Filme „Geležinkelio stotis“ – ir Kinijoje gyvenusio lietuvio patirtis

Petras Baronas

Spalio 24, 25 ir 27 d. sostinės „Skalvijos“ kino centre pirmą kartą Lietuvoje bus parodytas vaidybinis filmas „Geležinkelio stotis“ (2015). Tai – ypatingas kino projektas, nes pagrindinį herojų – Asmenį, Vilkintį Rudai – kuria net 40 aktorių. Filmuota Šanchajuje, Berlyne, Bogotoje, Detroite, Dubajuje, Džakartoje, Los Andžele, Singapūre, Teherane, – iš viso 20 šalių. Vienas iš daugybės filmo režisierių – ir lietuvis Petras Baronas. Filmas rodytas daugelyje festivalių.

Projekto idėjos autoriai – kino kūrėjai Marty Shea ir Ian Bonner Detroite (JAV). Jie trumpo metro kino kūrėjus užkrėtė idėja kartu apsijungti į didelę tarptautinę komandą („CollabFeature“) ir pradėti kurti „pilno metro“ filmus. Pirmas eksperimentinio darbo rezultatas filmas „The Owner“. „Geležinkelio stotis“ – antrasis jų projektas.

Aktoriaus diplomą turintis ir prieš tai operatoriumi Lietuvoje dirbęs Petras Baronas tuo metu gyveno Kinijoje. „Prie grupės prisijungiau pirminėje projekto stadijoje. Pradėjome kasdienį „smegenų šturmą“ siūlyti idėjas ir svarstyti kolegų pasiūlymus, konstruoti ir vystyti scenarijų. „CollabFeature“ tapo išskirtiniu mano gyvenimo projektu, visiems laikams atvėrusiu duris į pasaulinę kūrybinę laivę, nepririštą prie vietovės, nesusaistytą pažintimis ir savanaudiškumu“, sako P. Baronas.

„Buvo didžiulis iššūkis, bet kartu ir malonumas, dirbti tokiame projekte, kai kuri ir už tavo nugaros nekvėpuoja mirtis – biudžetas ir laikas. Prioritetu buvo pasirinkta projekto išliekamoji vertė ir kokybė.“, prisimena P. Baronas. Scenarijų kūrė visi grupės nariai kartu. Specialioje internetinėje platformoje buvo atnaujinami darbų prioritetai ir grafikai. Atskirose grupėse atskirais klausimais kūrėjai siūlė idėjas, jas tobulino, už jas balsavo.

„Mano segmentas nufilmuotas Šanchajuje. Kinijoje skleidžiasi nepriklausomas kinas, bet tendencijos kaip ir Lietuvoje jis yra orientuotas į lėšų pritraukimą, o ne į drąsias idėjas. Kinijoje gali jaustis absoliučiai laisvu tol, kol aktyviai nesidomi, kas vyksta aplink tave ir pasaulyje. Ir kol nesugalvoji pabandyti oficialiai integruotis į šalies medijos industriją, kuri griežtai kontroliuojama. Kinijoje gali drąsiai parašyti proamerikietišką ar net antivyriausybinį scenarijų ir, jei pasiseks, nufilmuoti, pasitelkus čia veikiančias užsienio kapitalo produkcijos kompanijas. Bet turi nelįsti oficialioms institucijoms į akis.

Reklama

„Geležinkelio stotis“

Norėjau, kad Šanchajaus segmentas talpintų savyje ne tik tęstinį personažo tragizmą, bet ir giliai paslėptą ironiją, kuri susijusi su emigrantų gyvenimo ir žmonių laisvės suvaržymų Kinijoje aktualijomis. Segmentą galėtumete bandyti suprasti kaip trumpą, žaismingą ir ironišką alegoriją, kurioje subtiliai žongliruojame pasaulinių geopolitinių žaidimų, Kinijos valdžios autokratijos ir svetimšalių Kinijoje statuso motyvais“, sako P. Baronas.

Režisierius susitikti su filmo „Geležinkelio stotis“ žiūrovais Vilniuje atvyks iš Norvegijos, kurioje dabar dirba. „Filmą verta pamatyti visiems, kurie yra neabejingi kinui ir naujų formų paieškoms mene. Svajotojams. Keliautojams vietoje, laike ir mintyse. Tai tarsi kelionė į save. Ir ji skirta daugiau patyrusiam keliautojui nei atsitiktiniam turistui. Filme nematysite architektūrinių paminklų, bet apkeliausite pasaulį ir pajusite gyvas atskirų šalių kultūras jose kuriančių ir gyvenančių žmonių akimis. Intensyvi pramoga garantuota: segmentai yra kaip klipai, juose daug informacijos ir sluoksnių. Manau, šiuolaikinis jaunas žmogus tokio intensyvaus turiningo informacijos srauto ir laukia”, – teigia Petras Baronas.

Filmo rodymą Lietuvoje padeda įgyvendinti „Kinomedija” (prodiuseris Vykintas Šukys), kuri nuo 2015 m. gamina ir platina filmus.

„Kinomedijos” informacija

Komentuoti

Jūsų el.paštas nebus publikuotasPažymėti laukai būtini *

*