fbpx
Festivaliai, Naujienos, Scanorama

13-osios „Scanoramos“ programoje – principingai atrinkti filmai

SCANORAMOS programs pristatymas M. Mikulėno nuotrauka
SCANORAMOS programs pristatymas
M. Mikulėno nuotrauka

Spalio 28 dieną spaudos konferencijoje buvo pristatytas 13-asis Europos šalių kino forumas „Scanorama“, lapkričio 5–22 dienomis Lietuvos žiūrovus vėl kviesiantis į beveik dvi savaites trunkančią kino šventę. Festivalio metu bus pristatytos įsimintiniausios Europos kino premjeros, vyks susitikimai su kino kūrėjais, o kino profesionalai rinksis į industrijos renginį „Scanoramos kryptys“.

13-osios „Scanoramos“ pradžią lapkričio 5-ąją Vilniuje įvyksiančios atidarymo šventės metu paskelbs norvegų režisieriaus Ole Giævero komedija „Prieš gamtą“ (Out of Nature, 2014). Toronto kino festivalyje pristatytas ir Norvegijos kino apdovanojimuose „Amanda“ bei Berlyno kino festivalyje įvertintas filosofiškas filmas pasakoja apie žmogų, kuris iš pirmo žvilgsnio turi viską, tačiau jam kažko vis trūksta. Ko – nežino ir jis pats. Ieškoti atsakymų vyras išsiruošia į kalnus – ten jis pagaliau lieka vienas su savo mintimis – nuoširdžiomis ir ironiškomis.

„Šiais metais „Scanorama“ parodys nepaprastai daug prestižinius apdovanojimus pelniusių filmų – pradedant Berlyno „Krištoliniu lokiu“, Kanų kino festivalio „Auksine palmės šakele“ ir baigiant Geteborgo, Lokarno, San Sebastiano laurais. Daug mūsų rodomų filmų varžysis dėl geriausio Europos filmo apdovanojimo Europos kino akademijos tradiciniame konkurse. „Scanoramos“ programa skatina lavinti kino skonį ir turtėti pačiam. Šiais metais mes ypač kreipiame akis į jaunąją auditoriją, siūlydami jiems įdomiausių kino pipirų. Nuo rimtų ir sudėtingų filmų iki šarmingo humoro, iššaukiančio įžūlumą ir netikėtų rakursų į kitas geografines platumas „Specialiuosiuose seansuose“ – tokia yra šių metų „Scanoramos“ turinio švytuoklė“, – pasakojo „Scanoramos“ meno vadovė Gražina  Arlickaitė.

Festivalio repertuare – dvylika programų, kurias sudaro daugiau nei šimtas filmų šiemet savo geografija aprėpsiančių ne tik Europą, bet ir Aziją.

Akvilė Gelažiūtė  M. Mikulėno nuotrauka
Akvilė Gelažiūtė
M. Mikulėno nuotrauka

Šiaurietiškų filmų programoje „Naujienos iš Šiaurės“ žiūrovų lauks naujausi kino darbai iš Šiaurės šalių. Šios programos filmai pripažinti ne tik gimtinėse, bet ir svarbiausiuose Europos kino festivaliuose – nuo Kanų iki Berlyno. Aktualiausius Europos režisierių filmus pristatys programa „Kertant Europą“, kuri žiūrovus kvies į intriguojančias akistatas su jaudinančiomis istorijomis, o dokumentikos programoje „Neišgalvotas gyvenimas“ jų lauks pažintys su sudėtingais, tačiau labai įdomiais personažais. Šiemet „Scanoramoje“ žiūrovai ras ir Azijai skirtą „Specialiųjų seansų“ programą. Dvi retrospektyvų programos bus dedikuotos provokuojančiam britų režisieriui Derekui Jarmanui bei čekų Naujosios kino bangos kūrėjui Janui Nemecui.

Festivalyje tradiciškai vyks ir konkursinė programa „Naujasis Baltijos kinas“ bei bus rodoma jau apdovanojimais įvertintų trumpametražių filmų programa „Europos kino akademijos nominantai ir laureatai 2014“. Jaunuosius kino gerbėjams „Scanorama“ vėl kvies į programą „Atsivesk mamą ir tėtį“, o aštresnio humoro jausmo žiūrovams šiemet pirmą kartą festivalio istorijoje bus pristatyta siaubo komedijų naktis „Ateiviai, zombiai ir poniai“.

Jokūbas Vilius Tūras M. Mikulėno nuotrauka
Jokūbas Vilius Tūras
M. Mikulėno nuotrauka

Itin laukiamos lietuviškos dokumentinės kino premjeros šiemet „Scanoramoje“ daug dėmesio skirs teatrui. Režisierius Jokūbas Vilius Tūras pristatys filmą „Apie Joną“, kuriame artimiau supažindins su legendiniu Lietuvos teatro ir kino režisieriumi Jonu Vaitkumi, o režisierė Akvilė Gelažiūtė pakvies į filmo „Deminas: dvi tvirtovės“ premjerą apie jauną teatro pedagogikos studentą, kuriantį pirmąjį savo etiudą.

Festivalio metu Vilniuje bus ne tik daug gero kino, bet ir įdomių svečių. Į „Scanoramą“ šiemet atvykstakino režisierius Björnas Hlynuras Haraldssonas, Gruzijos režisierė Salomé Alexi, „Oskaro“ laureatas, režisierius Matas Kirkby iš Didžiosios Britanijos ir kiti kino pasaulyje pripažinti kino kūrėjai bei aktoriai.

„Scanoramos“ bilietai prekyboje pasirodys jau rytoj, spalio 29 d. Tądien įvyks ir tradicine jau tapusi festivalio abonementų akcija – 10 bilietų abonementą bus galima įsigyti už 31 eurą. Abonementų akcija spalio 29-ąją vyks „Forum Cinemas“ kino teatruose Vilniuje, Kaune ir –pirmą kartą „Scanoramos“ istorijoje – Klaipėdoje.

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ šiemet vyks lapkričio 5–22 dienomis Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose.

Komentarai
Europos šalių kino forumas „Scanorama“ yra didžiausias ir svarbiausias rudens sezono kino renginys Lietuvoje. Nuolat augdama ir plėsdamasi „Scanorama“ lieka ištikima savo principams ir vertybėms: dalintis geriausių filmų atradimais, provokuoti diskusijas, formuoti diskursus su kūrėjais ir ieškoti atsakymų į kinui aktualius klausimus. Todėl kiekvienų metų lapkričio mėnesį keturiuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose) vykstantis festivalis, per kone dvi savaites žiūrovams pristato daugiau nei 100 įdomiausių ir vertingiausių pastarųjų metų Europos kino kūrinių, kviečia į susitikimus su reikšmingiausiais šiuolaikiniais kino kūrėjais ir į akistatą su pačiais savimi.