55-erius metus skaičiuojančios kino studijos „Mėgėjas“ filmai nuo šiol ir internete

Kino studija „Mėgėjas“ įkūrėjai Vitolis Laumakys ir Adolfas Morėnas
KINFO.LT arvchyvas

Šiemet 55-erių metų jubiliejų švenčiančios vienos žymiausių mėgėjiško kino studijų šalyje „Mėgėjas“ kūrybą nuo šiol bus galima išvysti specialioje studijos kūrybinį paveldą pristatančioje internetinėje svetainėje. Puslapyje galima ne tik pamatyti filmus, bet ir susipažinti su „Mėgėjo“ istorija, studijos nariais, išvysti įspūdingą kūrybos metus fiksuojančių nuotraukų kolekciją, filmavimams naudotą techniką bei pelnytus apdovanojimus.

Kino studija „Mėgėjas“
KINFO.LT arvchyvas

Projektu siekiama ne tik sukurti internetinį archyvą, kuriame būtų patalpinti „Mėgėjo“ studijos sukurti suskaitmeninti filmai, bet ir supažindinti su „Mėgėjo“ veiklos istoriniu kontekstu, prisidėti prie mėgėjiško meno istorijos dokumentavimo, sklaidos bei populiarinimo.

Kino studija „Mėgėjas“ įkūrėjai Vitolis Laumakys ir Adolfas Morėnas
Kino studija „Mėgėjas“ arvchyvas

„Šios studijos pavyzdys atskleidžia, kaip noras kurti gali įveikti pačias sudėtingiausias technines ir pačias nepalankiausias istorines aplinkybes. Šiuos įsimintinus filmus sukūrė žmonės, turėję su kinu visiškai nesusijusias profesijas, dirbę atsakingus darbus, kūrę laisvu metu, be didelių biudžetų, be techninių galimybių. Jie galėtų būti įkvėpimo šaltinis ir pavyzdys ne tik įvairiose meno srityse kuriantiems mėgėjams, bet ir profesionaliems menininkams“, – siekį supažindinti visuomenę su unikalia „Mėgėjo“ kūryba komentavo projektą įgyvendinusi „KINFO.LT“ komanda.

Reklama

Kino studija „Mėgėjas“
KINFO.LT arvchyvas

1962 metais Kėdainiuose gydytojo Vitolio Laumakio ir inžinierius Adolfo Morėno iniciatyva įkurta kino studija „Mėgėjas“ – viena pirmųjų mėgėjiško kino studijų sovietų Lietuvoje. 1963–2004 m. darbų kolekcijoje yra 61-as filmas, nufilmuotas juodai balta 16 mm pločio juosta. „Mėgėjo“ filmai išsiskiria menine verte, formos originalumu, jų kūrimo aplinkybėmis ir metodais. Šie filmai –unikalus XX a. Kėdainių istorijos šaltinis ir reikšmingas mėgėjiško meno pavyzdys.

Kino studija „Mėgėjas“ archyvo nuotrauka

Pastaraisiais metais susidomėjimas studijos kūryba tik auga. 2013 m. „Mėgėjo“ filmų kolekcija pripažinta nacionalinės reikšmės dokumentu ir įrašyta į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą. Į nacionalinį registrą įtraukiami unikalūs ir nepakeičiami dokumentinio paveldo objektai. Šiemet už kūrybinius gyvenimo pasiekimus kino studija „Mėgėjas“ ir jos įkūrėjai Vitolis Laumakys ir Adolfas Morėnas pagerbti „Ąžuolu“ Lietuvos kino operatorių asociacijos (LAC) surengtuose „Ąžuolo“ apdovanojimuose.

Su kino studijos „Mėgėjas“ kūryba kviečiame susipažinti internetinėje svetainėje studijamegejas.lt ir sekti naujienas FB paskyroje: Kino studija „Mėgėjas“.

 

Komentuoti

Jūsų el.paštas nebus publikuotasPažymėti laukai būtini *

*