fbpx
Naujienos

15-oje „Scanoramoje“ apsilankė per 40 000 žiūrovų

Festivalio „Scanorama“ akimirkascanor

Lapkričio 30 dieną, kartu su paskutiniais kartojamais seansais Šiauliuose, baigiasi tris savaites trukęs jubiliejinis, šiemet jau 15-ą kartą vykęs, Europos šalių kino forumas „Scanorama“. Festivalio filmuose Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių kino teatruose iš viso apsilankė per 40 tūkst. kino mėgėjų, kuriuos šiemet „Scanorama“ kvietė į 130 kino filmų, daugiau nei 20 susitikimų su festivalio filmų komandų nariais ir 5 tradicinius kino industrijos renginius „Scanoramos kryptys“. Festivalio metu buvo surengti 349 kino seansai.

„Jubiliejinė „Scanorama“ įvyko ir pavyko. Malonu jausti, kad „Scanorama“ turi gausų ištikimų lankytojų būrį, kurį kasmet papildo nauji kino mylėtojai. Dėkoju jiems už draugystę ir palaikymą, kuris kasmet tvirtina ryšį tarp festivalio organizatorių ir lankytojų. Labai džiaugiuosi, kad mums pavyksta išlaikyti tvirtą festivalio vertybinį pagrindą, tačiau nestovime vietoje ir neprarasdami savo krypties lankytojams kasmet pasiūlome malonių naujienų ir netikėtumų. Šiemet pristatėme naują programą „Galvok ką nori“, taip pat kvietėme į pirmąjį „Kino klubą“, kurio jauki erdvė ir vykstantys susitikimai su režisieriais bei kitais filmų komandų nariais vilniečiams suteikė dar daugiau bičiuliškos festivalio atmosferos,“ – „Scanoramai“ baigiantis įspūdžiais dalijasi jos įkūrėja ir meno vadovė Gražina Arlickaitė.

Populiariausi festivalio filmai – kino teatruose

Ne paslaptis, kad daugiausia žiūrovų dėmesio festivalyje sulaukė ryškiausi, pagrindinius kino apdovanojimus pelnę filmai – Auksinės palmės šakelės laimėtojas, Rubeno Östlundo „Kvadratas“, Berlyno Auksinio lokio laureatės Ildiko Enyedi „Apie kūną ir sielą“, Kanų žiuri apdovanojimą pelniusi Andrejaus Zviagincevo „Nemeilė“. Lietuvos kino gurmanai puikiai įvertino ir gausią stiprių debiutų programos dalį – pilnas sales rinko Izraelio režisieriaus Ofiro Raulio Graizerio „Kepėjas“, žiūrovams patiko islandės Ásos Helgos Hjörleifsdóttir filmas „Gulbinas“, abejingų nepaliko švedės Katjos Wik „Buvusioji“.

Absoliutaus festivalio filmo-nokauto vardą neabejotinai pelnė „Kvadratas“, kuris nuo gruodžio 1 d. bus rodomas kino teatruose Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Vėliau kino teatruose „Scanoramos“ filmų mylėtojai galės dar kartą pamatyti „Tu išnyksti“ (rež. Peter Schønau Fog), „Telmą“ (rež. Joachim Trier), „Laimingą pabaigą“ (rež. Michael Haneke), „Nemeilę“ (rež. Andrey Zvyagintsev), „Vasara 1993-ieji“ (rež. Carla Simón) ir „Gulbiną“ (rež. Ása Helga Hjörleifsdóttir).

Pasitinkant valstybingumo atkūrimo šimtmetį – stipri lietuviškų filmų programa

Kaip reta gausi lietuviškų premjerų programa festivaliui suteikė dar daugiau šventinės nuotaikos. Vienas po kito „Scanoramos“ ekranuose pasirodė Jūratės ir Vilmos Samulionyčių „Močiute, Guten Tag!”, Olgos Černovaitės „Drugelio miestas“, Ivano Bolotnikovo „Charmsas“, Eglės Vertelytės „Stebuklas“. Pilna salė sugužėjo ir į Vilniuje vykusią nacionalinę Sergejaus Loznicos naujausio filmo „Nuolankioji“ premjerą.

Šiais metais konkursinės trumpametražių filmų programos „Naujausis Baltijos kinas“ absoliučia nugalėtoja tapo jaunoji lietuvių režisierė Klaudija Matvejevaitė ir jos filmas „Paskutinė diena“. Šis darbas buvo įvertintas ne tik kaip geriausias lietuvių, bet ir visos konkursinės programos filmas. Klaudijai Matvejevaitei atiteko Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacijos „AVAKA“ ir „Vilniaus kino klasterio“ įsteigti prizai. 

„Scanoramos“ komanda jau dabar pradeda ruoštis 2018 metų sezonui. Ryškiausi Europos kino meistrų darbai kitais metais Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių žiūrovams bus pristatyti lapkričio 8–25 dienomis.

Komentarai

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ yra didžiausias ir svarbiausias rudens sezono kino renginys Lietuvoje. Nuolat augdama ir plėsdamasi „Scanorama“ lieka ištikima savo principams ir vertybėms: dalintis geriausių filmų atradimais, provokuoti diskusijas, formuoti diskursus su kūrėjais ir ieškoti atsakymų į kinui aktualius klausimus. Todėl kiekvienų metų lapkričio mėnesį keturiuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose) vykstantis festivalis, per kone dvi savaites žiūrovams pristato daugiau nei 100 įdomiausių ir vertingiausių pastarųjų metų Europos kino kūrinių, kviečia į susitikimus su reikšmingiausiais šiuolaikiniais kino kūrėjais ir į akistatą su pačiais savimi.