fbpx
Naujienos

Festivalyje „TARP“ dalyvaujantis Francis Magnenot: „Kinas yra trapus ir artimas poezijai“

Francis Magnenot TARP archyvas
Francis Magnenot
TARP archyvas

Vilniuje prasidėjo poeziją ir audiovizualinį meną apjungiantis festivalis „TARP“, kuris tęsis iki rugsėjo 19 dienos. Dešimties metų jubiliejų skaičiuojantis festivalis smalsiems žiūrovams ir klausytojams pristatytas spektrą renginių, laviruojančių tarp poezijos, instaliacijų, video dirbtuvių, fotografijos parodų, gyvo garso koncertų ir performansų.

Intriguojanti festivalio programa žiniasklaidai buvo pristatyta Naujamiesčio širdyje įsikūrusiame naujame viešbutyje „eLoftHOTEL“. Spaudos konferencijoje dalyvavęs vaizdo menininkas iš Prancūzijos Francis Magnenot, į Lietuvą atvykęs pravesti video haiku dirbtuvių, teigė, kad poezija yra universali kalba, jungianti įvairias meno formas ir skirtingus atlikėjus.

Francis Magnenot – vaizdo menininkų kolektyvo „Cinema Fragile“ narys, kuriantis kartu su Katia Viscogliosi. Kolektyvas savo darbus vadina poetiniais esė, kino eilėraščiais, eksperimentine beletristika ar potyrių dokumentacija. Šie literatūros ir kino susirašinėjimai audžiami iš atsitiktinių tekstų, kažkieno įamžintų vaizdų ar pačių kūrėjų nufilmuotos vaizdo medžiagos.

„Duetą pavadinome „Cinema fragile“. Išvertus tai reiškia „trapus kinas“. Nes kinas yra trapus ir artimas poezijai. Haiku, literatūros forma, kurią naudojame, yra labai trapi. Ji neateina staiga su trenksmu. Tai ne toks dalykas, kuris tau staiga išnyra prieš akis. Tai subtilu. Pagrindinė video haiku idėja – grįžti prie kino ištakų. Trys menki sakinukai – trys būsenos: stabili būsena, būsena, kai kažkas nutinka, ir vėl stabili būsena. Pastaroji gali kaip nors skirtis nuo pirmosios, bet ji vis tiek stabili. Tokie haiku yra tarsi gatvių fotografija. Išeini į gatvę ir joje paskęsti, stebi ją. Tam tau reikia „bėgiojančių“ akių – kad iš tikrųjų matytum, kas dedasi“, – teigė F. Magnenot, kuris sakė manantis, kad kiekvienas gali sukurti haiku, jeigu tik tam turi pakankamai nuovokos.

Video haiku dirbtuvės – tik vienas iš festivalio „TARP“ renginių. Kitas poeziją, vaizdą ir garsą apjungiantis renginys įvyks jau šiandien, rugsėjo 17 d., nuo 20 val. kultūros bare „Kablys“, kur vyks slemo vakaras su Lietuvos atlikėjais. Vakarą ves Žygimantas Kudirka (MC Mesijus), o jame dalyvaus ir kviestinis svečias iš Čekijos – atlikėjas Ondrej Buddeus, kuris surengs performansą. ​Šį penktadienį, rugsėjo 18 d., visų tarpdisciplininių menų gerbėjų laukia didžiausias festivalio renginys – koncertas su atlikėjais iš užsienio Rosen (Didžioji Britanija), Gudrun Gut (Vokietija), Alessandro Bosetti (Italija) ir Vul Vulpes (Estija). Koncertas nuo 19.00 val. vyks Lietuvos teatro, kino ir muzikos muziejus kiemelyje.

Paskutinioji festivalio diena, šeštadienis, bus skirtas diskusijai ir paskaita „TARPdisciplininės poezijos būsenos“ su video poezijos festivalio „Liberated Words“ organizatorėmis Sarah Tremlett ir Lucy English iš Didžiosios Britanijos. Šis renginys kviečia visus neabejingus kinui, poezijai ir menų sintezei. Paskaita vyks Nacionalinė dailės galerijoje nuo 12 val. , o nuo 19.30 val. „Gėlių paviljone“ vyks festivalio uždarymas su „SHE’S A SHOW“ (Danija) pasirodymu, dviejų fotografijos ir poezijos parodų – „TARPinės būsenos“ ir „Astronominė Louis-Auguste Blanqui hipotezė“ – atidarymu bei atviro mikrofono vakaru, kurio metu visi norintys galės skaityti poeziją.

Komentarai