fbpx
Festivalių filmai, Filmų apžvalgos, Nepatogus kinas

„Virunga“. Žmogiškumo paieškos vartotojiškoje visuomenėje

Kadras iš filmo „Virunga“ Festivalio „Nepatogus kinas“ archyvas
Kadras iš filmo „Virunga“ Šaltinis - virungamovie.com
Kadras iš filmo „Virunga“
Šaltinis – virungamovie.com

Šiais metais festivalis „Nepatogus kinas“ pristato specialią „Žaliąją programą“, kurioje rodomi filmai ne apie gamtą, o apie mus visus – juk ir mes esame gamtos dalis. Na, gal šiek tiek per daug poetikos ir romantikos šiuose žodžiuose.

Vienas iš šios programos filmų – „Virunga“ (Virunga, 2014). Jį šiais metais jau spėjo įvertinti įvairiuose kino festivaliuose: „Tribeca“, „Hot Docs“, „Doxa“, „Docville“. Juostoje pasakojama apie Virungos nacionalinį parką, kuris įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą. Tačiau pasakojama ne apie išskirtinį jo grožį, gamtą, o apie nacionalinio parko darbuotojų komandą ir…. žmones bei gorilas. Iš tiesų, šiame dokumentiniame filme visko daug: karo grėsmių, revoliucijų, žudymų, žmonių išvarymų iš namų, bado, mirčių, slaptų filmavimų. Viskas vyksta aplink ir pačiame parke. Režisierius, tarsi suprasdamas, kad žiūrovui nuo šitiek siužetinių linijų gali pradėti suktis galvą, leidžia atsikvėpti dviem būdais. Pirmas – užuominomis į situacijos pagerėjimą, ir antras – gražiais Virungos nacionalinio parko vaizdais.

Filmo pradžioje ne veltui priešpriešinami du pagrindiniai vaizdai: skurdas ir vartojimas. Kodėl reikia saugoti parką, jo augmeniją ir gyvūnus? Nes pasaulį valdo pinigai, ne tik pasaulį, bet ir žmones. Tuomet, atrodo, kad žmogiškumas kažkur dingsta, akys tampa juodos, širdis – nebeplaka. Tuomet nebesunku išžudyti gorilų šeimą, nupjauti drambliui galvą, tiesa? Padarytumėte tai dėl pinigų? Kažkas daro… Šis filmas ir pristatomas kaip dokumentinė juosta apie tai, kaip brakonieriai, mineralinių iškasenų eksploatacijas vykdančios kompanijos naikina Virungos nacionalinį parką. Tačiau žiūrint filmą ši siužetinė linija ir mintis pasimeta kituose dalykuose. Nebūtinai bloguose. Pavyzdžiui, labai žavi nacionalinio parko komandos atsidavimas, kova, ryžtas. Visa tai nuspalvina krauju paženklintą istoriją.

Kadras iš filmo „Virunga“ Šaltinis - virungamovie.com
Kadras iš filmo „Virunga“
Šaltinis – virungamovie.com

Prieš žiūrėdami šį filmą susitaikykite, kad teks atsisveikinti su pamiltais herojais. Bet yra ir gerų naujienų – sužinosite, kaip išradingai galite panaudoti „Pringles“ traškučius, pavyzdžiui, dresavimui… Gal taip galima daryti ir su žmonėmis? Čia, tarkime, buvo vienas iš šio filme atsikvėpimo intarpų.

Dabar grįžkime prie nemalonių dalykų. Ši dokumentinė juosta ne rodo, o įrodo ar patvirtina tai, kad pinigai nėra visagaliai, visagalis – žmogus ir jo meilė. Nors filmo pabaiga – šiek tiek perdėm didaktiška ir poetiška, tačiau pagrindinė mintis išeina kartu su tavimi iš kino salės. Pasirodo, kad už vartotojiškumo, pinigų siekimo reiškinių vis dar yra žmogus – jaučiantis, mąstantis ir galintis priimti sprendimus. Kaip teigia Virungos parko prižiūrėtojai: „Park will live forever“ (angl. Parkas gyvuos amžinai). Amen.

Filmo seansai:
2014 10 26 16:45 Vilniuje – „Multikino“ kino teatre
2014 11 06 19:00 Kaune – Kino centras Cinamon

Filmo anonsas:

Komentarai
Mėgstu kiną, nes jis man padeda bent akimirkai susikoncentruoti, išnykti iš tikra-netikra pasaulio ir padeda atrasti atsakymus į mano klausimus. O KINFO – erdvė, kurioje galiu dalintis tais atsakymais, kuriuos randu kine. Taip pat čia galiu ir bandau tobulėti ne tik kaip „man patiko – nepatiko“ pliurpėja, bet kaip argumentais ir įmantriomis frazėmis apsikausčiusi kino kritikė. Alfredas Hitchcockas yra pasakęs, kad filmo ilgis visuomet turi būti tiesiogiai proporcingas šlapimo pūslės ištvermei, o mano tikslas – rašyti tekstus taip, kad net ir labai norintys sisioti, neišbėgtų į tualetą tol, kol nepabaigtų skaityti mano teksto.