fbpx
Festivaliai, Scanorama

17-oji „Scanorama“: kine niekas niekada nebūna vienas!

Akimirka iš festivalio atidarymo
Nuotraukos autorė: Vytautė Ribokaitė

Ketvirtadienio vakarą Vilniuje įvyko 17 Europos šalių kino forumo „Scanorama“ atidarymas. Dešimt dienų Vilniuje, o vėliau ir kituose didžiuosiuose miestuose, kinomanai kviečiami pajusti svaigulį, pasineriant į geriausius Šiaurės šalių ir Europos kino filmus.

 „Labą gražų vakarą!“, – su svečiais sveikinosi festivalio įkūrėja ir vadovė Gražina Arlickaitė, dėkodama visiems susirinkusiems bei prisidėjusiais prie festivalio gyvavimo, o labiausiai – „Scanoramos“ komandai.

Atidarymo metu buvo rodomas Månso Mårlindo ir Björno Steino filmas „Svaigulys“ (Eld & lågor, 2019). Tai pasakos, fantazijos ir optimizmo kupina juosta apie Stokholmo atrakcionų parką „Gröna Lund“ bei dviejų šeimų nesantaiką ir jos atstovų nenugalimą meilę baimės ir nerimo apimtoje Europoje Antrojo pasaulinio karo metu.

„Nėra geresnio pavadinimo, kuris tiktų šiam filmui. Jo kūrėjai parodys tai, kas neįvyksta gyvenime, bet turi jame būti. Pasaulis, kuris atsivers šiame filme – tai meilės pasaulis, sukurtas pajusti svaiginančio gyvenimo geismą, džiaugimą. Filmas nuneš ten, kur turi nuneša svajingas kinas“, – tikino G. Arlickaitė.

Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas citavo kultūros teoretiką ir filosofą Walterį Benjaminą: „Jis yra pasakęs, kad kino kamera geriausiai veikia tada, kada atveria pasąmonę. Kamera padeda pamatyti tai, ką sąmoningai ar nesąmoningai ignoruoja mūsų akis. Tą gali padaryti tik kokybiškas kinas, kuris remiasi refleksija. „Scanorama“ leidžia pažvelgti tokiu žvilgsniu per geriausių Europos kūrėjų prizmę į šiaurietiškąjį, baltiškąjį pasaulį, kuriame kartu gyvename.“

Kino forume programą sudaro 89 ilgametražiai, 43 trumpametražiai, taip pat dirbtuvės ir renginiai – prieš keletą kino filmų režisierius kalbins kino ekspertai, o lapkričio 10 dieną vyks 10 valandų trunkantis Ivanos Bošnjak ir Thomo Johnsono performansas. Festivalio organizatoriai ragina žiūrėti kino filmus būtent salėje: „Kino esmė liko filmas, o pats kino seansas. Čia nėra nei vieno, kuris jaučiasi vienas. Kine niekas niekada nebūna vienas!“, – įkvepiančiai kalbėjo G. Arlickaitė.

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ vyks lapkričio 7–24 dienomis Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose.

Komentarai

Domiuosi politika ir žmogaus teisėmis, todėl nenuostabu, kad būtent šių aspektų pirmiausia ir ieškau žiūrimuose filmuose. Net ir ne visuomet užsimindamas tiesiogiai, kinas, nori nenori, plėtoja tam tikrą problematiką ir jos diskursą vien paties paminėjimo, vaizdavimo faktu. Kad ir kokie fantastiški ir neįtikėtini bebūtų, filmai kalba apie tas pačias realaus pasaulio problemas. Tik nenuspėjama tampa riba: kas kam daro įtaką – realybė kinui ar kinas realybei. Prieš maždaug šimtą metų pirmas bučinys kino ekranuose sukėlė pasipiktinimą dėl atvirumo. Normos pakito, tačiau atsirado kiti nepatogumai, apie kuriuos kalbėti privalo ir kinas. Suvokimas keičiasi, scenos atvirėja, o aš žiūriu filmus ir noriu pasidalinti savo apžvalgomis su Tavimi. Tai nereiškia, kad visur reikėtų tikėtis politinio aspekto. Kartais filmas tam nepasiduoda, o kartais norisi ko nors lengvo prie puodelio kavos.