fbpx
Fantastiniai filmai, Geri filmai, Stop kadras

Stop kadras # 4 „Gataka“

Šiandien, balandžio 25 dieną, pasaulyje yra minima DNR diena. Būtent 1953 metų balandžio 25 dieną keli mokslininkai – Jamesas Watsonas, Francis Crickas, Maurice Wilkinsas ir Rosalinda Franklin – žurnale „Nature“ paskelbė straipsnį, kuriame paaiškino DNR struktūrą. Ta proga šį vakarą nemačiusiems pasiūlysime, o mačiusiems priminsime Andrew Niccolo mokslinės fantastikos dramą „Gataka“ (Gattaca, 1997).

Filmo „Gataka“ plakatas
Filmo „Gataka“ plakatas

Filmas nukelia į neapibrėžtą ateitį, kurioje kiekvienas yra genetiškai užprogramuotas ir kur žmonių, gimusių iš meilės, o ne laboratorijoje, likimai yra liūdni. Toks turėtų būti ir pagrindnio veikėjo Vincento Freemano likimas (vaidina Ethanas Hawke), kuriam vos tik gimus buvo užklijuota etiketė „Netinkamas“. Tačiau Vincentas turi svajonių ir tiki, kad jos išsipildys, o kokiais būdais jis to siekia neminėsime, tikimės, jog Jūs patys išsiaiškinsite.

  • Filmo pavadinimą „Gataka“ (Gattaca) sudaro nukleobazių, kurios randamos nukleorūgštyse (RNR ir DNR) – guaninas, adeninas, timinas, citozinas – abreviatūra.
  • Jerome‘o (aktorius Jude Law) bute laiptai yra spiralinės struktūros – kaip DNR grandinė.
Kadras iš filmo „Gataka“
Kadras iš filmo „Gataka“
  • Uma Thurman filme vaidina Irene`ą Cassini. Cassini yra žymaus XVII amžiaus italų astronomo pavardė – Giovanni Domenico Cassini. Jis pastebėjo tarpą tarp pagrindinių Saturno žiedų, taip pat atrado kelis Saturno palydovus – Iapetus, Dione, Rhea ir Tethys. „Gatakoje“ kosminės kelionės kryptis yra Saturnas. 1997 metais NASA, Europos kosmoso agentūra (ESA) ir Italijos kosmoso agentūra (ASI) paleido „Cassini-Huygens“ kosminę tyrimų stotį tirti Saturno ir jo palydovų.
  • Jude`o Law herojus filme pasiprašo būti vadinamas Eugene. Išvertus iš graikų kalbos „eugenes“ reiškia „taurus“, „gerai gimęs“, „kilmingas“. Eugenika  (mokslas, siekiantis genetikos metodais patobulinti žmonių paveldimas savybes) yra pagrindinė filmo tema.
Kadras iš filmo „Gataka“
Kadras iš filmo „Gataka“
  • FTB agentai kinojuostoje vadinami „hooveriais“. Tai tarsi užuomina į Johną Edgarą Hooverį, kuris buvo pirmasis Jungtinių Valstijų FTB direktorius. Taip pat tai išradinga nuoroda į dulkių siurblių prekės ženklą. Filme dažnai rodomi  valytojai, naudojantys dulkių siurblius DNR įkalčiams surinkti.
  • Buvo numatyta filmą pavadinti „Aštuntoji diena“ (The Eighth Day). Tai būtų buvusi aliuzija į Biblinę pasaulio sutvėrimo istoriją, kurioje teigiama, jog šeštąją dieną Dievas sukūrė žmogų, o septintąją ilsėjosi. Šis originalus pavadinimas reikštų, jog aštuntąją dieną žmonės pradėjo keisti ir modifikuoti Dievo sutvėrimus, profiliuoti vaikus. Filmo premjera didžiuosiuose ekranuose vėlavo, ir kaip tik tuo metu buvo pastatytas belgų filmas pavadinimu „Aštuntoji diena“, todėl režisierius Andrew Niccolas buvo priverstas pasirinkti kitokį.
Kadras iš filmo „Gataka“
Kadras iš filmo „Gataka“
  • Ikonos, naudojamos pažymėti „tinkamas“ (valid) ir „netinkamas“ (in-valid), turi svarbią reikšmę. Nuskaitymo aparate esant teisingam, tinkamam vardui atsiranda begalybės simbolis, kuris byloja apie „begalinį potencialą“. Tuo tarpu esant klaidingam vardui atsiranda durklas. Taksonomijoje durklas reiškia išnykimą. Taip pat toks durklas panašus į kryžių, taip tarsi parodoma, kad netinkamieji yra „Dievo vaikai“, atsiradę be papildomo įsikišimo.
  • Pranešimai Gatakos pastato viduje skelbiami dirbtine esperanto kalba.
Kadras iš filmo „Gataka“
Kadras iš filmo „Gataka“
  • Finaliniuose titruose (kurių dažniausiai niekas neskaito) žydra spalva išryškinamos aktorių vardų ir pavardžių raidės, esančios filmo pavadinime.
  • Filmas neišpopuliarėjo Šiaurės Amerikoje ir vos vos atsipirko, tačiau vis dėl to sukėlė daug diskusijų tarp mokslininkų dėl biotechnologijų vystymo, tam tikrų rūšių genetinių charakteristikų tobulinimo.
Komentarai
Vienas ryškiausių vaikystės prisiminimų, lėmęs potraukį fotografijai – kai tėvas raudonų lempučių šviesoj parodė, kaip „gimsta“ nuotraukos. Dar vienas vaikystės džiaugsmas – animacija, kurią vėliau pakeitė filmai. KINFO apjungia šiuos du mano pomėgius :)