fbpx
Naujienos

Naujas lietuviškas filmas „Pagalvės mokesčio rinkėjas“ žiūrovus nukels į XVI – XVII amžių sandūros Vilnių

Kadras iš filmo „Pagalvės mokesčio rinkėjas“, „Ramūno Ateljė“ archyvas
Kadras iš filmo „Pagalvės mokesčio rinkėjas“, „Ramūno Ateljė“ archyvas
Kadras iš filmo „Pagalvės mokesčio rinkėjas“
„Ramūno Ateljė“ archyvas

Netrukus ekranus pasieks naujas lietuviškas filmas „Pagalvės mokesčio rinkėjas“, sukurtas pagal Teodoro Jevlašauskio (1546-1619) atsiminimus – „Teodoro Jevlašauskio, Naugarduko žemės teismo pateisėjo, atsiminimai“.

Filme skleidžiasi XVI – XVII a. sandūroje gyvenusių Vilniaus miestelėnų tikėjimai, išgyvenimai, polėkiai, baimės, džiaugsmai ir rūpesčiai. Juos gaubia barokinio miesto dvasia.

Teodoro Jevlašauskio, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės bajoro, XVI a. pab. – XVII a. pr. sukurti memuarai laikomi pirmąja LDK parašyta autobiografija. Tai unikalus literatūros kūrinys, atskleidžiantis žmogaus santykį su savimi, supančia aplinka ir pasauliu.

Teodoras Jevlašauskis tarnavo LDK didikams Radvilams ir Katkevičiams, dirbo karalių Žygimanto Augusto ir Stepono Batoro Vilniaus dvare, artimai bendravo su Mikalojumi Kristupu Radvila Našlaitėliu.

„Lietuvos gudų bajoras Teodoras Jevlašauskis (1546 – 1619) ne tik vaizdžiai aprašė XVI – XVII a. sandūros LDK tikrovę, bet ir ją savitai išgyveno, savarankiškai vertino. Jo memuarai – autentiška žmogaus gyvenimo istorija, kupina lūkesčių, žemiškų džiaugsmų, netekčių, melancholijos ir nevilties.“ Taip bajoro memuarus, kuriais remiantis sukurtas filmas, vertina kultūros istorijos tyrinėtojas Darius Kuolys.

VšĮ „Ramūno Ateljė“ informacija

Komentarai