Jono Meko kūryba pristatoma Vienoje

bernardinai.lt archyvas

bernardinai.lt archyvas

Neseniai 90-ąjį gimtadienį atšventęs vienas žymiausių lietuvių kilmės filmų kūrėjų, kino kritikas, poetas, kuratorius ir filosofas Jonas Mekas atvyko į Vieną. Šia proga menininko bičiulio, kartu su juo Niujorke steigusio Kino archyvų antologiją, Peterio Kubelkos įkurtas Austrijos filmų muziejus balandžio 5-29 dienomis parodys net 47 Jono Meko filmus. Šią didžiuosiuose Austrijos dienraščiuose ir savaitraščiuose plačiai nušviestą ir rekomenduojamą aplankyti  retrospektyvą pradės Jono Meko susitikimai su kino mėgėjais, Austrijos kino kritikų paskaitos apie šio iškilaus menininko kūrybą. Ypatingas publikos dėmesys yra sutelktas į balandžio 6 d. rodomą filmą „Reminiscences of Journey to Lithuania“, jam pasibaigus, šioje juostoje įamžintas Peteris Kubelka kalbins Joną Meką.

Balandžio 8 d. galerijoje „ Krinzinger projekte“dalyvaus ir pats Jonas Mekas, čia bus atidaryta jo kūrybos paroda „I lift my glass of wine to you, Vienna Friends“, joje eksponuojami vaizdo darbai, fotografijos, menininko bičiulių portretai. Iki gegužės 5 d. trunkančioje parodoje lankytojai galės išvysti nemažai naujų, niekur nerodytų, specialiai šiam apsilankymui Vienoje sukurtų darbų. Parodos atidaryme lietuvių literatūros skleidėjas vokiečiakalbėse šalyse Cornelius Hellis pristatys J. Meko literatūrinę kūrybą.

Synema filmų ir medijų draugija išleido J. Meko kūrybos antologiją. Šiam leidiniui savo straipsnius ir esė apie J. Meką parengė meno ir kultūros pasaulyje gerai žinomi asmenys, tokie kaip Hansas Ulrichas Obristas, Peteris Kubelka, Pipas Chodorovas ir kt. Literatūros kritikas Cornelius Hellis parengė straipsnį apie J. Meko literatūrinę kūrybą, jos poetiškumo atspindį kino mene.

2008 m. Austrijos federalinis prezidentas Heinzas Fischeris įteikė Jonui Mekui aukščiausią šios šalies mokslo ir meno sričių apdovanojimą ir pabrėžė jo įtakos svarbą daugeliui garsių Austrijos vaizduojamojo meno ir eksperimentinės kinematografijos kūrėjų. Įteikus šį apdovanojimą, Jonas Mekas tapo Austrijos meno komiteto nariu. Šiam komitetui priklauso grupė Austrijos ir kitų pasaulio šalių iškilių kultūros ir meno sričių atstovų, kurie turi didelės įtakos formuojant Austrijos kultūros politiką.

Peter Kubelka ir Jonas Mekas

1955 m. įsteigto apdovanojimo laureatai ir Austrijos meno komiteto nariai yra pasaulinio garso asmenybės: dailininkas Georgas Baselitzas, filosofas ir rašytojas Peteris Sloterdijkas, architektė Zaha Hadid, vizualinių menų atstovė Valie Export, kompozitorius Kryzstofas Pendereckis.

Reklama

Jono Meko retrospektyva, kurią organizuoja Austrijos filmų muziejus ir remia Lietuvos Kultūros ministerija, buvo rengiama bendradarbiaujant Lietuvos Respublikos ambasadai Austrijoje, Vienos Krinzinger galerijai, Synema filmų ir medijų draugijai. Projektą kuruoja apie Jono Meko kūrybą mokslinį darbą rašantis kinematografas Christophas Gnaedigas.

Parengė Kultūros atašė Austrijoje Lina Kaiser

Bernardinai.lt

Komentuoti

Jūsų el.paštas nebus publikuotasPažymėti laukai būtini *

*