fbpx
Rubrikos, Topai

Top 7. Filmai apie dviračius

Kadras iš filmo „Dviračių vagys“ Šaltinis – thefilmographer.blogspot.com
Kadras iš filmo „Dviračių vagys“
Šaltinis – thefilmographer.blogspot.com

Vieniems dviratis – aktyvaus laisvalaikio dalis, kitiems – viso labo pigesnė transporto priemonė, tretiems – būdas atsipūsti po darbų. Šių filmų herojai nėra profesionalūs dviratininkai, tačiau tam tikrais jų gyvenimų momentais be šios transporto priemonės jie negalėjo įsivaizduoti savo gyvenimo. Tiek išradingam paštininkui, tiek desperatiškam skelbimų klijuotojui, tiek bandančiam perprasti keistą suaugusiųjų pasaulį vaikui ar išdykusiam paaugliui dviratis kuriam laikui buvo atstojęs gyvenimo prasmę.

  1. „Dviračių vagys“ (Ladri di biciclette / Bicycle Thieves), 1948 m., rež. Vittorio De Sica

Tikruoju neorealizmo simboliu tapusioje juostoje Vittorio De Sica dramos pagrindu paverčia dviračio vagystę. Bedarbiui Antonijui dviratis – vienintelė galimybė ištrūkti iš skurdo, todėl jo paieškos tampa gyvybiškai svarbios.

  1. „Ištrūkti“ (Breaking Away), 1979 m., rež. Peter Yates

Deivas dievina italų gyvenimo būdą, pačią Italiją bei vieną didžiausių italų aistrų – dviračius. Neseniai baigęs mokyklą universitetiniame Blumingtono miestelyje, jis svajoja apie karjerą dviračių sporte. Dar neatsikratęs jaunatviško naivumo, vaikinas idealizuoja viską, kas yra susiję su jo svajonių šalimi ir yra įsitikinęs, kad jeigu jam pavyktų apsimesti italu gyvenimas neatpažįstamai pasikeistų.

  1. „Berniukas su dviračiu“ (Le gamin au vélo / The Kid with a Bike), 2011 m., rež. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne

Brolių Dardennne‘ų juostoje dviratis primena berniukui apie praeitį, šeimos trūkumą bei sunkiomis akimirkomis tampa vienintele atrama jo gyvenime. Vienuolikmetis Sirilas vertina savo dviratį tarsi draugą už besąlygišką ištikimybę, kuriuos jam negali suteikti suaugusieji.

  1. „Šventės diena“ (Jour de fête / The Big Day), 1949 m., rež. Jacques Tati

Pamatęs mugėje demonstruojamą filmą apie inovatyvius JAV pašto darbo metodus, paštininkas Fransua nusprendžia įsigyti dviratį ir pradeda nenuilstamai stengtis įdiegti naujoviškas technologijas savo miestelyje.

  1. „Vadžda“ (Wadjda), 2012 m., rež. Haifaa Al-Mansour

Dešimtmetė Vadžda – išdykusi bei vietoje nenusėdinti mergiotė, niekuo nesiruošianti nusileisti kaimynų berniukui. Nieko keisto, kad kai Abdulas gauna dovanų dviratį, jo užsimano ir užsispyrėlė Vadžda. Atrodytų, nieko nuostabaus, tačiau mergaitėms Saudo Arabijoje nėra priimta važinėti dviračiais. Vis tik Vadždos tai ne kiek nesustabdo. Mergaitės sumanumas stebina, o jos taiklūs pastebėjimai priverčia šypsotis.

  1. „Pekino dviratis“ (Shiqi sui de dan che / Beijing Bicycle), 2001 m., rež. Wang Xiaoshuai

Dviratis – neatsiejama gyvenimo Pekine dalis. Daugeliui tai ne tik prestižo elementas, bet ir pragyvenimo šaltinis. Kaip ir filme „Dviračių vagys“, kinų režisieriaus Wango Xiaoshuai juostoje pagrindinio herojaus dviratį pavagia pirmą darbo dieną. Nors „Pekino dviratis“ ir nelaikomas oficialiu „Dviračių vagių“ perdirbiniu, jame gali pamatyti ir daugiau panašumų su Vittorio De Sica juosta.

  1. „Didysis Mažylio nuotykis“ (Pee-wee’s Big Adventure), 1985 m., rež. Tim Burton

Debiutinio Timo Burtono filmo centre atsiduria vyšninės spalvos vokiečių gamintojo „Schwinn“ dviratis su kutais ant vairo, galinio vaizdo veidrodėliais, metaline bagažine ir didžiule liūto galva ant priekinio rėmo. Jo savininkas – ekscentriškas ir nuotykių ištroškęs Pee-wee, kuriam gyvenime nėra nieko svarbiau už šią transporto priemonę.

Komentarai
Kinas visada buvo labai svarbi mano gyvenimo dalis. Geriausiai tai, koks kinas man patinka apibūdina Tildos Swinton citata: „Už nebalintą veidą ir nelygią eiseną. Už realistišką šeimyninę sceną. Už skausmingą žodžių pasirinkimą. Už atvirą, o galbūt ir nelaimingą pabaigą. Už nuo pėdos slystanti batą ir jį pataisantį kojos judesį. Už sudaužytą kiaušinį ir išpiltą pieną. Už neaiškaus kalbėjimo idėją. Už kino erdvę, kur niekas nevyksta, bet viskas įmanoma.“ Gavus pasiūlymą prisijungti prie KINFO šeimos nusprendžiau neatsisakyti, nes tai puiki proga ne tik daryti tai, kas miela širdžiai, bet dar ir galimybė susipažinti su bendraminčiais.