fbpx
Topai

Top 7. Filmai apie aukso ieškotojus

Kadras iš filmo „Siera Madrės lobis“ Šaltinis – doctormacro.com
Kadras iš filmo „Siera Madrės lobis“
Šaltinis – doctormacro.com

Pakvaišę nuotykių ieškotojai arba nebeturintys ko prarasti vargšai? Kas verčia aukso ieškotojus rizikuoti: svajonės siekis ar polinkis į avantiūras ir beribis godumas? Net žinia, kad auksas kainuoja tiek, kiek pastangos, kurių prireikia, norint jį surasti ir tai, kad kanjoną pasieks toli gražu ne kiekvienas, negalėjo sustabdyti „aukso karštligės“ apimtų milijonų žmonių. Be žemėlapių ir kompasų, net nežinodami, kaip kalnuose atrodo neplautas auksas, jie dėl menkiausios galimybės pralobti buvo pasiryžę paaukoti savo gyvybę.

  1. „Siera Madrės lobis“ (The Treasure of the Sierra Madre), 1948 m., rež. John Huston

Nors dar filmo pradžioje režisieriaus tėvo Walterio Hustono herojus perspėja, kad nėra matęs nei vieno turtingo aukso ieškotojo, tai nesutrukdo jam pačiam ir dar porelei nelaimėlių išsiruošti jo ieškoti. Šiai trijulei teks susidurti su gangsteriais, indėnais, konkurentais, tačiau didžiausias pavojus – jų pačių godumas. Už savo vaidmenį „Oskaru“ apdovanotas Walteris Hustonas, visiškai kitame amplua negu įprastai pasirodantis Humphrey Bogartas bei savo nuoširdumu žiūrovus pavergiantis Timas Holtas sugeba taikliai perteikti žmonių tarpusavio santykių kaitą: nuo draugystės iki neapykantos, nuo pasitikėjimo iki įtarumo bei paranojos.

  1. „Aukso karštligė“ (The Gold Rush), 1925 m., rež. Charlie Chaplin

Šioje juostoje Charlie Chaplinui nepaprastai sėkmingai pavyko apjungti skirtingus elementus iš vesternų, komedijų, melodramų bei nuotykių filmų. Žinoma, aukso ieškotoju tampa pats Charlie Chaplinas. Būtent jis ieško aukso, įsimyli, kovoja su nenaudėliais, valgo virtą batą, juokina žiūrovus garsiuoju ant šakučių pamautų bandelių šokiu bei balansuoja ant bedugnės krašto pakibusioje troboje.

  1. „Naujakuriai“ (Nybyggarna), 1972 m., rež. Jan Troell

Švedų režisieriui Janui Troelliui aukso paieškos tik viena iš daugelio temų padedančių atskleisti vienos naujakurių šeimos gyvenimo peripetijas. Pagal savo tautiečio Vilhelmo Mobergo tetrologiją „Emigrantai“, kuri dažnai lyginama su kitu garsiuoju epiniu pasakojimu – Tolstojaus „Karu ir taika“, Janas Troellis yra sukūręs du filmus. „Naujakurių“ istorija daug tragiškesnė negu ta, kuri pasakojama „Emigrantuose“. Karlo-Oskaro aštuoniolikmetis brolis Robertas nepajėgia atsispirti „aukso karštligei“, o ilgas epizodas, kuriame rodomi jo nuotykiai ieškant aukso bei nepratariamas nei vienas žodis, tampa viena labiausiai įsimintinų filmo patirčių.

  1. „Marmatas. Aukso kalnas“ (Marmato), 2014 m., rež. Mark Grieco

Skirtingai negu kitur, šio filmo centre – šiuolaikiniai aukso ieškotojai. Marmatas – apie 10 tūkst. gyventojų turintis Kolumbijos miestelis, kuriame jau daugiau negu 500 metų vietos gyventojai tiesia tunelius kalnuose ir naudoja tradicinius aukso kasimo metodus. Po jų namais guli 20 milijardų dolerių aukso pavidalu – vienas paskutinių didžiausių resursų planetoje. Aukso paieškos Marmato kalnakasiams – kasdieninis darbas įvertinamas fiksuotu atlyginimu, kurį apmoka nedidelės vietinių verslininkų įmonės. Jų paties žodžiais tariant, auksas – tik būdas išgyventi, kaip ir bet kuris kitas darbas. Auksas – jų valiuta.

  1. „Į šiaurę nuo Aliaskos“ (North to Alaska), 1960 m., rež. Henry Hathaway

Auksą reikia mokėti ne tik surasti, bet ir jį apginti. O kas moka tai padaryti geriau negu Johnas Wayne’as? Tik skirtingai negu Ray‘aus Enrighto „The Spoilers“ (1942), kuriame kovoti už savo nuosavybę jam padėjo paslaptingoji Marlene Dietrich, „Į šiaurę nuo Aliaskos“ nestokoja daugybės komiškų epizodų, kurie praskaidrins bet kurį vakarą.

  1. „Auksas“ (Gold), 2013 m., rež. Thomas Arslan

„Auksiniam lokiui“ nominuotas turkų kilmės vokiečių režisieriaus Thomaso Arslano bandymas prikelti vesterno žanrą išsiskiria savo meditatyviniu filmo tempu, kas gali atbaidyti dalį žiūrovų. Režisierių neretai lygina su kitu vokiečių „naujosios bangos“ atstovu – Christianu Petzoldu, kurio nuolatinė muza – Nina Hoss, šioje juostoje atlieka pagrindinį vaidmenį. Išsiskyrusiai guvernantei 2000 kilometrų kelionėje, kurios tikslas – surasti aukso gyslą, kartu su šešių žmonių grupe teks išspręsti toli gražu ne vieną konfliktą.

  1. „Makenos auksas“ (Mackenna’s Gold), 1969 m., rež. J. Lee Thompson

Septintojo dešimtmečio pabaigoje J. Lee Thompsonas viliojo žiūrovus į kino sales kvarco spindesiu, tais laikais stebinančiais specialiaisiais efektais, pavyzdžiui, butaforišku žemės drebėjimu, taip pat erotinėmis scenomis bei paties faktu, kad juosta buvo nufilmuota Arizonos nacionalinėse parkuose. Šiuolaikiniam žiūrovui visa tai gali pasirodyti juokinga, tačiau reikia pripažinti, kad Gregory Pecko sukurtas Makenos personažas ir filmo pradžioje skambanti José Feliciano „Old Turkey Buzzard“ ilgam įstringa atmintyje.

Komentarai
Kinas visada buvo labai svarbi mano gyvenimo dalis. Geriausiai tai, koks kinas man patinka apibūdina Tildos Swinton citata: „Už nebalintą veidą ir nelygią eiseną. Už realistišką šeimyninę sceną. Už skausmingą žodžių pasirinkimą. Už atvirą, o galbūt ir nelaimingą pabaigą. Už nuo pėdos slystanti batą ir jį pataisantį kojos judesį. Už sudaužytą kiaušinį ir išpiltą pieną. Už neaiškaus kalbėjimo idėją. Už kino erdvę, kur niekas nevyksta, bet viskas įmanoma.“ Gavus pasiūlymą prisijungti prie KINFO šeimos nusprendžiau neatsisakyti, nes tai puiki proga ne tik daryti tai, kas miela širdžiai, bet dar ir galimybė susipažinti su bendraminčiais.