, gana dažnai tai būna finansuoto kūrinio kopija – knyga, filmas ar žaidimas. Didesnę finansinę paramą projektams suteikiantys rėmėjai gali mėgautis ir įmantresnėmis privilegijomis – kūrėjai gali siūlyti privačias peržiūras, koncertus ar vakarienes su kūrybine komanda, kreditus filmų titruose ar pirmuosius technologinių produktų prototipus.

  1. Kūrybiniai projektai, išties, taip remiami jau šimtmečius

Mocartas, Bethovenas, Witmanas ar Twainas savo projektus rėmė labai panašiais būdais – jie turėjo ne tik didžiuosius savo mecenatus – jiem pagelbėdavo ir mažesni rėmėjai, kurie mainais gaudavo ankstyvas kūrinių kopijas ar ypatingus leidimus. Taigi, kickstarter.com iš esmės eina tuo pačiu keliu, tačiau socialinių tinklų progresas padeda tokiam rėmimo modeliui suteikti neįtikėtinai platų mastą.

  1. Projekto rėmimas yra kur kas daugiau, nei tiesiog finansavimas

Projekto rėmimas reiškia pagalbą padedant kitam žmogui įgyvendinti jo didžiausias svajones, tai draugiškas kūrimas tokio pasaulio, kuriame nori gyventi tiek idėjų autoriai tiek jų palaikytojai. Žmonės dažnai remia asmenybes, kuriomis žavisi ar dažnai ateina į kickstarter.com vien tam, kad galėtų būti įkvėpti. Kartais projektai susiduria su tuo, kad aplinkybės neleidžia vykdyti rėmėjams duotų pažadų, tačiau jei kūrėjai būna atviri ir nuoširdūs – tarpusavio ryšys padeda įveikti sunkumus.

  1. Minios finansavimo misija – kūrybines idėjas versti realybe

Kickstarter.com komanda įsikūrusi Brukline, ją sudaro 121 žmogus. Darbuotojai kasdien stengiasi platformą padaryti dar patrauklesne ir paprastesne, atsakinėja į projektų kūrėjų ir rėmėjų klausimus, ieško naujų įkvepiančių idėjų. Jei platformoje esantys projektai finansuojami sėkmingai – taikomas 5% mokestis. Kickstarter.com komanda tiki, kad geros idėjos keičia pasaulį, o kūrėjų ir rėmėjų subūrimas – neįtikėtinai galingas būdas sukurti kažką naujo.

2014 metais kickstarter.com platformoje 3.3 milijonai žmonių kūrybiniams projektams paaukojo virš pusės bilijono dolerių. Tarp jų –  ir sėkmingai finansuoti lietuvių projektai: Andrew Mikšio fotografijų albumas “DISCO”, Ernesto Jankausko trumpametražis filmas “Anglijos karalienė pagrobė mano tėvus”; muzikinis klipas “space me out” ir kt. Šiuo metu platformoje aktyvūs 2 lietuvių kūrėjų projektai – trumpametražis Jono Trukano filmas “The Trolleybus-Man” ( “Žmogus Vielabraukis” ) bei išmaniųjų žaislų projektas “Avakai”.

 

Komentarai