fbpx
Festivaliai, Naujienos, Scanorama

13-ąją „Scanoramą“ atidarys norvegų komedija apie miesto žmogų gamtoje

Filmo „Prieš gamtą“ kadras „Scanoramos“ archyvas
Filmo „Prieš gamtą“ kadras
„Scanoramos“ archyvas

Iki svarbiausio rudens kino įvykio – 13-ojo Europos šalių kino forumo „Scanorama“ likus mažiau nei mėnesiui, festivalis pristato filmą, lapkričio 5-ąją iškilmingai paskelbsiantį „Scanoramos“ pradžią – šiemet Europos šalių kino forumą atidarys filosofiška komedija iš Norvegijos „Prieš gamtą“ (Out of Nature, 2014).

Toronto kino festivalyje pristatyto ir Norvegijos nacionaliniuose kino apdovanojimuose „Amanda“ bei Berlyno kino festivalyje įvertinto filmo autorius – norvegų režisieriaus Ole Giæveras, „Scanoramos“ žiūrovams jau pažįstamas iš 2011 metais festivalyje rodyto debiutinio režisieriaus filmo „Kalnas“ (The Mountain, 2011).

„Naujausias O. Giævero darbas pasakoja apie žmogų, kuris iš pirmo žvilgsnio gyvenime turi viską, tačiau jam kažko dar trūksta, o ko – nežino ir pats. Šios vyro abejonės pažįstamos daugeliui šiuolaikinių žmonių, todėl save šiame filme ras ne vienas „Scanoramos“ žiūrovas – nuolat ieškantis ir turintis daug klausimų. Ole Giæveras, kuriam šiemet atvykti į „Scanoramą“ sutrukdė šiuo metu kuriamas naujas filmas, yra vienas tų kino kūrėjų, kurių filmografiją nuolat sekame ir niekada nenusiviliame“, – apie atidarymo filmą pasakoja festivalio meno vadovė Gražina Arlickiatė.

Režisierius O. Giæveris neslepia, jog rašydamas filmų scenarijus pagrindinio personažo vaidmenyje pirmiausia regi save, todėl jo filmuose daug asmeninės patirties. Taip buvo ir kuriant filmą „Prieš gamtą“ – Giæveris pats įkūnija pagrindinį personažą, vaidmenis filme gavo ir jo žmona bei sūnus, tačiau, pasak režisieriaus, ši istorija vis tik ne biografinė, o išgalvota. Filme itin daug dėmesio skiriama žmogaus ryšiui su gamta.

„Įkvėpimo šiam filmui toli neieškojau. Šiuo metu gyvenu 15 minučių atstumu iki didžiulio miško Oslo pakraštyje. Tai leido man pajusti, jog tik gamtoje gali likti vienas su savo mintimis. Mieste viskas kitaip – net vienam važiuojant automobilyje rasti laiko sau labai sunku – mintis vis nutraukia miesto garsai ir raudoni šviesoforų signalai“, – teigia O. Giæver’is.

Pagrindinis filmo personažas, 30-metis Martinas, turi sėkmingą karjerą ir gražią šeimą, tačiau laimingas nesijaučia, todėl savaitgalį nusprendžia praleisti kalnuose. Išsiruošęs į atšiauriu grožiu kerinčią Norvegijos gamtą, Martinas pagaliau lieka vienui vienas su savo mintimis. O šios – labai atviros, nuoširdžios, ironiškos ir kartais kvailos. Visai tokios pačios, kokios kartais aplanko daugelį.

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ šiemet vyks lapkričio 5–22 dienomis, Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose.

Komentarai
Europos šalių kino forumas „Scanorama“ yra didžiausias ir svarbiausias rudens sezono kino renginys Lietuvoje. Nuolat augdama ir plėsdamasi „Scanorama“ lieka ištikima savo principams ir vertybėms: dalintis geriausių filmų atradimais, provokuoti diskusijas, formuoti diskursus su kūrėjais ir ieškoti atsakymų į kinui aktualius klausimus. Todėl kiekvienų metų lapkričio mėnesį keturiuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose) vykstantis festivalis, per kone dvi savaites žiūrovams pristato daugiau nei 100 įdomiausių ir vertingiausių pastarųjų metų Europos kino kūrinių, kviečia į susitikimus su reikšmingiausiais šiuolaikiniais kino kūrėjais ir į akistatą su pačiais savimi.