fbpx
Pokalbiai

Nidoje debiutuos trumpametražių filmų festivalis. Pokalbis su organizatore Arnolda Noir

Festivalio organizatore Arnolda Noir  Fotografė Kristina Sereikaitė
Festivalio organizatore Arnolda Noir
Fotografė Kristina Sereikaitė

Su aktore, režisiere, bei festivalio organizatore Arnolda Noir kalbėjomės Vilniuje, bohemiškame „Mint Vinetu“ knygyne. Festivalio organizatorė pristatė rugpjūčio 19-20 dienomis Nidoje pirmą kartą vyksiančio festivalio „Nida short film festival“ atsiradimo priežastis bei pagrindines idėjas.

Kas įkvėpė organizuoti šį festivalį?

Pati save įkvepiu visada. Tačiau įkvėpė ir ta mintis, jog Lietuvoje nėra daug trumpametražių filmų festivalių  ir tiesiog trūksta kino industrijos renginių, tokių kaip, pavyzdžiui, užsienyje– tiesiog self promontig renginys. Kodėl jauniems žmonėms to reikia?

Tam,  kad visi kino industrijoje apsikeistų kontaktais ir panašiai. Tai labai reikalingas dalykas, kurį aš ir norėjau padaryti. Tai ne tik Lietuvos, bet ir tarptautinis renginys, kuriame galima parodyti jaunų kūrėjų filmus, ir jie patys taip pat gali atvykti bei bendrauti tarpusavyje. Tam kad vyktų bendravimas, jog nesėdėtume užsidarę, kaip lietuviams įprasta, o kurtume kažką. To man reikėjo ir pačiai, grįžusi iš Niujorko turėjau ieškoti tokios bendruomenės, nes prieš tai Lietuvoje studijavau visai kitą dalyką, tai turėjau pažįstamų ne iš meno srities… O man reikėjo ir reikia susipažinti su kūrybiškais žmonėmis, todėl toks renginys ir gimė.

Festivalio organizatore Arnolda Noir  Fotografė Kristina Sereikaitė
Festivalio organizatore Arnolda Noir
Fotografė Kristina Sereikaitė

Kokia festivalio programa?

Festivalio programa labai įvairi. Ji tarptautinė, kaip minėjau. Pradedant nuo Lietuvos, šių metų „Sidabrinės gervės“ laimėtojų, iki apdovanotų tarptautiniuose festivaliuose trumpametražių filmų. Temos irgi įvairiausios – tiek globalinės, dabar aktualios, nuo trumpų filmukų iš Irano, Izraelio, tiek nuolat aktualios temos, rodomos filmuose iš Indijos, iš Amerikos…. Ir yra daug moterų pagrindinėse rolėse, daug moterų režisierių, ne tik vyrai. Tad gvildenamos įvairiausios temos .

Filmus atrenkate per filmfreeway.com. Kas tai per platforma, kaip ji veikia? Ko reikia, kad režisierius galėtų aplikuoti dalyvauti festivalyje?

Aš pati atradau filmfeeway.com tik tapusi režisiere ir savo filmus pateikdama į kitus festivalius. Per ta platformą sužinojau, kad galima būti ir festivaliu, ne tik režisieriumi. Taip ir išėjo šiais metais, kad tą festivalį sukūriau „darymo“ būdu. Tai yra kanadiečių tarptautinė  platforma, apimanti „A list“ festivalius. Žinoma ne vien pagrindinius festivalius. Tai platforma, kuria galima naudotis visi, ne tik režisieriai. Bet režisieriai, susikūrę paprasčiausią prisijungimą, gali įkelti filmo aprašymą, anonsą (jeigu turi) ir jau aplikuoti į festivalius. Žinoma reikia atitikti festivalio tematiką ir kategoriją, susimokėti, jei festivalis mokamas, ir laukti organizatoriaus žinių.

Galutinį sprendimą sprendžia festivalio organizatorius?

Taip, ir jis dėl dalyvių kaip nori, taip ir nusprendžia. Taip pat jis kuria festivalio vertinimą, ar jis bus su žiuri nariais, ar, kaip šiame festivalyje, bus online komisija… Gali būti vertinama įvairiausiais būdais.

Kokia bus šio festivalio komisija ir pagal kokius kriterijus bus vertinami filmai?

Renkame žiuri, kuri dirbs online platformoje, ji žiūrės konkursinės programos filmus ir vertins, suteiks mini apdovanojimus. Komisijoje bus ir lietuvių, ir užsieniečių. Žiuri skirstydama apdovanojimus spręs nuo kinematografijos istorijos pasakojimo, iki geriausio aktoriaus/aktorės nominacijos. Nežinau, kaip dar geriau paaiškinti, bet čia jau kino industrijoje ne pirmus metus dirbančių žmonių sprendimas. Komisija gali būti nuo kino kritiko iki operatoriaus. Jie dalinsis mintimis ir paskelbs konkursinės programos rezultatus.

Festivalio organizatore Arnolda Noir  Fotografė Kristina Sereikaitė
Festivalio organizatore Arnolda Noir
Fotografė Kristina Sereikaitė

Kiek festivalio žiūrovų tikitės sulaukti?

Čia labai priklauso nuo Nidos oro. Tikimės sulaukti žmonių vakarais. Pati dalyvavau kitame kinematografiniame renginyje Nidoje, tai vakarais žmonės mielai eina į renginius… Ir Nidos meno kolonijoje visada yra apsistojusių žmonių, yra šalia kempingas, tai tikrai laukiame nemažai žiūrovų. Taip pat vėliau Nidoje vyks „Baltijos bangos“ festivalis, o kai kurie dalyviai į jį atvyksta anksčiau, tad greičiausiai aplankys ir mus.

Kokiai auditorijai rekomenduotumėte aplankyti šį festivalį?

Tai visiems skirtas festivalis. Suaugusiems, žinoma, ne vaikams. Skirtas tikrai visiems, nesvarbu, ar esi profesionalas ar neprofesionalas. Filmai atrinkti su įdomiomis istorijomis. Tai bet kuriam žmogui, kuris nori vakare po paplūdimio atsipalaiduoti.

Festivalio organizatore Arnolda Noir  Fotografė Kristina Sereikaitė
Festivalio organizatore Arnolda Noir
Fotografė Kristina Sereikaitė

Pačių dalyvių –  daugiau iš Lietuvos, ar daugiau iš užsienio?

Iš Lietuvos nėra daug. Gal tik kokius 5 procentus sudarys. Yra daugiau filmų iš užsienio.

Nida – viena gražiausių, tačiau ir viena iš sunkiausiai pasiekiamų Lietuvos vietų… Kas lėmė tokį pasirinkimą?

Manau, teisingiausias atsakymas – aš pat esu nidiške ir gyvenau visur Žemaitijoje, bet Nida visą laiką išliko širdyje ir nuolat į ją grįžtu. Nėra daugiau tokios panašios vietos pasaulyje, kur esu buvus, tiesiog nėra, jog tarp dviejų vandenų telkinių būtų galima rodyti filmus ant smėlio kupstelio…

Savotiškai žavu ir tai, kad lengvai nepasiekiama – ką padarysi, kas pasieks, tas pasieks. Mes dabar su Nidos kempingu nuolaidą organizuojame, kad tik žmonės atvažiuotų. Kempingas yra šalia Nidos meno kolonijos, tai tikrai labai laukiame dalyvių.

Festivalio organizatore Arnolda Noir  Fotografė Kristina Sereikaitė
Festivalio organizatore Arnolda Noir
Fotografė Kristina Sereikaitė

Ar galima tikėtis festivalio tęstinumo ir kitais metais?

Mes su Roberta Balčiūte (organizatore) apie tęstinumą ne tik mąstome, bet ir darome darbus, jog festivalis tęstųsi. Ieškome rimtų partnerių, o žmonės tikrai yra susidomėję. Bandysime organizuoti festivalį ir kitais metais. Ir darome su ta idėja, kad čia ne vienas „šou pasirodymas“, tai jau bus kasmetinis renginys.

Čia pirmasis tokio masto renginys, kurį jus organizuojate?

Ne, ne pirmas. Aš dažnai organizuoju renginius, sukuosi nuo renginių iki vaidybos. Nuo praeitų metų pati esu aktorė  ir režisierė, tik labai „šviežiai iškepta“. Tai tokiose srityje sukuosi  nuo studijų baigimo. Aišku, tai nėra seniai – dveji metai…

O kokie didžiausi sunkumai iškilo organizuojat šį festivalį?

Apsistojimas arba vietos klausimas. Nes Nidoje labai iš anksto reikia viską spręsti. Ir tik dėl to, bet šiaip, tai viskas ėjosi gerai.

Tai pat noriu paminėti, kad kai atsirado Roberta Balčiūte, – su renginiais susijusi mergina, kuri koordinuoja festivalį, – tai ji pusė darbų padarė. Labai didelė pagalba.

Kas bus specifiško šiame festivalyje?

Specifiška yra pati vieta, tai, jog vyksta Nidoje. Taip pat, kad tokį kino renginį organizuoja merginos… Ir kad visi atrinkti filmai yra istorijos, tikrai sukaustančios dėmesį, visokiausių žanrų. Net turime vieną siaubo trumpametražį, taip pat komedijos, tokios sarkastiškos, britiškos komedijos. Turime tikrai įvairiausių žanrų.

„Nida short film festival“ vyks rūgpjūčio 19-20 dienomis Nidos meno kolonijoje. Renginys nemokamas ir atviras visiems. Daugiau informacijos ir festivalio programa: http://nidafilmfest.webnode.com/

Komentarai