fbpx
Kinorama

Kinorama #40

Sveiki sugrįžę namo. Iš kur? Kapinių.

Nors visą savaitgalį daugelis iš Jūsų prisiminėte ir lankėte seniai atgulusius amžinojo poilsio, šiandien dar bent keliomis tyliomis pauzėmis paminėkime muzikanto Lou Reedo išėjimą. Pažiūrėkime, kaip jis plaukiojo it žuvis vandenyje ne tik muzikos pasaulyje.

Kadras iš filmo „Psichopatas“,  Šaltinis – feelthefilms.wordpress.com
Kadras iš filmo „Psichopatas“
Šaltinis – feelthefilms.wordpress.com

Siaubas. Išgąstis. Apie tai mes kalbame jau trečią savaitę. Nenuostabu. Kai kuriose parduotuvėse prekystaliai jau kvepia Kalėdiniais kvapais, pastebėjote? Taigi – šią savaitę kino pasaulis burzgėjo, klykė, braižė sienas peiliais ir spjaudėsi kraujais.

Štai dešimt geriausių siaubo filmų. „The Guardian“ žurnalistė Sarah Hughes sako, kad  raganos ir visos kitos kino sukurtos iliuzinės būtybės veikia šiuolaikinių jaunuolių sąmonę. Tai galime pamatyti ir pažvelgę į šimtą Helovino šventinių kostiumų.

Jums patinka indie stiliaus filmai? Kad ir kokie kitokie jie mano esą, tačiau vis tiek pasidavė paskutiniam šios savaitės šiurpo klyksmui – trylika naujausių indie stiliaus siaubo filmų. Manote, šie filmai per baisūs Jūsų jautriai sielai? Cha… pažiūrėkite, ką dar baisesnio kino industrija gali pasiūlyti mums.

Atsibodo skaityti, norite prisidėti rašydami? Prašome. Lietuviško siaubo filmo „Rūsys“ kūrybinė komanda laukia Jūsų.

Šiurpulius ar nepatogumo jausmą kelia ne tik filmai, bet ir jų kūrėjai. Vienas tokių – Federico Fellini.

Kadras iš filmo filmo „Patarėjas“, Šaltinis – blog.aarp.org
Kadras iš filmo „Patarėjas“
Šaltinis – blog.aarp.org

Naujienos. Pasirodė naujas „Bado žaidynių: Ugnies medžioklė“ (The Hunger Games: Catching Fire, 2013) reklaminis klipas. Pamenate, siūlėme balsuoti už geriausią Jūsų manymu Europos filmų apdovanojimų („European film awards“) juostą? Štai šeši filmai, kuriuos apdovanojo žiuri už geriausius kostiumus, muziką ir t.t. Galbūt tai buvo filmas, už kurį balsavote ir Jūs?

Nutrūktgalvius pradžiugins naujas „senoliškas“ „Jackass“ filmas „Blogas senelis“ (Bad Grandpa, 2013). Dar keli pastebėjimai iš šio filmo pristatymo Amsterdame.

Šią savaitę Kaune pristatytas filmas apie gerai žinomą mokslininką Algirdą Avižienį. O čia atsiliepimai apie visai neseniai pasirodžiusį Ridley Scotto filmą „Patarėjas“ (The Councelor, 2013).

Jautru. Kinas kartais sužadina įvairius jausmus, o kartais mūsų nė nesujaudina. Bet mes kalbame apie gerą kiną, kuris ne tik paveikia, bet įtraukia bei dažnai mumyse kažką pakeičia. Vienas tokių – „Nepatogaus kino“ festivalyje rodytas – „Ugnis sniego šalyje: susideginimai Tibete“  (Fire in the Land of Snow: Self-Immolations in Tibet, 2013). O kino kūrėjas Krzysztofas Zanussi savo filmuose bando su žiūrovais kalbėtis ne tik apie gyvenimą, bet ir apie tikėjimą.

Kadras iš filmo „Naked Harbour“,  Šaltinis – widemanagement.com
Kadras iš filmo „Naked Harbour“
Šaltinis – widemanagement.com

Suomijos kino režisierius Aku Louhimieso taip pat pabrėžia būtinybę kine kelti jautrias ir menininkui svarbias temas. Režisieriaus filmų visada galite rasti ir „Scanoramos“ repertuare. Pažiūrėkite, ar ir šiais metais jį čia sutiksite. Tęsiant „Scanoramos“ festivalio siužetinę liniją – pokalbis su Audriumi Stoniu apie jo naują filmą „Kenotafas“, kurį galėsite pamatyti festivalyje.

Žinoma, yra kūrėjų, kurie mano, kad reikia rodyti ne tik skaudžias temas, vienas jų – Jerry Rothwellas.

Kalbame tik apie režisierius. O kol kalbame ir mąstome, Holivudo kino studijos po truputį tampa tik didelėmis, niekam nereikalingomis ir tik buvusią didybę menančiomis švieslentėmis.

Jautri tema Lietuvoje – kino paveldo išsaugojimas. Apie tai kalba Lietuvos kino centro paveldo išsaugojimo specialistas Vidas Grigoraitis.

Katės. Taip. Jos užvaldė ne tik „internetus“, bet ir kino industriją… Ir, pasirodo, visai seniai. Kačių manija, kaip matome, neaplenkė ir „Vardas Tamsoje“ kūrybinės komandos.

Darom! Kino filmų kūrėjai mums sako: „Nustokite galvoti, imkite ir darykite.“ Įkvepiantys žodžiai – čia. Galbūt taip ėmė ir padarėPistonai“?

O dabar rimčiau – besidomintiems ne tik pagamintu produktu, bet ir jo gamyba siūlome paskaityti, kaip filmus kuria Peteris Suschitzky.

Skaičiai. Pirmiausia – mėgstantiems sekti – šimtas filmų kūrėjų, kuriuos galite sekti socialiniame tinklalapyje „Twitter“. Jei norite būti tie, kurie „viską žino“, tuomet keli smulkmeniški faktai apie kiną.

Dešimt geriausių juostų apie karą. Dvidešimt – tiek aktorių rasite „mėgstamiausių“ Britų aktorių sąraše.

Mėgstantiems estetiką, grožį, spalvas – šeši filmai, kuriuos tikrai turite pamatyti. O besidomintiems religija – Vatikano rekomenduojamų filmų sąrašas.

Kaip visada – keli faktai apie Michell Rodriguez.

Kadras iš filmo „Adelės gyvenimas. I ir II skyrius“, Šaltinis – blogs.indiewire.com
Kadras iš filmo „Adelės gyvenimas. I ir II skyrius“
Šaltinis – blogs.indiewire.com

 

Adelė. Jau praėjusioje „Kinoramoje“ nemažai dėmesio skyrėme mėlynplaukei Adelei. Nesustosime ir šį kartą. Štai ką apie „Adelės gyvenimą“ (La vie d’Adèle, 2013) rašo Lina Meidutė ir Živilė Pipinytė. CNN reporteriai klausia – ar tai nebus pats seksualiausias filmas? Šio filmo aktorė Adèle Exarchopoulos laikoma viena iš pretendenčių geriausio vaidmens „Oskaro“ statulėlei gauti.

Gražios savaitės. O kad lietingais ir šaltais vakarais sėdėjimas namie prie kompiuterio būtų kinotyringas – kviečiame pakeliauti, bent jau mintimis, su šiuo žemėlapiu. O kad kelionė neprailgtų – muzika.

Komentarai