fbpx
Stop kadras

Stop kadras #19. „Brolis“

Kadras iš filmo „Brolis“ Šaltinis - katushka.net
Kadras iš filmo „Brolis“
Šaltinis – katushka.net

Šių metų gegužės 18 dieną Rusijos režisieriui Aleksėjui Balabanovui būtų sukakę 55-eri, tačiau, patyręs širdies smūgį, jis mirė. Rusijos premjeras Dmitrijus Medvedevas savo „Facebook“ paskyroje parašė: „Aleksėjaus Balabanovo filmai – kolektyvinis šalies portretas dramatiškiausiais laikotarpiais jos istorijoje. Man patiko jo darbai. Talentingo režisieriaus išėjimas yra didžiulė netektis artimiesiems ir jo gerbėjams. Užjaučiu.“

A. Balabanovas sukūrė 16 filmų. Pirmąjį, dokumentinį „Igoris ir Nastia“ (Настя и Егор) dar 1989 m., tačiau jo kaip kūrėjo žvaigždė sužibo tik 1997 m. pasirodžius jo filmui „Brolis“ (Брат). Po šio filmo ne tik Rusija, bet ir Europa sužinojo apie režisierių, kuris siekė atskleisti ankstyvojo posovietinio Rusijos laikotarpio problemas ir iššūkius.

Su šiuo filmu išgarsėjo ne tik režisierius, bet ir jaunas rusų aktorius Sergejus Bodrovas Jaunesnysis. Aktorius karjerą pradėjo savo tėvo Sergejaus Bodrovo 1996 m. režisuotame filme „Kalinys kalnuose“ (Кавказский пленник), kuriame vaidino jauną kareivį. Už šį vaidmenį kasmet Rusijoje rengiamuose „Nika“ filmų apdovanojimuose buvo apdovanotas kaip geriausias aktorius. Tačiau po metų pasirodęs „Brolis“ tapo jauno aktoriaus sėkmės simboliu.

Filmas pasakoja apie jauną vaikinuką Danilą Bogrovą (akt. S. Bodrovas Jaunesnysis), po demobilizacijos grįžtantį į gimtąjį miestą. Nuobodus provincijos gyvenimas, nedarbas netekinta Danilo, todėl jis nusprendžia vykti į Sankt Peterburgą pas brolį, kuris, sprendžiant iš mamos pasakojimų, sėkmingai dirba, todėl jaunesniuoju broliu tikrai pasirūpins. Tačiau šiaurinės sostinės „naujasis rusiškas“ gyvenimas Danilui pasirodo labai netikėtas, jis nepratęs prie didžiulio miesto, skubėjimo ir susvetimėjimo. O ir brolis uždirba gerai, tačiau tikrai ne teisėtais būdais – jis vykdo užsakomąsias žmogžudystes.

Kadras iš filmo „Brolis“ Šaltinis - baltazar.org.ua
Kadras iš filmo „Brolis“
Šaltinis – baltazar.org.ua

Filmas buvo parodytas ir Lietuvoje per LNK televiziją. Kaip pamenu, žurnale „TV antena“ savaitiniuose reitinguose „Brolis“ buvo vienas tų filmų, kurie prie televizorių ekranų pritraukė daugiausiai Lietuvos žiūrovų.

Galima manyti, kad filmas pastatytas remiantis režisieriaus prisiminimais, kadangi Sankt Peterburgas – gimtasis A. Balabanovo miestas. Todėl jam nebuvo sunku įsivaizduoti posovietinio laikotarpio miestą, kai įstatymai buvo tik „popieriuje“, o gatvėse be baimės vykdavo reketai ir kruvini nusikalstamų grupuočių susirėmimai.

A. Balabanovas filme kelia Dostojevskio keltą klausimą: „Kokia gali būti visuomenė, kuri nesilaiko įstatymų?“ Galbūt būtent todėl, filmas tapo toks populiarus Rytų Europoje, o kitur dėmesio filmui buvo ženkliai mažiau. Kai kurie rusų kino kritikai sakė, kad „filmas skirtas rusams ar buvusiems Sovietų Sąjungoje, kuriems ši filmo patirtis lengvai atpažįstama tikrame gyvenime.“ Paliesta ir rasinės neapykantos tema, kuri dar ir dabar aktuali Rusijoje.

Nors filmas susilaukė didžiulės sėkmės, jo biudžetas, lyginant su kitais filmais, galėtų prilygti tik mėgėjiškiems darbams arba dokumentiniams filmams – „Brolio“ biudžetas siekė tik 10 tūkst. JAV dolerių.

Filmas nagrinėja nacionalinę Rusijos tapatybę, jos kitimą, ydas ir kylančias problemas. Įdomu, kad filmas tapo ir moksliniu objektu. King‘s College London studentė Vannesa Rampton parengė mokslinį darbą: „Are You Gangsters?’ ‘No, We’re Russians’: The Brother Films and the Question of National Identity in Russia“. Jame autorė tyrinėjo filmo sėkmės aplinkybes ir nagrinėjo kritikų apžvalgas.

Kadras iš filmo „Brolis“ Šaltinis - baltazar.org.ua
Kadras iš filmo „Brolis“
Šaltinis – baltazar.org.ua

A. Balabanovas kalbėdamas viename interviu apie pagrindinio herojaus portretą pridūrė: „Vieni „Brolį“ vadins amoraliu, kiti priešingai, tačiau man tai visai nesvarbu.“

Po filmo pristatymo Kanų filmų festivalyje 1997 m. laikraštis „The Independent“ A. Balabanovą pavadino „Rusijos Deividu Lynču“. „The Guardian“ filmų kritikas Philipas Frenchas sakė, kad „Brolis“ – vienas įsimintiniausių Rytų Europos filmų per pastarąjį dešimtmetį.

Po pirmosios dalies sėkmės, antroji didžiuosiuose kino ekranuose pasirodė 2000 m.

Filmas taip pat susilaukė didelė žiūrovų dėmesio, o jo biudžetas išaugo 150 kartų – siekė 1,5 mln. JAV dolerių. Šįkart nukeliavome net iki Amerikos, kur Danila bandė pagelbėti jaunystės draugui išspręsti jo problemas. Filmas parodo didžiosios svajonės Amerikoje siekimą, kurią bandė pasiekti daugelis į ją atvykusiųjų. Daugumai nepavyko. Filmas vėl apie Rusiją ir rusus.

Kelių sekundžių epizodinį vaidmenį šiame filme suvaidino ir žymus Lietuvos ledo ritulininkas Darius Kasparaitis. Vėlgi ten, kur jaučiasi geriausiai, ledo ritulio aikštelėje.

Filmuose skamba populiarūs Rusijos ir Ukrainos atlikėjai, grupės: galima išgirsti „Splean“, „Bi-2“, „Zemfira“, „Smyslovye Gallyutsinatsii“, „Chicherina“, „Okean Elzy“ ir kitus. „Bi-2“ antroje filmo dalyje epizodiškai pasirodo kaip grupė, atvykusi koncertuoti į Čikagą. Filmo metu girdime jų atliekamą kūrinį – „Полковник“ (liet. „Pulkininkas“). Ši daina tapo vizitine antrosios filmo dalies kortele.

Tačiau tikrąją „populiarumo“ bangą filmas pasiekė po dvejų metų. 2002 m. rugsėjo 20 d. filmuojant pirmus režisieriaus S. Bodrovo Jaunesniojo filmo „Ryšininkas“ epizodus Šiaurės Osetijos kalnuose, įvyko nelaimė – Karmadono tarpeklyje nuo kalnų nuslinkusi įšalo, akmenų ir purvo masė pasiglemžė daugiau nei 135-ių žmonių gyvybes. Tarp jų – režisieriaus ir visos filmavusios kūrybinės grupės.

Rusijoje buvo paskelbtas gedulas, nacionalinės kinematografijos premijos „Auksinis erelis“ įteikimo data, kuri buvo numatyta rugsėjo 27 d., buvo taip pat nukelta. Rusija dar turėjo vilties, kad režisierius ir kiti per stebuklą išgyveno, tačiau viltis kasdien vis labiau mažėjo.

S. Bodrovas Jaunesnysis tapo jaunimo simboliu Rusijoje, o jo suvaidintas Danila Bagrovas (filmo „Brolis“ pagrindinis personažas) Rusijos herojumi. Filmo kopijos ir vėl buvo graibstyte graibstomos, kuriamos televizijos laidos, pasakojančios apie aktorių.

Lietuvoje aktorius taip pat buvo prisimintas: Vilniaus „Skalvijos“ kino centro suplanuota filmų programa buvo pakeista į Sergejaus Bodrovo Jaunesniojo filmų retrospektyvą. LNK televizija vėl parodė pirmąją A. Balabanovo filmo „Brolis“ dalį.

Kadras iš filmo „Brolis“ Šaltinis - solarvip.info
Kadras iš filmo „Brolis“
Šaltinis – solarvip.info

Filmą rekomenduoti galima vien dėl to, kaip režisierius taikliai  vaizduoja posovietinės Rusijos paveikslą, atspindi jos problemas ir piktžaizdes.

Be to, mes, lietuviai, priklausę Sovietų Sąjungai, šias ydas atpažinsime daug lengviau nei šioje sąjungoje nebuvę. O ir jau minėti reketai, nebaudžiamumas, gaujų susirėmimai, iškovojus Lietuvos nepriklausomybę, mūsų šalyje taip pat vyko, todėl šis A. Balabanovo paveikslas yra artimas ne tik Rusijai, bet ir mums.

Baigti mintis norėtųsi antros dalies pagrindinio veikėjo eilutėmis: „Sakyk, amerikieti, kur jėga? Negi tikrai piniguose? Ir brolis taip sako… Turi daug pinigų, na ir kas? O aš manau, kad jėga kyla iš teisingumo. Kas yra teisus, tas ir stipresnis. Tu kažką apgavai, gavai pinigų. Kas iš to? Ar tapai stipresnis? Ne, netapai. Tiesa ne tavo pusėje. Tiesa to, kurį apgavai. Vadinasi, jis stipresnis, taip?“

Komentarai
Daugiausia stebi, klauso, analizuoja ir kritikuoja. Po to kažką ir parašo.