Jau 55-erius metus užsikrėtę kino virusu. Kino studija „Mėgėjas“ švenčia jubiliejų

Vitolis Laumakys ir Adolfas Morėnas
Fotografas Justinas Dadonas

Kėdainių daugiakultūriame centre rugsėjo 7 d. įvyko garbingas kino studijos „Mėgėjas“ 55-erių metų jubiliejus. Turtingą ir ilgą istoriją turinčios kino mėgėjų studijos nariai sukūrė daugiau nei 60 filmų. Ne vienas jų apdovanoti įvairiuose tarptautiniuose konkursuose ir festivaliuose.

Studijos filmų kolekcija pripažinta nacionalinės reikšmės kultūriniu paveldu ir įrašyta į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą. Už gyvenimo pasiekimus Vitolis Laumakys ir Adolfas Morėnas neseniai atsėmė kino operatorių „Ąžuolas 2017“ apdovanojimą.

Jubiliejinio vakaro metu du vis dar aktyvus studijos nariai: Vitolis Laumakys ir Adolfas Morėnas, sulaukė daugybės sveikinimų tiek iš kitų kino mėgėjų, tiek iš kitų garbingų svečių.

„Noriu tik pasidžiaugti. Pasidžiaugti jumis, jūsų darbais. Praėjo berods 40 metų, kai po paskyrimo tokia mergelė atvažiavo gyventi į Kėdainius. Kultūros skyrius skyrė butą grimo kambaryje antrame aukšte, o jūs gyvenote rūsyje. Teko stebėti, kokie ten renkasi žmonės. Girdėjau ne tas kalbas apie istoriją, kurias žinojau iš vadovėlio. Girdėjau truputį ne tą, ką skaičiau laikraščiuose. Buvo be galo įdomu“, – prisiminimais dalinosi Kėdainių kultūros centro direktorė Ona Mikalauskienė.

Kino studijos „Mėgėjas“ jubiliejus
Fotografas Justinas Dadonas

Reklama

„Yra pasaulio kino korifėjai broliai Lumierai. Žiūriu į šiuos du ponus ir galvoju – kone Kėdainių Lumierai. Kėdainiai man labai artimi. Jie mano karjerai iš tikrųjų padarė didelį poveikį. Jie gyveno kinu. Jie sukūrė Kėdainius kino juostoje.

Šitie žmonės yra labai žmogiški. Jie mokė, kaip reikia gyventi, dirbti. Nebuvau iš gerųjų, buvo geresnių pas jus. Tai buvo kvartetas, ir tas kvartetas kūrė meną. Jie gyveno menu. Ačiū, kad jūs buvote, kas jūs esate šiandien čia. Tikrai smagu, kad Kėdainių rajono vadovai, kurie daug dėmesio skiria kultūrai, surandate laiko ir vietos šiai unikaliai studijai“, –prisiminimais dalinosi ketverius metus kino studijoje prabuvęs žymus žurnalistas Skirmantas Pabedinskas.

Prisiminimais ir pamąstymais pasidalino ir studijos įkūrėjai.

„Suprantama, šiandien kinas yra svarbiausia. Jis turėtų būti objektas, kurį mes aptarinėtumėme, bet mano mintyse visai kas kita. Mane nepaprastai džiugina tai, kad žmonės su mumis bendravo 55-erius metus. Ir tie, kurie iš to didelio bendravimo dar išliko, atėjo. Visa eilė neatėjo, paskambino, pasakė negalį ateiti. Bet kažkas atėjo“, – susirinkusiais svečiais džiaugėsi vienas iš studijos įkūrėjų Vitolis Laumakys.

Vitolis Laumakys
Fotografas Justinas Dadonas

„Kur visa tai dings, kai mes išeisim. Nieko nebus. Nebus to, apie ką kai kas galvoja. Yra jaunų žmonių, gimusių per tuos 55-rius metus. Kinematografistai, kino mėgėjai, kine neprofesionalai. Jie tokie yra, neturintys tų vadinamų popierių, kurie reglamentuoja, ar esi režisierius, operatorius ar kas nors kitas. Ir suėjimas į biurokratinį elementą su kūrybiniu, dvasiniu [potencialu], kuriais spinduliuoja jauni žmonės, manyčiau, mane labiausiai jaudina. Bus kam perimti. Ir perims, ir mes viską atiduosim“, – kalbėjo Kėdainių krašto garbės pilietis Vitolis Laumakys.

Adolfas Morėnas
Fotografas Justinas Dadonas

„Manyje prieš 55-rius metus įsiveisė kinomano virusas. Kinas buvo labai svarbus ta prasme, kad jisai buvo labai aukštai įvertintas. Mes to nesitikėjome.

Tarybiniais laikais buvo labai populiari taikos idėja. Filmas „Te visad šviečia saulė“ parodo, kokius baisumus sukelia karas. Siužetas labai paprastas – mokykloje vaikai renka metalo laužą ir neša į krūvą, kad vėliau jį priduotų. Šis filmas buvo nufilmuotas su paprasta kino kamera. Tačiau kino aparatūra ne viską reiškia. Svarbu geras sumanymas, geras scenarijus ir kruopštus darbas“, – prisimindamas vieną geriausių ir žinomiausių savo kūrinių kalbėjo Adolfas Morėnas.

Kino studijos „Mėgėjas“ jubiliejus
Fotografas Justinas Dadonas

Vakaro metu buvo pristatytas ir „KINFO.LT“ narių įgyvendintas projektas. Jo metu buvo sukurtas internetinis puslapis, skirtas kino studijai „Mėgėjas“. Jame visi besidomintys galės susipažinti su studijos istorija, veikla, istoriniu kontekstu ir, be abejo, pažiūrėti jų sukurtus filmus.

„Atvažiavę į Kėdainius nustebome pamatę žmones, kurie yra tokie nepaprastai jauni, nors labai daug kalbantys apie mirtį, apie pabaigą. Žodis „mėgėjas“ anglų kalboje amateur, tas pats ir prancūzų kalboje, yra kilęs iš lotynų kalbos žodžio, reiškiančio „įsimylėti“. Su jai mus suvedė tai, kad viską jie daro iš absoliučios meilės kinui. Be jokių finansinių interesų. Tik iš meilės kinui ir galbūt iš meilės Kėdainiams“, – kalbėjo vienas iš projekto įgyvendintojų Justinas Dadonas.

Su kino studija „Mėgėjas“ veikla galite susipažinti internetinėje svetainėje studijamegejas.lt.

 

Audrius Meška

Audrius Meška

Esu „KINFO“ redaktorius ir kitų darbų darbelių darytojas. Į „KINFO“ komandą patekau netikėtai, tad būnant „KINFO“ komandoje netikėtumų ir nuotykių netrūksta. Smagu, kad „KINFO“ sudaro galimybę tobulėti, sutikti naujų įdomių žmonių bei progą prisidėti prie lietuviško kino sklaidos. Kinas, anksčiau buvęs interesų periferijoje, tapo itin svarbia gyvenimo dalimi, be kurios būtų nemiela gyventi.
Audrius Meška

Komentuoti

Jūsų el.paštas nebus publikuotasPažymėti laukai būtini *

*