fbpx
Naujienos

12-oje Lietuvos miestų pristatytas legendinis filmas „Riešutų duona“

Akimirka iš filmo pristatymo
Nuotraukos autorė: Vytautė Ribokaitė

Trečiadienio vakarą 12-oje Lietuvos miestų buvo nemokamai pristatytas restauruotas ir šiuolaikiniams kino ekranams pritaikytas 1978-aisiais sukurtas Arūno Žebriūno filmas „Riešutų duona“. Atgimusi pirmoji lietuviška tragikomedija į kino teatrus sukvietė beveik 2000 žiūrovų visoje Lietuvoje. Tai didžiausias kino paveldo pristatymo visuomenei renginys iki šiol. Nuo šiol filmas yra atviras demonstravimui tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.

Prieš 41 metus sukurta „Riešutų duona“ pasakoja tragikomišką istoriją apie dvi šeimas ir jaunuolių meilę. Siužetas žiūrovus įpina į atsiminimus apie vaikystę kaime, pirmuosius romantiškus jausmus ir tikrojo gyvenimo pradžią.

Į pristatymo vakarą Vilniuje, kino teatre „Pasaka“, atvyko ir su kino kritike Rasa Paukštyte bei žiūrovais bendravo „Auksine gerve“ už viso gyvenimo nuopelnus įvertintas operatorius Algimantas Mockus. Jo atsiminimai apie „Riešutų duonos“ filmavimą salėje kėlė ir juoką, ir sentimentus. A. Mockus atskleidė, kad filmas buvo kuriamas ne paviljone, o tikrame kaime, tikrose trobose. Nors garsėjo reiklumu, pasak operatoriais, sutarti su filme vaidinančiais aktoriais nebuvo sunku, o didžiausiu iššūkiu tapo scenos, kuriose vaidino garsioji karvė.

Filmo reikšmę susirinkusiems žiūrovams aktualizavo kritikė Rasa Paukštytė: „Riešutų duona” siūlo žvelgti į supantį pasaulį per ironijos, humoro prizmę. Atsisakyti mąstymo klišių, neslėpti jausmų. Absurdas, tarsi sako merkdami akį autoriai, yra sudėtinė kasdienybės dalis, tad jį tyrinėdami mes šiek tiek daugiau sužinosime apie save. Arūnui Žebriūnui pavyko įvaizdinti savitą filosofinių klausimų ir labai šmaikščios intonacijos dermę, už kurią taip mėgstamas Sauliaus Šaltenio kūrinys. Nostalgijos ir švelnios pašaipos intonacijas jaučiame režisūroje, aktorių vaidyboje, dailininkų darbe; tai unikalios kino kalbos kūrinys“.

Filme kartu vaidina Algirdas Latėnas, Elvyra Piškinaitė, Saulius Sipaitis, Kristina Kazlauskaitė, Doloresa Kazragytė, Antanas Šurna, Vladas Bagdonas, Kostas Smoriginas.

Skaitmeniniams kino ekranams pritaikytas filmas tą pačią dieną nemokamais seansais buvos pristatytas visuose Lietuvos miestuose, šiuo metu turinčiuose DCP rodymo galimybę: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje, Marijampolėje, Anykščiuose, Utenoje, Gargžduose, Ukmergėje ir Varėnoje. Į daugelį seansų nemokamų bilietų neliko dar gerokai prieš filmo pradžią.

Po pristatymo visuomenei restauruotas filmas „Riešutų duona“ tapo atviru demonstravimui visoje Lietuvoje suderinus leidimus su Lietuvos kino centru. Leidimą legaliam rodymui bei aukščiausios kokybės kopiją gali gauti bet kuri įstaiga, kultūros centras, nevyriausybinė organizacija, pasaulio lietuvių bendruomenė ar kita oficiali iniciatyvinė grupė. Šiemet planuojama restauruoti ir visuomenei pristatyti dar keletą legendinių kūrinių. Lietuvos kino centro užsakymu jau suskaitmeninta ir restauruota 13 filmų.

Filmo premjerą 12-oje Lietuvos miestų pristatė Lietuvos kino centras ir programa „Kurk Lietuvai“, kurio dalyvės tyrimu siekia spręsti įsisenėjusią problemą ir skaitmenizuoti kino ekranus regionuose.

Komentarai