Sugrįžtantis studentų kino festivalis „STOP“: išlaisvink savo vidinį „režisierių“

Studentų kino festivalis „STOP“.
Organizatorių nuotraukos

Gero kino gerbėjų laukia džiugios naujienos – neseniai pasibaigusį „Kino pavasarį 2017“ keičia jau šeštasis studentų kino festivalis „STOP“. Kauno technologijos universiteto Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto (KTU SHMMF) studentų atstovybės „SHM“ nariai kviečia išbandyti save režisieriaus rolėje ir sukurti trumpametražį filmą. Šių metų konkurso tema – „Pozityvas“, o sukurtų darbų organizatoriai laukia iki balandžio 22 d.  

Ypatingoje ir kol kas paslaptyje laikomoje finalinio renginio vietoje, gegužės 5 d. žiūrovų lauks ne tik lietuvių, bet ir užsieniečių kurtų trumpametražių filmų peržiūra, gyvi kompetentingos komisijos komentarai bei apdovanojimai.  

Laukiant šių metų studentų kino festivalio, pristatome buvusių „STOP“ laimėtojų įžvalgas apie konkursą ir Lietuvos kino industriją.

Filmas – lyg amžinas prisiminimas

Karolis Kaupinis, 2011 metų kino festivalio „STOP“ nugalėtojas bei LRT užsienio naujienų redaktorius, sutiko pasidalinti savo nostalgiškais prisiminimais apie visą trumpametražio filmo „Žilvytis“ kūrimo procesą, pradedant nuo idėjų generavimo iki pergalės studentiškame festivalyje.

Reklama

Filmo idėja paremta K. Kaupinio tėvų sprendimu daugiabučio namo kieme nukirsti senelio sodintą žilvitį. Pagrindinis veikėjas, norėdamas sužinoti daugiau apie medį, pasinėrė į ilgus pokalbius su seneliu, kuris papasakojo visą savo gyvenimo istoriją.

Nors „Žilvytis“ nėra vienintelis autoriaus filmas, jis K. Kaupiniui turi neįkainojamą asmeninę prasmę, kuri, kaip jis pats pastebėjo, su laiku tik didėja – jame nusifilmavusių žmonių gretos po truputį mažėja, taigi filmas yra lyg amžinas prisiminimas to laiko, kuris jau nebesugrįš.

Kaip mistiškas pasaulis tapo realybe

Sukūręs debiutinį trumpametražį filmą „Žilvytis“, K. Kaupinis  neapleido kino pasaulio ir toliau kūrė –  kiti du tarptautinio pripažinimo sulaukę darbai – „Triukšmadarys“, parodytas keliasdešimtyje festivalių, ir „Budėjimas“, kuris šiais metais šmėžavo „Kino pavasario“ festivalyje. Pastarasis aplankys ir Lisabonos kino teatrus. 

K. Kaupinis pasakojo, kad susidomėjimas kinu gimė vaikystėje išvydus „Seklio Kalio nuotykius“ dabartiniame „Skalvijos“ kino teatre, o vėliau „Trainspotingą“, Viscončio „Mirtį Venecijoje“ bei Pasolinio filmus. Šiandien K. Kaupiniui realybe tapęs kinas, jam būnant vaiku, atrodė it mistiškas pasaulis, į kurį galėjo patekti tik išrinktieji.

Lietuviškas kinas – atgimsta

Pašnekovo nuomonė apie šiuolaikinį kiną, jo industriją ir bendrą požiūrį Lietuvoje – labai pozityvi, bet, pasak kūrėjo, Lietuvos kino industrijai dar yra kur tobulėti.

„Vis dėlto, per pastaruosius metus pastebimai iškyla vis daugiau drąsių ir darbščių kūrėjų, kurie kelia lietuviško kino kartelę, priversdami ir visuomenę pažvelgti į šį „reikalą“ rimčiau“, – mano K. Kaupinis. – Atgimęs studentų kino festivalis „STOP“ taip pat yra ženklas, jog kinas užsitarnavo pelnytą vietą ir jaunimo tarpe.“

Režisieriaus, LRT žurnalisto patarimas jauniesiems kino mėgėjams, norintiems pradėti kurti filmus –suprasti ir įsigilinti į filmo temą, kurti siužetą apie tai, kas patiems svarbu. „Neišsigąskite kažkam nepasisekus, nes tik taip įmanoma pasiekti maksimalų rezultatą“, – teigia K. Kaupinis.

Filmavo apsimetusi turiste

2016 metų trumpametražių filmų festivalio „STOP“ geriausiai komisijos įvertinta Laura Aliukonytė, sukūrusi trumpo metražo filmą „Problem“, šiandien trečiame kurse studijuoja vaizdo operatorių studijų programoje.

Dešimtoje klasėje užsukusi į „Skalvijos“ kino akademiją, L. Aliukonytė pradėjo dokumentinį kursą, kurio vadovė buvo režisierė Giedrė Beinoriūtė, supažindinusi jaunąją filmų kūrėją su operatoriaus, garso ir režisieriaus darbais bei tokiomis sąvokomis, kaip „vaidybinis ir dokumentinis kinas“ ir „vaizdo režisūra“.

Prisiminimai apie pirmąjį sukurtą darbą „Draugo portretas“ L. Aliukonytei sukelia geras emocijas, nes filme pasirodančius žmones mergina filmavo ne kaip filmo kūrėja, bet apsimesdama turiste Vilniuje.

„Savo sukurtą filmą „Problem“, kuris praėjusiais metais gavo geriausią įvertinimą studentų kino festivalyje „STOP“, tuo metu laikiau filmu, bet dabar tai – tik filmukas“, – prisimena jaunoji režisierė, nebijanti kritiškai pažvelgti į buvusius darbus.

L. Aliukonytė pasakoja, kad filmuodama „Problem“, stengėsi nesikoncentruoti tik į galutinį rezultatą, nes kūryboje negali būti apibrėžtų taisyklių, viskas turi kilti iš vidaus.

Filmai – darbas, laisvalaikis ir poilsis

L. Aliukonytė savo darbą, laisvalaikį bei studijas sieja su kinu, mielai dalyvauja ne tik kino festivaliuose, bet ir atvirose diskusijose, susitikimuose su režisieriais. Šiuo metu mergina ruošiasi diplominiam bakalauro filmui, prisideda prie kitų Lietuvos bei užsienio filmų kūrimo, dalyvauja jaunimo stovyklose, kur dalijasi turimomis filmų kūrimo žiniomis.

Be viso to, L. Aliukonytė taip pat prisideda prie „Šoblės kino festivalio“ – Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentų iniciatyva įsteigto kasmetinio festivalio organizavimo.

Trečio kurso studentė teigia, jog didžiausias pasiekimas ir džiaugsmas yra dirbti ilgo metro lietuviškuose filmuose – šią vasarą L. Aliukonytė prisidės jau prie trečiojo ilgametražio filmo kūrimo.

Nesėdėdama režisierės „kėdėje“, L. Aliukonytė laisvalaikiu mėgsta žiūrėti filmus su draugais, pirmenybę teikiant „natūraliam“ kinui, tapačiam su gyvenimu.

Mėnesį, metus, o kartais ir ilgiau užtrunkantys filmavimai dienomis ir naktimis, nuovargis, laiko nuovokos praradimas, supantys žmonės, dirbantys vardan bendro tikslo – filmo – jaunajai kūrėjai yra neįkainojama patirtis.

„Pirmasis mano tikslas yra pabaigti studijas, o vėliau – tiesiog gyventi kinu, kuris veikia tarsi narkotikas: pamėginai ir nebegali be to gyventi“, – atviravo L. Aliukonytė.

Daugiau informacijos apie studentų kino festivalį „STOP“: https://www.facebook.com/stopfestivalis

Komentuoti

Jūsų el.paštas nebus publikuotasPažymėti laukai būtini *

*