Antrą kartą Nidoje rengiamas kino festivalis „Suspaustas laikas“ šiemet vilioja dar įspūdingesniais vardais

Kino festivalis „Suspaustas Laikas“

Prieš metus Neringoje vykęs tarptautinis kino festivalis „Suspaustas Laikas“ rugpjūčio 9-12 d. vėl sugrįžta į Nidą. Šiemet pasaulinio lygio kino kūrėjus ir tarpdisciplininius menininkus į Lietuvą sutraukiantis renginys plečia ne tik savo dalyvių gretas, tačiau ir žada dar turiningesnę programą. Per metus pastebimai išaugti spėjusi kino mylėtojų šventė antrąją rugpjūčio savaitę vietinius ir kurorto svečius džiugins ne tik išskirtine nepriklausomų ir eksperimentinių filmų programa, tačiau ir paskaitomis, kūrybinėmis dirbtuvėmis bei susitikimais su pasaulyje pripažintais ir perspektyviausiais Europos menininkais bei kino režisieriais.

Festivalio organizatoriai šiemet žada ne tik aibę nemokamų renginių, tačiau ir galimybę susitikti ir gyvai pabendrauti su tokiais tarptautinėje kino arenoje spėjusiais išgarsėti filmų kūrėjais kaip belgų režisierius Gilles Coulier („Vietiniai“, „Islandija“) ir vienas žinomiausių Europos videomenininkų Enzo Cillo.

Festivalio atidarymas įvyks rugpjūčio 9 d. Nidos meno kolonijoje. Čia pirmąją „Suspausto laiko“ dieną bus rodomi nepriklausomo trumpametražio kino programos filmai. Net keturias savo juostas jos metu pristatys renginyje viešintis ispanų kilmės režisierius Borja Mucientes – žiūrovai turės galimybe išvysti jo filmus My Mind („Mano sąmonę“, 2013), Your Life („Tavo gyvenimas“, 2017), The Essence („Esmė“, 2017) ir „X“ (2017). Tuo tarpu belgų režisierius ir scenaristas Gilles Coulier, tėvynėje puikiai žinomas nuo tada, kai sukūrė itin didelio populiarumo sulaukusį televizijos serialą Bevergem („Vietiniai“), Nidos svečius supažindins su savo trumpo metro juosta „Islandija“ – kūriniu, su kuriuo jis buvo atrinktas į Kanų kino festivalio Cinefondation programą, taip pat Abu Dabio ir Lydso kino festivalius. Taip pat festivalio lankytojai pamatys jo trumpametražius filmus Paroles („Žodžiai“, 2010) ir Mont Blanc („Montblanas“, 2012). Vakaro programą vainikuos naujausia lietuvio Karolio Kaupinio juosta – šiais metais sukurtas vaidybinis trumpo metro filmas „Budėjimas“. Vakaro programos pradžia – 20:30 val.

Rugpjūčio 10 d. festivalio dalyvių laukia dokumentinio kino programa, kuri prasidės 21:30 Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ salėje – čia kino mylėtojams čia bus parodytas Lino Mikutos filmas „Šaltos ausys“  ir ukrainiečių režisieriaus Ostap Kostiuk filmas ,, Gyva ugnis“. Ukrainiečių režisierius Ostap Kostiuk – nauja figūra Europos kino padangėje. Debiutavęs 2015 metais, pristatydamas plačiajai visuomenei filmą „Gyva ugnis“, iki tol mažai sąsajų su kinu turėjęs istorikas iš karto patraukė kritiku ir kino mylėtojų dėmesį. Techniškai nepriekaištingas, dramaturgiškai išbaigtas ir itin jautrus dokumentinis filmas apie nykstančia Karpatų aviu augintoju kultūrą iš karto pavergę Karlovy Varu, Ciuricho ir Čikagos tarptautiniu kino festivaliu žiūrovų širdis. Pastarajame kino festivalyje „Gyva ugnis“ netgi buvo nominuotas pagrindinėje programoje geriausio dokumentinio filmo kategorijoje.

Reklama

O trečiąją festivalio dieną, rugpjūčio 11-ąją, „Agilos“ salėje „Suspausto laiko“ svečiams bus pristatytas eksperimentinis kinas. Čia žiūrovus su savo kūryba supažindins ir tarpdisciplininis italų menininkas Enzo Cillo bei toli už tėvynės ribų išgarsėjusi rusų kilmės kūrėja Polina Kanis ir bus rodomas Phoebe Tooke eksperimentinis filmas Disambiguation (,,Daugiaprasmybe“, 2015). Phoebe iki šiol yra susižėrusi beveik visus įmanomus šios srities kino apdovanojimus. Tarp jų – Academy of Motion Picture Arts ir San Francisco Film Society Golden Gate Award, taip pat Dokumentiniu filmu instituto prizą už geriausia dokumentinį filmą. Nidoje bus pristatytas naujausias eksperimentinis filmas – penkis metus kurtas Disambiguation (,,Daugiaprasmybe“, 2015) apie 2010-uju metu ekologine katastrofa Meksikos įlankoje.

Kino festivalis „Suspaustas Laikas“

„Gauti pakvietimą į festivalį Lietuvoje man buvo didelė garbė, – pasakoja E. Cillo – o viena iš priežasčių, dėl kurių nusprendžiau prisijungti prie jo dalyvių – kino sukuriamos galimybės ne tik susipažinti su naujais žmonėmis, bet ir atrasti naujas vietas. Žinoma, ne pirmą kartą pristatinėju savo kūrybą tokiose ypatingose ar ne visai tradicinėse dideliems kino renginiams vietose – štai neseniai teko dalyvauti festivalyje „Wildtype Filmvirus“, vietos kino mylėtojų rengiamame netipinėje, galima sakyti, laukinėje Tailando vietovėje ar „Nofest’e“, kuris vyko mažame Šiaurės Italijos kaimelyje.“ Kūrėjas pasakojo, kad kino projekcijos aplinkoje, nevaržomoje urbanistinių nuotaikų ir ritmų pasirodė esančios daug intymesnės, sukuriančios asmeniškesnę ir jaukesnę atmosferą – būtent kažko tokio jis tikisi ir iš festivalio Nidoje. „O tai yra ypatingai reikšminga, kadangi padeda daug geriau atskleisti mano kūryboje nagrinėjamas temas – savo kūrybinėse paieškose susitelkiu į šviesą ir šešėlį ir tokiu būdu stengiuosi kvestiounuoti tą nematomą vaizdinį, besislepiantį tarp jų. Videomedija man yra būdas sukurti ryšį su tuo,kas yra kažkur giliau, to, kas paslėpta“ – atskleidžia menininkas.

Taip pat festivalio metu renginio svečiai turės proga susipažinti ir su kino klasika tapusiais europietiškais filmais. rugpjūčio 12-ąją, paskutinę festivalio dieną 20 val. Nidos prieplaukos vyninėje bus surengta kartu su Goethe institutu paruošta VFR režisieriaus, vieno žymiausių aštunto dešimtmečio pasaulinio kino kūrėjų Rainerio Wernerio Fassbinderio (1945-1982) kino retrospektyva, kurios ašimi taps filmo Ali: Angst essen Seele auf (,,Ali: Sielą ėdanti baimė“, 1974) peržiūra. Net du kino apdovanojimus tų pačių metų Kanų kino festivalyje susižėręs filmas, nepaisant išskirtinio Fassbinderio produktyvumo (per savo itin trumpą, vos penkiolika metų trukusią karjerą režisierius yra sukūręs daugiau nei keturias dešimtis pilno metro filmų) yra tapęs autoriaus vizitine kortele. Kerinčią istoriją apie keistus ir sudėtingus brandžios moters ir marokiečio imigranto santykius pokario Vokietijoje pasakojanti kino juosta vos pasirodžiusi, itin greitai atsidūrė pasaulinio kino klasikos fondo lobyne. Festivalio uždarymą vainikuos džiazo grupės „Dzialaif“ koncertas. Koncerto pradžia – 22 val.

R. W. Fassbinderis

„Šis nekomercinis festivalis – ne tik mūsų dovana Nidos gyventojams ir svečiams, – projekto vadovas ir festivalio organizatorius, „Independent View Films“ įkūrėjas Artūras Liutostanskis – tai kartu ir puiki proga apmąstyti jame dalyvaujančių kino kūrėjų savo darbuose iškeliamas problemas, tiek socialines, tiek ekonomines, tiek šiame nuostabiame gamtos kampelyje ne ką mažiau aktualius su ekologija susijusius klausimus. Taip pat ir sutelkti vietos bendruomenę bei eilinį kartą priminti visam pasauliui, kad Lietuva, o ypatingai Neringa – puiki vieta susitikti tokio aukšto lygio kino kūrėjams ir žinomiems menininkams, kur jie ne tik gali pristatyti savo kūrybą, tačiau ir užmegzti kontaktą su vietiniais kino, meno mylėtojais, betarpiškai pabendrauti neformalioje aplinkoje ar pasidalinti savo žiniomis ir patirtimi dirbtuvių metu“.

„Independent View Films“ (Nepriklausomo žvilgsnio filmai) – tai penkerius metus veikianti nepriklausoma ne pelno siekianti organizacija, nuolat ieškanti naujų kinematografijos ir kitų meno šakų formų, atsižvelgdama į jų ištakas, tradicijas bei istoriją. Organizacija savo veiklą pradėjo 2011 metais Londone, atsiradus poreikiui dalintis ir pristatyti nepriklausomų autorių darbus bei supažindinti žiūrovus su nekomercinio kino retrospektyva. Pagrindinis IVF tikslas – tai nekomercinio meno pristatymas, plėtra bei pažindinimas su Europos kūrėju darbais, tarptautiniu ryšiu kūrimas ir puoselėjimas. Organizacija jau spėjo pasižymėti ne vienu išskirtiniu renginiu, kurie įvykdyti bendradarbiaujant su žinomais kino menininkais, vizualiosios dailės kūrėjais ir kompozitoriais.

Komentuoti

Jūsų el.paštas nebus publikuotasPažymėti laukai būtini *

*