fbpx
Reportažai

Pagaliau įvyko dokumentinio filmo „1410. Žinomas nežinomas Žalgiris“ premjera

Kadras iš filmo „1410. Žinomas nežinomas Žalgiris“
Kadras iš filmo „1410. Žinomas nežinomas Žalgiris“
„Baltic Productions“ archyvas

Daugelis filmo galbūt laukė trejus metus ir penktadienį tai įvyko – didžiojoje „Multikino“ salėje pamatėme Aleksandro Matonio režisuotą dokumentinį filmą „1410. Žinomas nežinomas Žalgiris“. Savaime suprantama filmas buvo apie 1410-ųjų metų liepos 15-ą dieną įvykusį Žalgirio mūšį. Kino teatro salė buvo pilnutėlė ir tai džiugiai nustebino, žinant, kad lietuviai savo kinu, o ypač dokumentiniu, kuris, beje, labiausiai garsina mūsų šalį, nevisada aktyviai domisi. Kartais netgi išgirstame jau posakiu tampančią frazę: „Apie savus iš svetimų sužinome.“

Premjera vyko sklandžiai. Filmo pristatymo metu scenoje stovėjo keturi Žalgirio mūšio šarvų kopijas apsivilkę ir kardus laikantys riteriai. Vakarą pradėjo Algis Ramanauskas, taręs pamokančią ir kiek ironišką kalbą apie jauną mūsų šalį, dabar išgyvenančią neigimo laikotarpį, kai visi jos istoriniai laimėjimai pačių piliečių nuvertinami. Jis taip pat išreiškė norą, jog šis filmas būtų įtrauktas į mokyklų programas. Keletą žodžių prieš prasidedant kino seansui tarė ir pats juostos režisierius Aleksandras Matonis. Jis paneigė šiuo metu visuomenėje vyraujančią kontroversišką nuomonę apie A.Ramanauską, sakydamas, jog čia mes matome tikrąjį – istoriją mylintį ir rūpimus klausimus analizuojantį Algį. Taip pat režisierius patikino, kad šis filmas – edukacinis, o ne pramoginis, tačiau išreiškė viltį, jog mums patiks ir laikas neprailgs.

Ir mums patiko!

Išgirdome kalbant nemažai ne tik Lietuvos, bet ir užsienio šalių istorikų: Lenkijos, Vokietijos. Filme komentuojami žymaus lenkų istoriko Jano Dlugošo teiginiai apie Žalgirio mūšį, analizuojami su mūšiu susiję paveikslai, archeologiniai radiniai, šaltiniai, kronikos. Paneigiamos nusistovėjusios nuomonės apie lietuvius, paveiksluose vaizduojamus kaip kuokomis kryžiuočius daužančius barbarus, taip pat paneigiamos Vytauto atsitraukimą kaip pabėgimą traktavusios versijos, o dauguma svarstymų apie galimas mūšio taktikas ir eigą argumentuojami rodant ir analizuojant mūšio vietą bei jos reljefą.

Filmas tikrai praplės kiekvieno žiūrovo žinias apie šį Lietuvai svarbų įvykį bei supažindins su naujai tyrinėtomis Žalgirio mūšio versijomis.

Šį savaitgalį dokumentinė juosta „1410. Žinomas nežinomas Žalgiris“ bus rodoma kino teatre „Pasaka“. Siūlome apsilankyti!

Anonsas:

 

Komentarai