fbpx
Kinomaistas.lt archyvas, Pelėsiniai archyvai (Kinomaistas.lt), Svarbiausios (Kinomaistas.lt)

1919 metų nebylus filmas, ginantis gėjų teises. Nacių sunaikintas, tačiau vėl atrestauruotas

1919 metais vokiečių režisierius Richardas Oswaldas sukūrė filmą „Different From the Others“, kuris tapo pirmuoju darbu kino istorijoje, atvirai nagrinėjančiu homoseksualumo klausimą ir, svarbiausia, palaikančiu gėjų teises.

„Different From the Others“ atsirado iš režisieriaus susidomėjimo žmonijos seksualinio gyvenimo edukavimu, jį pristatant skirtingų filmų cikle. Taip pasirodė Oswaldo darbai apie venerines ligas, prostituciją ir abortus.  „Different From the Others“ buvo kuriamas bendradarbiaujant su seksologu daktaru Magnusu Hirschfeldu, kuris buvo gėjus ir netgi pats suvaidino save filmo intarpuose.

„Different From the Others“ nagrinėja violančelės virtuozo Paulo Körnerio ir jo studento Kurto Siverso meilės istoriją.  Deja, jų meilė baigiasi tragiškai, nes išaiškėjus Paulo paslapčiai, visuomenė atstumia menininką ir šis nusižudo. Kurtas nusprendžia kovoti prieš tuos, kurie yra atsakingi už šią netektį – prieš Vokietijos įstatymus.  Grįžtant į to meto istoriją, homoseksualumas Vokietijoje buvo uždraustas nuo 1871 metų ir už tokį nusikaltimą grėsdavo vos ne penkerių metų kalėjimo bausmė. Ši sankcija (garsusis 175 paragrafas)  Rytų Vokietijoje buvo panaikinta 1957-aisiais, o Vakarų – tik 1994 metais.

„Different From the Others“ to meto Vokietijoje, natūralu, labai nepatiko nacių valdžiai, kuri jį sunaikino. Laimei, daktaras Hirschfeldas išsaugojo dalį nesumontuotos juostos, kuri kažkokiu būdu atsidūrė Rusijoje ir ten buvo atrasta. Didžiausią darbą restauruojant bei atkuriant pradinę filmo idėją padarė filmus apie homoseksualus renkanti ir sauganti organizacija „The Outfest UCLA Legacy Project“, kuri lėšų „Different From the Others“ restauravimui gavo per Kickstarter platformą.

https://www.youtube.com/watch?v=cJHlH19hbJo#t=1691

Komentarai