fbpx
Pokalbiai

Linksmosios kino varžybos: 48 valandų filmo projektas atkeliauja į Vilnių

Ar įmanoma sukurti trumpametražį filmą per dvi paras? Žinoma! O įdomų, šmaikštų, liūdną arba filosofinį…  na, gerą filmą? Hmmm… Toks yra 48 valandų filmo projekto, startuosiančio kitą savaitgalį (rugpjūčio 24d.) Vilniuje, tikslas. Dalyvausiančios komandos bus suburtos tam tikroje starto vietoje ir joms bus paskelbtas filmo žanras, veikėjas, rekvizitas bei dialogo fragmentas, kurie turi būti įpinti į filmą… Skamba intriguojančiai…

2001 metais sis projektas prasidėjo  JAV kaip vietines reikšmės iššūkis draugams. Nuo tada jis išaugo į globalų fenomeną ir didžiules filmų gamintojų varžybas. Šį rugpjūtį projektas pirmą kartą savo istorijoje atvyksta į Lietuvą.

Rimma Kalyakina
Foto – Vilija Buivydė

Prisėdus puodeliui kavos su projekto vykdančiąja prodiusere linksmuole niujorkiete Rimma Kalyakina,  ją klausinėju daugiau apie visą šitą reikalą…

Rimma skamba labai lietuviškai… Gal kartais esate kilusi iš Lietuvos?

Taip!  Iki trejų metų augau Vilniuje, tuomet visa šeima išvykome į JAV. Mūsų giminėje yra ukrainiečių, baltarusių, lenkų… Toks miksas. Tėtis labai gražiai kalba lietuviškai, o aš, deja, ne…

Į  Lietuvą atvykstu kas dveji metai, turiu čia krūvą giminių, norėčiau pagyventi Vilniuje ir ilgėliau.

O koks jūsų kelias šio projekto, ir apskritai kino, link?

Jau nuo 15 metų rašiau scenarijus ir visada norėjau dirbti kino industrijoje, esu prodiusavusi kelis video klipus, trumpametražius filmus, manau, turiu tą natūralų pojūtį, uoslę,  tokią svarbią šiame darbe. Į 48 valandų filmo projektą mane pakvietė draugas, jau dirbęs Beirute ir Dubajuje. Pirmiausia jis man pasiūlė važiuoti i Gruziją, bet aš atsakiau, kad jei iš viso dirbsiu su šiuo projektu, tai tik Vilniuje. Man pavyko įtikinti kompaniją, taigi esu čia!

Pirmasis dalykas dar prieš atvykstant buvo surasti trumpametražių filmų peržiūroms tinkamą kino teatrą. Apsidžiaugiau aptikusi „Pasaką“, kuri yra jauki ir turi įkvepiančią kūrybai aurą…

O jau apsigyvenusi Vilniuje birželį, susidūriau su nenumatyta aplinkybe – pasirodo vasara yra visuotinas atostogų metas ir daug svarbių ir įtakingų žmonių išvykę iš miesto… Mano nuomone rugpjūtis- pats geriausias laikas kurti – nėra nei karšta, nei labai šalta… Galbūt kitais metais rengsime konkursą rudenį.

Kaip gerai esate susipažinusi su lietuvišku kinu?

Ne taip gerai, kaip norėčiau, lietuviškų filmų sunku gauti. Kino autoritetas man – avangardistas Jonas Mekas.  Jo antologijos filmų centras yra visai šalia mano darbovietės Niujorke, tai aš ten dažnai lankausi. Galiu pasakyt, kad jis yra labai aktyvus ir įkvepiantis pavyzdys daugeliui…. ir mėgsta tekilą.

Patinka Šarūno Barto filmai, o taip pat populiarieji Zero ir Zero 2… labai rytų europietiški.

Per pastaruosius kelis mėnesius sužinojau daug naujo, pavyzdžiui, kaip tvarkomi biurokratiniai reikalai, susiję su filmavimais, labai tikiuosi šią vertingą informaciją panaudoti ateityje grįžusi Vilniun įgyvendinti savų projektų.

Smalsu,  kas gi sugalvojo 48 valandų filmo projektą?

Kino pasaulyje daug idėjų lieka neįgyvendintų vien dėl to, kad tai užtrunka pakankamai ilgai.  Finansavimo paieška, komandos rinkimas ir pan. O kartais taip norisi greito rezultato… Prieš 12 metų Markas Ruppertas su draugų komanda Vašingtone sugalvojo sukurti trumpą filmuką griežtai nusistačius laiką- per dvi paras. O kad butu įdomiau- surengė varžybas su kitomis komandomis. Šis konkursas tapo labai populiarus Amerikoje, po to paplito ir Europoje. Čia dalyvauja net po kelis miestus. Aktyviausios šalys- Olandija, Anglija, Prancūzija, Italija ir Ispanija. Dalyvauja ir profesionalai, ir mėgėjai- visi kas nori. Šiais metais konkursas vyks net 125 miestuose, įtraukiant į varžybas daugiau nei 50 000 kino kūrėjų…

Papasakokit apie prizą. Beje, kas rinks nugalėtoją?

Geriausias lietuviškas filmas bus parodytas kasmetiniuose 48 valandų filmo projekto apdovanojimuose Holivude, bei Kanuose. Taip pat,  geriausiai komandai- suteikta galimybė savaitę nemokamai naudotis filmavimo įranga ir vėl kurti. Žiuri sudėtyje bus prodiuseris, režisierius arba scenaristas bei kino meno profesorius, šią komandą aš dar renku. Kalbant apie kriterijus- yra vertinamas artistiškumas, techninis atlikimas, istorija, bei trijų duotųjų dalykų originalus panaudojimas.

Ar esate bandžiusi dalyvauti pati?

O taip. Prieš keletą metų buvau smagios ir patyrusios komandos narė, kur daug išmokau. Labiausiai įstrigo žaibiškas mąstymas ir, kad visi vieni kitiems taip padėjo…

Na ir kodėl šiame smagiame projekte tiesiog privalu dalyvauti?

Tai puiki galimybe burtis kiną kuriantiems žmonėms, susidraugauti, pagyvinti kasdienybę aktyviai sukant smegenis, bei tiesiog pasilinksminti. Pats nuostabiausias vaizdas- dvi paras, diena naktį mieste knibžda kino žmonės… Tikrai verta stengtis.

 

Atsisveikindama Rimma palieka savo kontaktus: 86 0948918, Vilnius@48hourfilm.com  ir kviečia aktyviai dalyvauti.
Visą informaciją rasite čia. Oficialus FB puslapis.

 

Kalbino  Indrė Matuliokaitė

Komentarai