Kai kūrėja atsako į „Mamyte, iš kur aš atsiradau?“ pobūdžio klausimą, tai tampa tarptautinio susidomėjimo sulaukusia trumpo metro dokumentika

Kadras iš filmo „Tada“

Gegužės 10 – 17 dienomis, Albanijos sostinėje Tiranoje vyks Tarptautinis dokumentinių filmų festivalis „DocuTIFF“, kuriame dalyvaus ir kelių dešimčių pretendentų į vieną vietą atranką praėjęs uteniškės, vizualiųjų menų kūrėjos filmas TADA (angl. BEFORE NOW) apie jos dukrytės atsiradimą.

„Mama, kur aš prieš tavo pilvelį buvau?“ – dokumentinio trumpametražio filmo pradžioje nuskamba keturmetės uteniškės Karilės Bernotaitės klausimas mamai. „Kosmose“ – atsako mama, uteniškė vizualiųjų menų kūrėja, Utenos kino namų TAURAPILIS vadovė Miglė Križinauskaitė-Bernotienė. Taip prasideda nuoširdi, paprasta, bet kartu egzistencines mintis kelianti istorija. Ši dokumentinė istorija – tai mamos ir jos ketverių metukų dukros dialogas.

Filme rodoma judviejų kelionė, kurios tikslas – pamatyti kosmosą, vietą, iš kurios mergaitė atsirado mamos pilve.

„Mano dukra neklausė iš kur ji atsirado. Ji paklausė iš kur ji „nusileido“ į mano pilvelį. Manau tokia formuluotė ir mano pačios tikėjimas likimu, tikėjimas, kad meilė, jausmai ir gal net mes patys kažkokiu pavidalu jau egzistuojame dar prieš „nusileisdami“ į pilvelius ir paskatino ilgai negalvojus atsakyti „Iš kosmoso“ – dalinosi mintimis filmo režisierė Miglė Križinauskaitė-Bernotienė.

Nuo momento, kai dialogas tapo filmu, praėjo metai. Jaukus mamos ir dukros pašnekesys galbūt būtų virtęs gražiu šeimos prisiminimu, tačiau vizualiųjų menų kūrėja nusprendė dalyvauti dokumentinio kino kūrybinėse dirbtuvėse „Nordbaltic Incubator’16“, kurias organizuoja Audiovizualinių menų industrijos inkubatorius. Tai – tradiciškai jaunuosius kino kūrėjus suburiantis projektas.

Reklama

„Projekto dirbtuvių tema buvo „Dokumentinis Vilnius“ ir filmas turėjo būti apie šį miestą… tačiau save laikau uteniške „iš pašaknų“, tad nenorėjau apsimetinėti, kad gerai pažįstu Vilnių. Susidūrus su šiuo jausmu ir begvlidenant idėją filmui, toptelėjo mintis, kad Vilniuje yra planetariumas, kad žadėjau savo dukrai Karilei jį parodyti ir tada supratau, jog turiu tikrą, jautrią, artimą temą, kurią noriu vystyti.“ – idėją asmeninę patirtį įamžinti kine prisimena kurianti mama. Filmo idėja bei, kaip juokauja Miglė, keturmetės nuotrauka į dangų įsispitrijusiomis akimis, patiko ir dirbtuvių komisijai.

Miglė Križinauskaitė-Bernotienė

„TADA yra nesuvaidintas akimirkų gaudymas, kai vaikas keliauja į savo „pradžią“. Pradėjus filmuoti, manau sunkiausia buvo „pagauti“ tą Karilės klausimą, nuo kurio viskas prasidėjo, bet užteko pakreipti kalbą apie Vilnių ir mažoji prisiminė, kad šis miestas susijęs su jos „nusileidimu“. Toliau viskas klojosi spontaniškai.“ – dokumentinio filmo kūrimo akimirkas prisimena jame taip pat „vaidinanti“ filmo autorė.

„Filmas mane džiugina ir kaip mamą ir kaip vizualiųjų menų kūrėją: įamžinome mano šeimos istoriją ir ją puikiai sutiko kino profesionalai: kūrybinių dirbtuvių, kurių metu jis „gimė“, dėstytojai, gerbiamo Tiranos Tarptautinio dokumentinių filmų festivalio „DocuTIFF“, atrankos komisijos nariai.“ – dalinosi M. Križinauskaitė-Bernotienė.

Albanijos sostinėje Tiranos Tarptautinios dokumentinių filmų festivalis „DocuTIFF“, vyks trečius metus. Jis – dalis ilgamečio Tiranos tarptautinio kino festivalio. Uteniškės trumpametražis dokumentinis filmas tapo vienu iš 43 dokumentinių trumpo metro filmų, kuriuos komisija į konkursinę programą atrinko iš kone dviejų tūkstančių pretendentų.

„DocuTIFF“, festivalis bus jau antrasis tarptautinis festivalis gegužę, kuriame pristatomas dokumentinis trumpametražis filmas TADA. Kiek anksčiau uteniškės dokumentinis debiutas buvo šiltai sutiktas Port Orchard filmų festivalyje Jungtinėse Amerikos Valstijose, Vašingtone.

Uteniškės kurtą trumpametražį turi galimybę pamatyti ir vienu svarbiausių dokumentinio kino renginių pasaulyje laikomo festivalio „Visions du Réel“, vykstančio Šveicarijoje, Niono mieste dalyviai. Tiesa, filmas dalyvauja ne konkursinėje programoje, o yra prieinamas atrinktų ir specialaus dėmesio sulaukusių filmų mediatekoje.

Daugiau apie dokumentinį trumpametražį TADA ir jo kelionę bei, jam grįžus iš festivalių – ir patį filmą, galėsite pamatyti prisijungę prie filmą palaikančiųjų bendruomenės Facebook tinkle.

Komentuoti

Jūsų el.paštas nebus publikuotasPažymėti laukai būtini *

*