fbpx
Kino pavasaris, Reportažai

Baigėsi 20-asis „Kino pavasaris“. Apdovanoti geriausieji

Aktorė Margita Gosheva Fotografė Monika Daužickaitė
Festivalio „Kino pavasaris“ uždarymas Fotografė Monika Daužickaitė
Festivalio „Kino pavasaris“ uždarymas
Fotografė Monika Daužickaitė

Ketvirtadienio, balandžio 2 d., vakarą Nacionalinėje filharmonijoje iškilmingai uždarytas jubiliejinis festivalis „Kino pavasaris“. Šiemet jis sulaukė rekordinio žiūrovų skaičiaus. Per dvi savaites Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose bei Panevėžyje vykusioje kino šventėje apsilankė daugiau nei 110 tūkstančių žmonių. Pagrindiniu festivalio uždarymo ceremonijos akcentu buvo konkursinių programų nugalėtojų paskelbimas ir apdovanojimas. Jiems atiteko skulptoriaus Algirdo Kuzmos sukurtos statulėlės.

Pirmoji padėko žodį tarė festivalio direktorė Vida Ramaškienė: „Per atidarymą, jums visiems linkėjau panirti į gerą sapną. Nežinau kaip jums, bet man taip ir atsitiko ir aš iki šiol jaučiuosi kaip sapne. Taip pat norėčiau padėkoti tiems, kurie padėjo mums surengti tokią puikią šventę Vilniaus mieste.“

Geriausiai žiūrovų įvertintą filmą paskelbė festivalio vykdantysis direktorius Algirdas Ramaška. Žiūroviškiausiu festivalio filmu kino žiūrovai išrinko jaunuoju kino genijumi vadinamo Xaviero Dolano dramą „Mamytė“ (Mommy, 2014, Kanada).

Algirdas Ramaška Fotografė Monika Daužickaitė
Algirdas Ramaška
Fotografė Monika Daužickaitė

Pirmiausiai buvo apdovanoti Trumpametražių filmų konkursinės programos filmai. Ji yra unikali tuo, kad dėl solidžios piniginės premijos rungėsi vien tik Rytų ir Vidurio Europos šalims atstovaujantys filmai. Šiemet joje varžėsi 24 vaidybiniai, 4 animaciniai, 3 dokumentiniai ir 1 eksperimentinis filmas. Šios konkursinės programos žiuri sudarė: žurnalistė, kino kritikė Carmen Gray (Jungtinė Karalystė), Šiaurės šalių kino festivalio Liubeke vykdantysis direktorius Christianas Modersbachas (Vokietija), režisierius Kaanas Müjdeci (Turkija), režisierius Vincas Sruoginis (JAV) bei prodiuseris Guillaume de Seille (Prancūzija).

Specialusis paminėjimas už įspūdingą kinematografiją, filmo garsą bei unikalią temą atiteko režisierės iš Lenkijos Paulinos Skibińskos filmui „Objektas“ (Object/Obiekta, 2015). Šis filmas – tai subtilus žvilgsnis į povandenines paieškas. Įvykiai fiksuojami ant storu ledo sluoksniu nukloto ežero ir šaltame žiemos vandenyje. Ši istorija pasakojama iš gelbėtojų komandos, po ledu nardančio naro ir eilinių žmonių, vaikštančių ant kranto ar pramogaujančių ant ledo, perspektyvų.

Pagrindinis prizas už išradingus ir nustebinančius vaizdus bei šmaikštų požiūrį į natūraliąją gamtą atiteko režisierės iš Vengrijos Rékos Bucsi filmui „Simfonija Nr. 42“ (Symphony no. 42, 2014). Šis filmas – tai subjektyvus pasaulis, kuriame smulkūs įvykiai ir susipynusios sąsajos simbolizuoja neracionalią darną mus supančioje aplinkoje. Siurrealios situacijos vaizduoja žmonių santykius su gamta.

Kadras iš filmo „Simfonija Nr. 42“ Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas
Kadras iš filmo „Simfonija Nr. 42“
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas

Antrus metus vykstančioje konkursinėje programoje „Baltijos žvilgsnis“ dalyvavo 11-ka rinktinių filmų iš Baltijos regiono šalių. Visi filmai varžėsi dėl keturių apdovanojimų: geriausio aktoriaus ir aktorės, režisieriaus ir filmo kategorijose. Šios konkursinės programos žiuri sudarė: kino festivalio „Auksinis abrikosas“ programos kuratorė Susanna Harutyunyan (Armėnija), režisierė, scenarijaus autorė, prodiuserė Maya Vitkova (Bulgarija), „Film New Europe“ asociacijos vykdančioji direktorė Markéta Hodouskova (Čekija), kino festivalio „Trys kontinentai“ vadovas Jérôme Baronas (Prancūzija), kino kritikas, režisierius, festivalių programų kuratorius Ahmetas Boyacıoğlu (Turkija).

Specialusis „Baltijos žvilgsnio“ programos paminėjimas už unikalų, originalų bei spalvingą pasaulį atiteko režisierės Signe Baumane animaciniam filmui „Akmenys mano kišenėse“ (Rocks in My Pockets, 2014, Latvija).

Geriausia aktore išrinkta aktorė Bianca Kronlöf, filmas „Nesava“ (Underdog/Svenskjævel, 2014, Švedija).

Geriausiu aktoriumi buvo išrinktas filmo „Kūnai“ (Body/Ciało, 2015, Lenkija) aktorius Januszas Gajosas.

Kadras iš filmo „Tylos žvilgsnis“ Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas
Kadras iš filmo „Tylos žvilgsnis“
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas

Geriausiu šios konkursinės programos režisieriumi už žvilgsnį į tolimos Indonezijos tikrovę

buvo išrinktas Joshua Oppenheimeris, sukūręs dokumentinę juostą apie 1965-1966 m. Indoneziją sukrėtusias žudynes „Tylos žvilgsnis“ (The Look of Silence, 2014, Danija, Indonezija, Norvegija, Suomija, Didžioji Britanija), o geriausiu filmu tapo Sebastiano Schipperio „Mano vardas Viktorija“ (Victoria, 2015, Vokietija).

Pagrindinė, jau septintus metus vykstanti programa „Nauja Europa – nauji vardai“ išsiskiria tuo, kad dėl geriausio filmo, režisieriaus, aktoriaus bei aktorės apdovanojimo varžosi dešimt Centrinės ir Rytų Europos filmų. Programos juostos atrenkamos atsižvelgiant į du kriterijus: originalus požiūris į kino raiškos priemones bei savojo tapatumo akcentavimas.

Šios konkursinės programos žiuri sudarė penki kino profesionalai: kino ir teatro aktorius Vladas Ivanovas (Rumunija), kino kritikė Esin Kucuktepepinar (Turkija), režisierius Cristiáns Jiménezas (Čilė), aktorė Hadas Yaron (Izraelis) bei festivalių programų kuratorius, kino kritikas, prodiuseris Paolo Bertolinis (Italija).

Aktorė Margita Gosheva Fotografė Monika Daužickaitė
Aktorė Margita Gosheva
Fotografė Monika Daužickaitė

Geriausios aktorės apdovanojimas atiteko filme „Pamoka“ (The Lesson/Urok, 2014, Bulgarija, Graikija) vaidinusiai Margitai Goshevai.

„Nežinau, ką pasakyti. Nebuvau pasiruošusi. Šis apdovanojimas man daug reiškia. Šio apdovanojimo nusipelno ir visa filmo komanda“, – atsiimdama apdovanojimą dėkojo geriausia išrinkta aktorė.

Geriausiu aktoriumi buvo išrinktas filmo „Pomirtinis gyvenimas“ (Afterlife/Utóélet, 2014, Vengrija) aktorius Mártonas Kristófas.

Aktorė Yana Novikova Fotografė Monika Daužickaitė
Aktorė Yana Novikova
Fotografė Monika Daužickaitė

Geriausiu režisieriumi išrinktas filmą „Gentis“ (The Tribe/Племя, 2014, Ukraina, Nyderlandai) sukūręs režisierius Myroslavas Slaboshpytskiy. Apdovanojmą atsiėmė vieną pagrindinių vaidmenų filme sukūrusi Yana Novikova: „Norėčiau visiems padėkoti ir atsiprašyti, kad režisierius negalėjo atvažiuoti. Bet esu labai dėkinga jums už šią galimybę, už tai, kad pabuvau Vilniuje. Ačiū jums.“

O svarbiausias – geriausio filmo – apdovanojimas atiteko režisieriaus Ivano Ostrochovský dramai „Koza“ (Koza, 2015, Slovakija, Čekija).

Kadras iš filmo „Koza“ Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas
Kadras iš filmo „Koza“
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas

Šios konkursinės programos filmus vertino ir CICAE (tarptautinė festivalių konfederacija) komisijos nariai: kino centro „Dieppe Scène Nationale“ programos sudarytojas Grégory Le Perffas (Prancūzija), meno centro „Brotfabrik Kino“ vadovas Clausas Löseris (Vokietija) ir projekto „KINO.LAB“ kuratorius Michałas Matuszewski (Lenkija). CICAE apdovanojimas už sėkmingą būda parodyti tragišką istoriją bei už sėkmingą „balansą“ tarp fikcijos ir sunkios gyvenimo realybės atiteko Ivano Ostrachovsky filmui „Koza“.

Po apdovanojimų ceremonijos vakaro svečiai turėjo galimybę pamatyti dvi trumpametražes juostas, tai Igno Meilūno filmą „Miškas“ bei geriausią festivalio trumpametražį filmą „Simfonija Nr. 42“ (rež. Rékos Bucsi).

Festivalio „Kino pavasaris“ uždarymas

Komentarai
Esu „KINFO“ redaktorius ir kitų darbų darbelių darytojas. Į „KINFO“ komandą patekau netikėtai, tad būnant „KINFO“ komandoje netikėtumų ir nuotykių netrūksta. Smagu, kad „KINFO“ sudaro galimybę tobulėti, sutikti naujų įdomių žmonių bei progą prisidėti prie lietuviško kino sklaidos. Kinas, anksčiau buvęs interesų periferijoje, tapo itin svarbia gyvenimo dalimi, be kurios būtų nemiela gyventi.