fbpx
Naujienos, Nepatogus kinas

Festivalis „Nepatogus kinas“ vėl kviečia į kino sales

Kadras iš filmo „Virunga“ Šaltinis - virungamovie.com
Kadras iš filmo „Virunga“ Festivalio „Nepatogus kinas“ archyvas
Kadras iš filmo „Virunga“
Festivalio „Nepatogus kinas“ archyvas

Nuo šiol didžiausias Baltijos šalyse dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“ šio žanro gerbėjus kokybiškais filmais ir turiningomis diskusijomis su jų kūrėjais džiugins ne tik festivaliui įprastu metu. Jau šį ketvirtadienį Vilniaus kino centre „Skalvija“ prasideda festivalio rengiami dokumentinio kino seansai, kurių metu bus rodomi ir geriausi 2014 metų „Nepatogaus kino“ filmai, ir festivalyje nerodyti dokumentiniai filmai.

Seansų ciklą pradės garsių Lietuvos dokumentininkų Julijos ir Rimanto Gruodžių retrospektyva. Jos metu bus parodyti trys dvidešimties metų laikotarpyje sukurti trumpametražiai filmai, kurių dėmesio centre – Lietuvos vaikų likimai: „Slogutis“ (1995), „Upė“ (2009) ir naujausias režisierių darbas „Sėkmės metai“ (2014).

Pasak festivalio „Nepatogus kinas“ direktoriaus Gedimino Andriukaičio, J. ir R. Gruodžių kūryba atspindi festivalio misiją ir skleidžiamas vertybes. „Režisieriai jau dvidešimt metų kino kalba dokumentuoja tuos žmones, kurie nėra ryškiai matomi viešumoje, bet kantriai, be didingų mostų ir patoso, lipdo savo ir savo vaikų gyvenimus. Gruodžių filmų pamatinės nuostatos – humanizmas, nuoširdi pagarba filmuojamiems žmonėms, pavydėtina empatija. Jie 20 a. pabaigos – 21 a. pradžios poetinei dokumentikai artimu stiliumi piešia savojo laiko paprasto žmogaus paveikslą, siekdami atskleisti jo vidinį pasaulį ir įprasminti jo kasdienę būtį. Išsaugoti šį žmogų tautos istorinėje atmintyje. Kartu Gruodžių kūriniai yra tarsi tęstinė šalies socialinių problemų studija: nuo 1995 metų režisieriai savo filmuose kalba apie skaudžius dalykus ir šiandien aktualius daugiau nei penktadaliui Lietuvos gyventojų – skurdą, socialinę atskirtį, švietimo problemas. Mums, kaip žmogaus teisių kino festivaliui, labai svarbu kelti šias temas viešumon, o kartu pristatyti kuo platesniam žiūrovų ratui kokybišką lietuvių dokumentiką“, – sakė G. Andriukaitis.

Sėkmės metai, VDFF
Kadras iš filmo „Sėkmės metai“
VDFF archyvas

Po peržiūros įvyks susitikimas su režisieriais.

Kovo mėnesį planuojama rodyti Geriausio 2014 metų festivalio filmo titulą pelniusį Šveicarijos režisierių Floriane Devigne ir Fred Florey filmą “Skalbykla” (“La clé de la chambre à lessive”), o balandį – 2014 m. „Nepatogaus kino“ Žiūrovų simpatijų prizo savininką, šiuo metu pretenduojantį į „Oskaro“ apdovanojimą geriausio dokumentinio filmo kategorijoje, ekologinį dokutrilerį „Virunga“. Tikimasi, kad abi peržiūras lydės „Skype“ programos pagalba surengti virtualūs susitikimai su filmų kūrėjais.

Seansai rengiami vadovaujantis „Nepatogaus kino“ principu „už kiną mokėk tiek, kiek manai esant verta“. „Siekiame, kad dokumentika taptų prieinama kuo platesniam žiūrovų ratui, todėl neturime nustatę bilieto kainos – kiekvienas už peržiūras moka tiek, kiek išgali ir mano esant verta“, – teigė G. Andriukaitis.

Išsamią informaciją apie filmus ir rodymų laikus rasite apsilankę „Nepatogaus kino“ portale www.nepatoguskinas.lt

Filmų anonsai: „Sėkmės metai“, „Skalbykla“, „Virunga“.

Komentarai