Paskutinio Andrzejaus Wajdos filmo premjera Lietuvoje įvyks „Scanoramoje“

Kadras iš filmo „Povaizdis“

Kadras iš filmo „Povaizdis“

Šių metų spalio 9 d. kino pasaulis neteko vieno iškiliausių Europos kino režisierių Andrzejaus Wajdos. 90 metų sulaukęs legendinis lenkų kino kūrėjas iki paskutinių dienų aktyviai dirbo ir kūrė – vos prieš mėnesį, Toronto kino festivalyje, buvo pristatytas paskutinysis jo filmas „Povaizdis“ (Powidoki, 2016). Dar visai neseniai A. Wajda sulaukė tėvynainių ovacijų Gdynės kino festivalyje. Dabar tai jau galime vadinti širdingu atsisveikinimu. Šis darbas Lietuvoje bus pristatytas lapkričio 3 d. prasidėsiančiame 14-ajame Europos šalių kino forume „Scanorama“.

„Išėjo didis menininkas, lenkų moralinio nerimo kino vėliavnešys, savo kūryboje plėtojęs istorinės sąžinės ir moralinio imperatyvo temas. Malonus, kuklus žmogus, pasakojęs paprastų žmonių gyvenimo istorijas negailestinguose laikmečio kontekstuose“, – teigia festivalio meno vadovė Gražina Arlickaitė.

Žymaus lenkų režisieriaus filmografijoje daugiau kaip penkiasdešimt filmų ir daugybė tarptautinių apdovanojimų. Net keturi jo darbai – „Pažadėtoji žemė“ (Ziemia obiecana, 1974), „Panelės iš Vilko“ (Panny z Wilka, 1979), „Žmogus iš geležies“ (Człowiek z żelaza, 1981) ir „Katynė“ (Katyń, 2007) – buvo nominuoti „Oskarui“ geriausio užsienio filmo kategorijoje.

2000 m. A. Wajda buvo įvertintas specialiuoju „Oskaru“ už nuopelnus kinui. Už viso gyvenimo nuopelnus jam dar taip neseniai įteiktas Berlyno „Auksinis lokys“ (2007) ir Venecijos „Auksinis liūtas“ (2013). Jo apdovanojimų lentyną taip pat puošė Kanų kino festivalio „Auksinė palmės šakelė“ už filmą „Žmogus iš geležies“, to paties Kanų kino festivalio „Didysis žiuri prizas“ už dramą „Kanalas“ (Kanał, 1959), San Sebastiano „Sidabrinė kaukė“ ir Berlyno „Sidabrinis lokys“ už filmą „Vestuvės“ (Wesele, 1973), ir daugelis kitų prestižinių kino apdovanojimų.

Lenkijoje gimęs ir ten kino mokslus baigęs kino meistras savo filmuose sovietmečio laikais negailestingai kritikavo totalitarinį režimą ir jo politiką. Nekenčiamas valdžios koridoriuose, jis buvo vertinamas ir gerbiamas kino kritikų ir mėgstamas žiūrovų. Talentingas ne tik kino aikštelėje, bet ir teatre, A. Wajda režisavo daugiau kaip 40 spektaklių. Ilgus metus tyrinėjęs Fiodoro Dostojevskio kūrybą,  išleido knygą „Dostojevskis. Sąžinės teatras“.

Reklama

Paskutiniajame filme „Povaizdis“, kurį rodys šių metų „Scanorama“, jis atsigręžė į lenkų tapytojo, avangaristo Władysławo Strzemińskio gyvenimą. Sudėtingo likimo menininkas, karo metais netekęs rankos ir kojos,buvo netoleruojamas valdžios kaip ir A. Wajda už stalinistinei meno politikai prieštaraujančias idėjas. Engiamas ir ignoruojamas W. Strzemińskis drąsiai laikėsi savo įsitikinimų ir iš paskutiniųjų bandė kovoti už teisę kurti ir būti.

Pasak kino kritikų, šis filmas sukrečia žmogiškumu ir jautrumu, tapdamas A. Wajdos „meilės laišku“ kitam iškiliam lenkų menininkui, taip pat  kovojusiam su  totalitarinio režimo prievarta.

Šiemet Europos šalių kino forumas „Scanorama“ vyks lapkričio 3–20 dienomis, Vilniuje, Kaune,

Europos šalių kino forumas „Scanorama“

Europos šalių kino forumas „Scanorama“

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ yra didžiausias ir svarbiausias rudens sezono kino renginys Lietuvoje. Nuolat augdama ir plėsdamasi „Scanorama“ lieka ištikima savo principams ir vertybėms: dalintis geriausių filmų atradimais, provokuoti diskusijas, formuoti diskursus su kūrėjais ir ieškoti atsakymų į kinui aktualius klausimus. Todėl kiekvienų metų lapkričio mėnesį keturiuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose) vykstantis festivalis, per kone dvi savaites žiūrovams pristato daugiau nei 100 įdomiausių ir vertingiausių pastarųjų metų Europos kino kūrinių, kviečia į susitikimus su reikšmingiausiais šiuolaikiniais kino kūrėjais ir į akistatą su pačiais savimi.
Europos šalių kino forumas „Scanorama“

Latest posts by Europos šalių kino forumas „Scanorama“ (see all)

Komentuoti

Jūsų el.paštas nebus publikuotasPažymėti laukai būtini *

*