fbpx
Naujienos

PREMJERA: G. Beinoriūtės „Pokalbiai rimtomis temomis“ – jau šį ketvirtadienį

Režisierė Giedrė Beinoriūtė.

Įkvėpta rašytojos Vandos Juknaitės knygos „Tariamas iš tamsos“ kino režisierė Giedrė Beinoriūtė išmaišė visą Lietuvą, ieškodama įdomių pašnekovų savo naujausiam dokumentiniam pasakojimui „Pokalbiai rimtomis temomis“.  Ji susipažino bene su 200 vaikų ir paauglių, kol atsirinko dvylika jaunų žmonių, pasižyminčių skirtinga gyvenimo patirtimi ir gebėjimais. Šių pamąstymai, nutylėjimai ir svarstymai tokiais rimtais klausimais kaip kas yra meilė, gyvenimo prasmė, santykiai su aplinkiniais, laisvė ir kūryba darniai sugulė į „Pokalbius rimtomis temomis“. Filmo premjera – jau šį ketvirtadienį Vilniaus kino teatre „Forum Cinemas Vingis“.

Rinkdamasi herojus G. Beinoriūtė bandė juose įžvelgti visuomenės veidrodį, susidaryti kuo platesnį jos vaizdą, todėl ir filmo herojai tokie skirtingi. Tarp jų  – 8-16 metų vaikai ir paaugliai iš įprastų ir menų mokyklų, globos namų bei socializacijos centrų, taip pat neprigirdintys ar nematantys specialiųjų mokyklų auklėtiniai. Jie noriai dalijasi patirtimi, kalba apie tėvų skyrybas, santykius su draugais ir aplinkiniais, išsiskyrimus, svarsto, ko reikia, kad pradėtum kurti, ką reiškia pabėgti iš namų.

Režisierė prisipažįsta planavusi kurti kitą filmą, tačiau kalbančio vaiko vaizdas neapleido. „Iš pradžių nežinojau, kaip filmuoti pokalbius su vaikais. Nežinojau, kaip jų klausti, nežinojau, ar jie atsakys, todėl pradėjau treniruotis su draugų vaikais: imdavau kamerą ir užduodavau kokį sunkų klausimą“, – prisimena G. Beinoriūtė.

„Ką sužinojau po filmo? Sužinojau, kad žmonės yra vieniši ir kaip sakė Egziuperi „vienintelis svarbus dalykas yra žmogaus ryšys su žmogumi“. Filmas buvo savotiškas tyrimas ir to patvirtinimas“, – įsitikinusi menininkė.

Ilgai užtruko ne tik filmo herojų paieška, bet ir jų „prisijaukinimas“. Anot G. Beinoriūtės, pirmiausiai turi susipažinti, pabendrauti su vaiku, kartu pasėdėti viename suole, ir tik tada gali jo klausti, ką šis galvoja apie gyvenimo prasmę.

„Jei vaikai eina į pamokas, mane priima į pamokas ir aš einu kartu. Jei reikia parvažiuoti namo 3 troleibusais iš mokyklos, važiuoju kartu. Jei po pamokų reikia eiti į būrelį ar dienos centrą, einu ten pat. Kartu ir šokau, ir lipdžiau keramiką, ir krepšinį žaidžiau. Vienas didžiausių įspūdžių ir šio filmo atradimų – gestų kalbos pamokos. Neįsivaizdavau, kad tai tokio aukšto lygio kita kultūra“, – sakė G. Beinoriūtė.

Naratyvu nepasižymintys „Pakalbiai rimtomis temomis“ buvo montuojami muzikos ir ritmo principu. Garso takelį filmui sukūrė minimalistinės muzikos kompozitorius Gediminas Gelgotas, debiutavęs kaip kino kompozitorius. Pasak jo, gera kino muzika yra ta, kurios publika negirdi seanso metu, tačiau išgirsta po jo ir įsimena. Tad kompozitorius stengėsi neperkrauti dokumentinio pasakojimo muzika ir nesugriauti natūralios jo dinamikos.

„Daug muzikos yra ne pačioje muzikoje, o besikeičiančiuose filmo fonuose, vaikų intonacijose, pauzėse, kai jie ilgai galvoja. Pavyzdžiui, turime tylą kaip muziką John‘o Cage‘o kompozicijoje „Silence“, – priduria kompozitorius.

Su nerimu filmo premjeros laukianti G. Beinoriūtė sako tik po jos galėsianti įvertinti rezultatą, nes filmas neįvyksta, kol jis nesusitinka su žiūrovais.

Išankstinė „Pakalbių rimtomis temomis“ premjera sostinėje įvyks ketvirtadienį 20val. „Forum Cinemas Vingis“ kino teatre, Kaune – spalio 14 d. 16val. „Forum Cinemas Akropolyje“. Nuo spalio 12 dienos šį dokumentinį pasakojimą bus galima išvysti ne tik  „Forum Cinemas” kino teatruose Vilniuje ir Kaune, bet ir Panevėžio kino centre „Garsas”, Šiaulių „Atlantis Cinemas“ bei Alytaus „Dainavos“ kino teatruose.

Studijos „Monoklis“ informacija.

Komentarai