fbpx
Naujienos

Šiemt jaunųjų animatorių horizonte – Neringos milžinai. Interviu su Valentu Aškiniu

Juratė Leikaitė-Aškinienė ir Valentas Aškinis Jorigės Petružytės nuotrauka
Juratė Leikaitė-Aškinienė ir Valentas Aškinis
Jorigės Petružytės nuotrauka

Jau penktąjį kartą tarptautinio kino festivalio „Baltijos banga“ metu vyks animacijos mokyklos kūrybinės dirbtuvės vaikams. Kaip ir kasmet, vaikai kartu su profesionaliais animacijos režisieriais kurs filmą. Vilniuje įsikūrusioje „Vilanimos“ filmų studijoje kalbiname animacinių filmų režisierių Valentą Aškinį.

Esate vienas entuziastingiausių Lietuvoje animacijos meno kūrėjų, propaguotojų ir mokytojų. Kada ir kaip užsimezgė Jūsų, tokio užimto žmogaus, draugystė su vaikais?

Su vaikais pradėjau dirbti 1979 metais, dar būdamas studentas. Vilniuje veikė Jaunųjų technikų rūmai, kur pradėjau burti animacijos mėgėjų grupę. Piešdavome filmus ant popieriaus, po to ant celiuloido, animacines scenas filmuodavome su 16mm kamera.
1991 metais animacijos užsiėmimai vykdavo Lietuvos kino mėgėjų sąjungos patalpose (dabar ten yra ir Lietuvos kinematografininkų sąjunga), kur turėjau galimybę vaikams parodyti archyvinių filmų, papasakoti animacijos istoriją. Vėliau vaikų animacijos studija persikėlė į Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejų, kur moksleiviams buvo sudarytos puikios sąlygos kurti filmus.
Kiekvieną vasarą organizuodavome vaikų animacijos stovyklas Ignalinos rajone, Palūšėje, vėliau Trainiškyje. Stovykloje režisieriai profesionalai dirbdavo su keliomis 6–8 vaikų grupėmis ir kartu su jais piešdavo įvairius filmus. Vaikai patys sugalvodavo idėją, kurdavo personažus, animacinį judesį, įgarsindavo filmus ir įrašydavo muziką. Sukurtų filmų peržiūros vykdavo kieme, balta paklodė tapdavo ekranu, o kaimo gyventojai būdavo laukiamiausi žiūrovai. Šie vaikai jau užaugo, įstojo į aukštąsias mokyklas, tačiau daugelis visam gyvenimui pamėgo animaciją, o kai kurie jų tapo profesionaliais animatoriais.

Ar tokių užsiėmimų metu sukurti vaikų filmai buvo viešai parodyti ir kituose ekranuose?

Vienas įdomiausių pristatymų įvyko Japonijoje, Osakos mieste. Europos filmų festivalyje buvo parodyta didelė Lietuvos vaikų sukurtų filmų programa. Japonus sužavėjo lietuvaičių kūrybiškumas, eksperimentai ir sugebėjimas šmaikščiai papasakoti istorijas. Patys mažiausi žiūrovai po filmų peržiūrų piešė jiems labiausiai įsiminusius personažus: rožinį zuikį ir ilgą žalią kirminą. Japonų pedagogai ir tėvai gyrė mūsų vaikų piešimo stiliaus originalumą ir siekį improvizuoti.

Kokios studijos Lietuvoje su vaikais kuria filmus?

Kasmetiniame tarptautiniame animacinių filmų festivalyje „Tindirindis“ rodoma atskira vaikų sukurtų filmų programa. Šiemet filmus į festivalį pristatė kino teatro „Pasaka“ kūrybinių animacijos dirbtuvių jaunimo grupė. Kasmet daug filmų atsiunčia Klaipėdos vaikų ir jaunimo animacinių filmų studija „Febas“. Bene aktyviausiai Lietuvoje dirba Vienožinskio dailės mokykloje veikiantis animacijos būrelis. Savaitgaliais kino centre „Skalvija“ vyksta animacijos kūrybinės dirbtuvėlės „Karlsono kinas“. Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus vaikų edukacijos grupė taip pat pateikia savo filmus.
Smagu, kad vis daugiau Lietuvos miestų rūpinasi vaikų kūrybine edukacija. Neseniai su Utenos vaikais nupiešėme animacinį filmą „Kunigaikštis Utenis“, Šilalės rajono Obelyno pagrindinėje mokykloje sukūrėme filmą „Medvėgalio pilis“, Panevėžyje vaikai nupiešė nuotaikingą filmą pagal dainelę „Medutis“, o Šakių rajono Ventos gimnazijoje piešėme muzikinį klipą.

Kaip kilo mintis organizuoti animacijos mokyklą Nidoje?

Iniciatyvos organizuoti kasmetinį Baltijos šalių kino festivalį, išaugusį iš kino peržiūrų „Lietuviški kadrai Nidoje“, ėmėsi Lietuvos kinematografininkų sąjungos pirmininkas, kino režisierius Gytis Lukšas, kuris ir pakvietė mane šio festivalio metu suburti animacijos mokyklėlę. Vaikų animacijos mokykla buvo įtraukta į festivalio programą nuo pat pradžių, keliant sau tikslą auginti jaunąją nuovokių ir kūrybingų žiūrovų kartą. Kurdami animacinį filmą, vaikai ne tik dalyvauja visuose sudėtinguose filmo kūrimo etapuose, bet ir susipažįsta su animacijos istorija, Baltijos šalių animacijos specifika. Jau turime ir savų „veteranų“, lankančių užsiėmimus ne pirmus metus, ūgtelėjusių ir vis rimčiau žiūrinčių į savo darbą. Pasirodo, kai kurie tėveliai iš anksto planuoja atostogų laiką, kad vaikai galėtų kūrybingai praleisti laiką mūsų animacijos mokyklėlėje Nidoje.

Animacijos mokyklėlė Festivalio „Baltijos banga“ archyvas
Animacijos mokyklėlė
Festivalio „Baltijos banga“ archyvas

Apie ką kuriate filmus su vaikais?

Animacijos mokykla yra dinamiška ir stengiasi būti patraukli ir mažiesiems, ir vyresniems. Kiekvienais metais iš naujo apmąstome filmų temas, ieškome originalių sprendimų. 2009 metais sukūrėme linksmą ir nuotaikingą filmą „1000 Nidos akimirkų“ apie Nidos istoriją ir ypatingą gamtovaizdį, miesto gyventojus ir svečius. Dar po metų – filmą ekologine tema ,,Baltija jungia, arba Nauji Jūratės ir Kastyčio nuotykiai“. Vienas pagrindinių šio filmo veikėjų – jūrų piratas ir plėšikas Vamzdis, pasikėsinęs užteršti Baltijos jūrą ir užvaldyti Gintaro rūmų princesę Jūratę, – galiausiai buvo įveiktas jungtinės lietuvių, latvių ir estų gelbėtojų komandos.
Šiemet norėtume tęsti užpernai pradėtą filmų ciklą apie Pamario krašto istoriją, jo gyventojus, jų papročius bei gyvenimo būdą. Suradome labai įdomių pasakojimų apie senų senovėje gyvenusius Neringos milžinus, kurie prikrėtė žmonėms ir daug eibių, ir daug gerų dalykų padarė. Milžinų nebėra, bet jų vardais pavadintos Neringos kopos stūkso ir šiandien.

Kaip vyksta animacijos mokyklos kūrybinės dirbtuvės Nidoje?

Animacijos užsiėmimuose vaikai dirba visa grupe kartu su animacinių filmų režisieriais Jūrate Leikaite ir Ilja Bereznicku. Pavyzdžiui, 2010-aisiais mūsų užmojis buvo didesnis: užsiėmimai vyko net dvi savaites, keliavome per tris pajūrio miestus – Palangą, Klaipėdą ir Nidą, filmą kūrė apie 70 įvairaus amžiaus vaikų. Visi vaikai dirbo labai rimtai ir kūrybingai, tačiau paskutiniai filmo štrichai buvo brūkštelti Nidoje. Čia ir įvyko filmo premjera, į kurią dauguma kūrybinės grupės narių iš kitų miestų, deja, neturėjo galimybės atvykti. Tad kitąmet nutarėme dirbti tik Nidoje, kad nė vienam užsiėmimų dalyviui neliktų nuoskaudos ir visi galėtų atvykti su savo šeima į premjerą. Nidos meno mokykla mums suteikė patogias patalpas, kur vaikai gali ne tik piešti, bet ir pažiūrėti filmų, o mokytojams skirtas kambarys filmavimui ir vaizdo montažinė palėpėje.
Paprastai animacijos mokyklėlė vyksta apie savaitę. Keturias dienas dirbame kartu su vaikais. Prieš užsiėmimus, mes, režisieriai, paprastai jau turime sugalvoję ne tik scenarijų, bet ir juodraštinę kadruotę, apgalvoję garso ir vaizdo montažą. Animacijos mokyklėlės užsiėmimuose vaikai savarankiškai piešia atskiras scenas, išmoksta kurti personažų judesį, ornamentų kompozicijas, dekoracijas. Taip pamažu gimsta trumputės scenos, kurios vėliau sujungiamos ir sumontuojamos į vientisą vaizdą.

Kaip vyksta vaikų sukurtų filmų pristatymas?

Filmo pristatymas ir premjera vyksta Nidos kultūros ir turizmo informacijos centre „Agila“. Prieš premjerą tradiciškai surengiame vaikų piešinių, filmo dekoracijų, atskirų scenų, figūrinių kompozicijų, nulipdytų iš plastilino, kitų filmo meninių detalių ar rekvizitų parodą, skirtą vaikų tėveliams, močiutėms, draugams, miesto savivaldybės nariams ir visiems festivalio svečiams. Premjeros metu vaikai pamato, kaip didžiajame ekrane atgyja jų piešiniai, kaip jie tampa vientiso filmo dalimi. Kiekvienąkart tokias premjeras lydi pačios maloniausios vaikų emocijos. Visiems, prisidėjusiam prie animacinio filmo kūrybos, padovanojame filmo įrašą ir tarptautinio „Baltijos bangos“ kino festivalio animacinės mokyklos dalyvio diplomą, įrodantį, kad jis yra vienas iš filmo autorių.
Animacijos mokyklos vaikų sukurtus filmus galite pažiūrėti internete (greičiausiai pasieksite per festivalio „Baltijos banga“ paskyrą facebook‘e. Tad maloniai kviečiu ir raginu piešti ir įdomiai laiką leisti mėgstančius bet kokio amžiaus vaikus šių metų rugpjūčio 19–23 dieną ateiti ir kartu su mumis kurti spalvingą animacijos pasaulį.

Kalbino Vaida Anriukaitytė

Festivalio „Baltijos banga“ informacija

Komentarai