fbpx
Kino garsai

Kino garsai #6 „Nerūpestingas keliautojas“

EASY RIDER
Kadras iš filmo „Nerūpestingas keliautojas“

Ar kada nors svajojote mesti visus darbus ir nerūpestingai leistis į kelionę? O gal troškote pralėkti motociklu Amerikos keliais? Ar vis dėl to ryžtumėtės laukinei kelionei su geriausiu draugu vardan svajonės ar tikslo pasiekimo? O gal svajojate kiek paprasčiau ir tiesiog ieškote atgaivos ausims šiam vakarui? Jei bent į vieną klausimą atsakėte teigiamai – sveikiname, esate pasiruošęs mūsų kelionei į Šiaurės Amerikos pietinį regioną. Išvykimo laikas – dabar (na, jei paskubėsit, gal dar spėsit puodelį arbatos pagriebti. Apie lagaminus jau nekalbame.). Bendrakeleivis Jimi Hendrixsas jau pasiruošęs ir sėdi mūsų lėktuve. Galim kilti?

  • Steppenwolf – Born to Be Wild

Skrydžio metu klausysimės jau kino klasika tapusios amerikiečių juostos apie kelionę motociklais „Nerūpestingas keliautojas“ (Easy rider, 1969) garso takelio. Pirmasis kūrinys – amerikiečių roko grupės „Steppenwolf“ daina „Born to be wild“. Filmas pradedamas „Gimęs būti laukiniu“ daina ir taip dar labiau sustiprinamos jo akcentuojamos vertybės bei problemos. Ką darytum, jei būtum visiškai laisvas? Kaip vyktų bendravimas, kokia būtų visuomenė? Matyt, nebūtų taip jau visai paprasta. Galiausiai – kas ta laisvė? Kas laisvė yra mums šiandien, o kas buvo anuomet? Filme „Nerūpestingas keliautojas“ vaizduojamas laikotarpis, kai Amerikoje buvo laikomasi itin griežtų bendruomeninių gyvenimo taisyklių ir net tokia detalė kaip ilgi plaukai simbolizavo pasipriešinimą normoms ir galėjo sukelti daug problemų. Viena tuometinių subkultūrų (ar gal geriau sakyti – gyvenimo būdo ideologijų – hipiai) dažniausiai ir pasižymėjo judėjimo laisvės skatinimu. Filmo herojai – be abejo, irgi hipiai, bandantys savaip atrasti tą vadinamąją laisvę, nors dažnai ir patys nežinantys, ką ji jiems reiškia. Beje, šio filmo autoriai Peteris Fonda bei Dennis Hopperis jaunystėje taip pat šiek tiek maištavo prieš kino industriją ir kitus dalykus ir būtent patys įkūnijo pagrindinius filmo herojus.

  • Smith – The Weight

Kartais, kai norisi sutelkti dėmesį tik į kelią, kai reikia atsipalaiduoti, nurimti ar pamąstyti – gyvenimas skamba kiek kitaip. Gali būti, jog šiek tiek primena bliuzą, kaip ir amerikiečių roko grupės „Smith“ kūryba.

  • The Byrds – I Wasn’t Born to Follow

Laikais, kai ilgi plaukai simbolizavo maištą, o motociklas galėjo tave padaryti žvaigžde, skambėdavo ir vadinamasis kantri rokas. Kantri skambesio filmui suteikia vieno iš filmo režisierių Peterio Fonda`os draugų „The Byrds“ (roko grupė iš Los Andželo) kūrinys, vėl kiek maištingu pavadinimu „I Wasn‘t Born to Follow“ („Nesu gimęs sekti“), skatinantis ieškoti savo ideologijos užuot sekus kitų pėdomis.

  • Jimi Hendrix – If 6 Was 9

Filme skamba ir gitaros virtuozo Jimi Hendrixo kūrinys „If 6 Was 9“. Dainos tekstas šiek tiek kritikuoja hipių judėjimą, tačiau akcentuoja žmogaus laisvę rinktis bei kurti savo pačių pasaulį ir teigia, jog kopijuoti kitus nėra gerai. O pats Jimi Hendrixas – vienas iš tų talentingų atlikėjų, mirusiųjų sulaukus vos dvidešimt septynerių metų ir padariusių didelę įtaką visai populiariajai muzikai. Be to, jo karjera tetruko apie ketverius metus! Paklausom.

  • Steppenwolf – The Pusher

Amerikiečių folkmuzikos kūrėjo Hoyto Axtono kūrinį „The Pusher“ filme atlieka jau anksčiau minėta grupė „Steppenwolf“. Kūrinys skamba prekybos narkotikais scenų metu, o dainos žodžiai būtent tai ir apdainuoja.

Laisvė, tolerancija, narkotikai, kelionės, maištas, hipiai, vėl laisvė – turbūt populiariausi šio teksto žodžiai. Tikiuosi, kad per daug neįgriso, bet be jų čia būtų buvę sunku išsiversti, mat filmas pasakoja būtent apie šiuos dalykus, o parinktame garso takelyje dainuojama apie tą patį. Nepaisant pasikartojimų, kiekviena daina skamba savaip, įtraukiančiai, raminančiai bei šiek tiek dvelkia senove. Kaip ir pats filmas. Galima sakyti, jog jis yra gana senovinis, bet, matyt, tiksliausiai vaizduoja tai, ką iš tikrųjų išgyveno tų laikų nerūpestingi keliautojai.

Komentarai