fbpx
Kino garsai

Kino garsai #5 „Cadillac Records“

Šią savaitę leidžiamės į edukacinę kelionę – keliaujame atgal į dvidešimtąjį amžių šiek tiek pasižvalgyti, iš kur atsirado šiuolaikinė muzika, koks yra tikrasis muzikos įrašų verslo pasaulis bei su kokiomis gyvenimo dramomis susidūrė sėkmingiausi praėjusio amžiaus atlikėjai. „Cadillac records“ (2008) – tai muzikinė, tikrais faktais paremta drama, kurioje pasakojama apie penktajame ir šeštajame dešimtmetyje Čikagoje gyvavusios „Chess“ muzikos įrašų studijos bei jos atlikėjų iškilimą. Filmo centre – tuometinių muzikos žvaigždžių bei prodiuserių gyvenimo istorijos, bliuzo išpopuliarėjimas bei rokenrolo eros pradžia, muzikos įrašų verslo šviesiosios ir tamsiosios pusės. Filme susipažįstame su tokiais atlikėjais kaip Chuckas Berry, Muddy Watersas, Etta James bei Little Walter, sužinome, iš kur įkvėpimo sėmėsi Elvis Presley ar britų muzikantai „The Rolling Stones“.

„Cadillac records“
„Cadillac records“

Filmo garso takelis – tai minėtų garsiųjų muzikantų kūriniai, kuriuos atlieka šių dienų dainininkai, tokie kaip Beyoncé Knowles ar Mosas Defas. 2010 metais filmo garso takelis buvo nominuotas „Grammy“ apdovanojimui, tačiau jo negavo, nes apdovanojimas atiteko „Lušnyno milijonieriaus“ (Slumdog Millionaire, 2008) garso takeliui. Nepaisant to, garso takelis net keturiasdešimt aštuonias savaites laikėsi populiariausių bliuzo albumų dešimtuko viršūnėje bei buvo parduota daugiau nei 165000 albumo kopijų.

Filmo pabaigos idėja – nesvarbu, kokią muziką groji – tereikia pridėti šiek tiek bliuzo ir kūrinys taps labai populiarus.

Tad dabar jau metas pasiklausyti ir įvertinti, kokią įtaką muzikai padarė bliuzas.

  • Jeffrey Wright – I’m A Man

Pradėkime nuo juostos teminės dainos, skambančios filmo pradžioje. Kūrinys „I’m a Man“ – tai vieno iš rokenrolo muzikos pradininkų, amerikiečių ritmenbliuzo atlikėjo Bo Diddley darbas. Bo Diddley – tai žmogus, kuris bliuzo muziką sujungė su roku bei išpopuliarino greitesnius, smagesnius muzikos ritmus. Žmogus, kurio pėdomis žengė tokie atlikėjai kaip Jimi Hendrixas, Elvis Presley, „The Beatles“ ar „The Rolling Stones“.

Daina „I‘m the Man“ – tai patobulinta amerikiečių bliuzo atlikėjo, moderniojo Čikagos bliuzo tėvu vadinamo Muddy Waterso kūrinio „I‘m your hoochie coochie man“ versija. Muddy Waterso variantas taip pat skamba filme, atliekamas amerikiečių aktoriaus Jeffrey Wrighto, kuris juostoje būtent ir kuria legendinio muzikanto Muddy Watterso vaidmenį.

 

  • Jeffrey Wright – I Can’t Be Satisfied

„I can‘t be satisfied“  – tai dar viena jau anksčiau minėto  Muddy Watterso daina. Filme Wattersas yra vienas pagrindinių veikėjų, kurio kūrinius leisdama „Chess“ įrašų kompanija ima augti. Vėliau „The Rolling Stones“ žurnalas, kurio, kaip ir pačios grupės pavadinimas, kilo iš Muddy Watterso dainos „Rollin‘ stone“, Muddy Watersą pripažino vienu iš šimto geriausių visų laikų atlikėjų.

 

  • Mos Def – No Particular Place To Go

Netikėtai į „Chess“ įrašų studijos savininko Leonardo Chesso akiratį patekęs jaunuolis Chuckas Berry (dabar jau visiems žinomas, vienas geriausių visų laikų atlikėjų bei rokenrolo vienas iš pradininkų) atneša naują skambesį į muzikos įrašų rinką. Ilgainiui bliuzo muzika visiems pabodo, reikėjo kažko naujo, o puikiai šokantis bei smagią kantri stilių primenančią muziką kuriantis Chuckas buvo tarsi išsigelbėjimas. Daina „No Particular Place To Go“ – vienas iš Chucko Berry garsiųjų kūrinių, įrašytų 1964 metais. Filme Chucko Berry vaidmenį bei jo dainas atlieka amerikiečių aktorius bei hiphopo muzikos atlikėjas Mosas Defas.

 

  •  Beyoncé – All I Could Do Was Cry

Po didžios Muddy Waterso ir Chucko Berry sėkmės, „Chess“ įrašų kompanija pradėjo ieškoti tokios pačios stiprios bei talentingos moters. Netrukus prodiuserio Leonardo akiratyje atsirado nuostabaus balso savininkė, tačiau ganėtinai nelaimingą gyvenimą gyvenanti, dainininkė Etta James. Ettos vaidmenį filme kuria šių dienų atlikėja Beyoncé Knowles, kuri taip pat už filme skambantį  kūrinį „At last“ pelnė „Grammy“ statulėlę.

  •  Columbus Short – My Babe

Kūrinio autorius – amerikiečių bliuzo atlikėjas, lūpinės armonikėlės virtuozas Little Walteris. „Chess“ įrašų studijos laikais jam nebuvo lygių. Little Walteris dažnai grodavo kartu su Muddy Watersu. Filme dainą atlieka amerikiečių aktorius bei choreografas Columbusas Shortas.

Deja, o gal ir pagaliau, mūsų kelionė baigiasi. Tikimės, jog sužinojote šį tą naujo, gerai praleidote laiką klausydamiesi dainų, o gal ir susidomėjote pažiūrėti ir patį filmą (jei dar nematėte!). Vienaip ar kitaip, istorija ne visada gali būti įdomi, bet bent truputį naudinga. Ir tikriausiai – visai būtų šaunu turėti tą įrašų studiją.

Komentarai