fbpx
Kino pavasaris, Naujienos

20-ajame „Kino pavasaryje“ – „Oskarų“ ceremonijoje triumfavę filmai

Žmiogus - paukštis, Birdman
Žmiogus - paukštis, Birdman
Kadras iš filmo „Žmogus – paukštis“
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas

Šiąnakt Los Andžele JAV Kino meno ir mokslo akademijos apdovanojimuose buvo pagerbti reikšmingiausių 2014 m. filmų kūrėjai. Jubiliejinis „Kino pavasaris“ džiaugiasi galimybe savo žiūrovams parodyti viename svarbiausių kino renginių „Oskarais“ įvertintas juostas.

Tarp jų netgi devyniems „Oskarams“ nominuota ir keturis iš jų šiąnakt pelniusi taip visų Lietuvoje laukiama juodoji komedija „Žmogus-paukštis“ („Birdman“). Tai meksikiečių kino meistro Alejandro Gonzalezo Inarritu naujausias darbas, kuris gavo „Oskaro“ statulėlę kaip geriausias filmas, už geriausią režisūrą, operatoriaus darbą ir originalų scenarijų. Tai pirmas atvejis apdovanojimų istorijoje, kuomet geriausio režisieriaus titulas atitenka kino kūrėjui iš Lotynų Amerikos. Operatoriaus Emmanuelio Lubezki, kurio senelis gimė ir užaugo Alytuje, darbas antrus metus iš eilės buvo įvertintas „Oskaru“ (2014 m. už filmą „Gravitacija“). E. Lubezki dėka „Žmogus-paukštis“ atrodo lyg nufilmuotas vienu nenutrūkstamu kadru.

Drąsus ir provokuojantis režisierės Lauros Poitras filmas „Pilietis Edwardas Snowdenas“ („Citizenfour“) tapo tikra sensacija kino pasaulyje, tad nenuostabu, jog jis „Oskarų“ ceremonijoje buvo apdovanotas kaip geriausias dokumentinis filmas. Tai pasakojimas apie „Ketvirtuoju piliečiu“ pasirašinėjantį Edwardą Snowdeną, kuris pasiryžta visuomenei atskleisti neįtikėtinus NSA ir kitų žvalgybos agentūrų sekimo programų mastus.

„Kino pavasarį“ uždarys drama „Vis dar Elis“ („Still Alice“), kuriame pagrindinį vaidmenį sukūrė ir už tai „Oskaru“ kaip geriausia aktorė apdovanota nuostabioji Julianne Moore. Jos įkūnyta universiteto profesorė ir trijų vaikų mama susiduria su negailestinga Alzhaimerio diagnoze. Festivalio žiūrovai taip pat galės išvysti šioje kategorijoje „Oskarui“ nominuotą naujausią Jean-Marc Vallée dramą „Laukinė“ („Wild“). Pagrindinį vaidmenį sukūrė ir už jį gauti „Oskarą“ pretendavo aktorė Reese Witherspoon.

Geriausio užsienio šalies filmo kategorijoje buvo nominuoti du šių metų festivalio programos filmai. Nuostabiai nufilmuota, praėjusią savaitę 7 „Cezariais“ įvertinta, Mauritanijos režisieriaus Abderrahmane Sissako drama „Timbuktu“ („Timbuktu“) ir Kanų festivalio favoritė, brolių Almodovarų prodiusuota juodoji komedija „Šiuolaikiniai žvėrys“ („Wild Tales“). Tačiau „Oskaras“ atiteko praėjusiais metais „Kino pavasaryje“ viešėjusio Pawelo Pawlikowskio drama „Ida“.

Kvapą gniaužiantis trileris „Naujienų medžiotojas“ („Nightcrawler“) su aktoriumi Jake’u Gyllenhaalu – taip pat jubiliejinio „Kino pavasario“ programoje. Šis filmas pretendavo gauti statutėlę už originalų scenarijų, tačiau, kaip jau minėta, šioje kategorijoje triumfavo „Žmogus-paukštis“.

Komentarai
Vilniaus tarptautinis kino festivalis (VTKF) „Kino pavasaris“ yra didžiausias kino renginys Lietuvoje. Sukurtas 1995 metais, festivalis vieno didžiausių ir gausiausiai lankomų renginių šalyje vardą užsitarnavo pateikdamas žiūrovams kruopščiai atrinktą, didžiuosiuose pasaulio festivaliuose kino profesionalų ir mėgėjų įvertintą kino programą.