fbpx
Naujienos, Nepatogus kinas

„Nepatogiame kine“ apdovanota juosta apie dviejų Meksikos moterų kovą prieš korupciją ir smurtą

Kadras iš filmo „Audra“ Festivalio „Nepatogus kinas“ archyvas
Kadras iš filmo „Audra“
Festivalio „Nepatogus kinas“ archyvas

Spalio 22 d. Vilniuje oficialiai uždarytas žmogaus teisių festivalis „Nepatogus kinas“. Konkursinės programos nugalėtoju žiuri pripažino Tatianos Huezo filmą „Audra“, pasakojantį apie dviejų moterų keliones, reflektuojančias smurto, korupcijos ir savivalės išplitimą šių dienų Meksikoje. Nugalėtojai įteiktas piniginis advokatų kontoros „Tark Grunte Sutkiene“ įsteigtas prizas.

Žiūroviškiausiu filmu paskelbta Jerry Rothwello juosta „Kaip pakeisti pasaulį?“ Filmo centre – „Greenpeace“ organizacija, įgavusi kultinį statusą, tačiau, kaip ir daugelis kitų pilietinių judėjimų, neišvengė susikertančių ambicijų ir vizijų išsiskyrimo. Specialųjį žiuri paminėjimą pelnė Ognejeno Glavonićiaus filmas „Gylis 2“ bei Marie Brumagne ir Bramo van Cauwenberghe‘o kūrinys „Atmink savo vardą, Babilone“.

Vertinimo komisija pripažino, kad dėl itin aukštos visų Konkursinės programos filmų kokybės ir kūrėjų profesionalumo išrinkti laimėtoją buvo itin sunku. „Šiame festivalyje formos ir turinio dermė ypač svarbi. Filme „Audra“ dviejų moterų likimai, paveikti daugeliui meksikiečių pažįstamų katastrofiškų įvykių, susilieja į vieną lyrišką portretą. Filme esminiu elementu tapęs verbalinis naratyvas įgyja naują dimensiją, jį papildantys vaizdai ne tik nukelia mus į „Audros“ personažių atsiminimus, kartu jie susijungia į tikrąjį cinema verite“, – sakė žiuri narė Pietra Brettkelly.

Kadras iš filmo „Gylis 2“ Festivalio „Nepatogus kinas“ archyvas
Kadras iš filmo „Gylis 2“
Festivalio „Nepatogus kinas“ archyvas

Konkursinėje programoje iš viso pristatyta 11 filmų. Juos vertino Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorė dr. Natalija Arlauskaitė, režisierė ir prodiuserė Pietra Brettkelly, Krokuvos kino festivalio vadovas Krzysztofas Gieratas, režisierius, vienas žmogaus teisių kino festivalio „Karama“ įkūrėjų Ehabas Al Khatibas, audiovizualinių menų tyrinėtoja ir edukatorė Renata Santoro.

„Nepatogus kinas“ šiemet iš viso pristatė 8  programas, apimančias įvairias socialines, kultūrines ir istorines problemas. Pratęsiant „Atminimo akmenų“ (vok. Stolpersteine) įmontavimo Lietuvos šaligatviuose projektą, festivalyje surengta Holokausto kine retrospektyva. Bene įdomiausias joje esantis filmas – Claude‘o Lanzmanno juosta „Shoah“. Dvylika metų kurtas monumentalus ir 9,5 val. trunkantis epinės apimties kūrinys apie Holokaustą, apmąsto ir perteikia šį reiškinį per pokalbius su arčiausiai jo buvusiais asmenimis: išgyvenusiais, kaltininkais, stebėtojais. Tokią formą nulėmė C. Lanzmanno nerimas, kad vykęs genocidas jau laikomas sausa istorija.  Vienintelis filmo seansas, padalytas į dvi dalis, spalio 23 d. vyks „Skalvijos“ kino centre, Vilniuje.

„Nepatogus kino“ seansai Lietuvoje vyks iki lapkričio 8 dienos. Dokumentiniai filmai dar bus rodomi Anykščiuose, Tauragėje, Rokiškyje, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Marijampolėje, Varėnoje ir Utenoje.

Komentarai