fbpx
Desertas (Kinomaistas.lt), Kinomaistas.lt archyvas

2013 metų dokumentiniai filmai – įdomiausiųjų TOP 10

Cutie and the Boxer

Pasiklysti naujų filmų vandenyne labai paprasta, nes kasmet jų pasirodo šimtai. Todėl „Kinomaistas“ ruošiasi jums pagelbėti ir laikas nuo laiko skelbs naujausių ir įdomiausių 2013 metų filmų sąrašus pagal kategorijas. Kadangi metai dar tik įsibėgėjo, dauguma minimų filmų bus nematyti, tad tik iš filmo anonso, aprašymo bei įvairių festivalių vertinimų sudėliosime pačius vertingiausius.

Pradžiai startuojame su 10 vertų dėmesio dokumentinių filmų, kurie pasirodo 2013 metais. Nepamiršome „Sundance“ filmų festivalio ir sąraše rasite keletą geriausiais paskelbtų dokumentinių filmų. O jei kažkuris vertas dėmesio filmas buvo nepastebėtas – rašykite komentaruose.

           1.Rewind This!

Apie VHS laikmenos paliktus pėdsakus kultūros istorijoje pasakoja režisieriaus Josho Johnsono dokumentinis darbas „Rewind This!” (mūsų rengtą interviu su filmo režisieriumi rasite čia). Režisierius pakalbino kino kūrėjus, archyvistus, vaizdajuosčių nuomos punktų atstovus, kolekcionierius, medijų ekspertus, taip sukurdamas išsamų VHS klestėjimo eros paveikslą, pilną ypač retų kadrų ir negirdėtų pasakojimų. Kaip pasakoja J.Johnsonas, vienas iš didžiausių stimulų sukurti „Rewind This!”, buvo liūdnas faktas, jog daugybė gerų filmų, net vien tik trashinių 80-ųjų veiksmo dramų, bet ir Holivudo aukso amžiaus darbų, buvo išleisti tik VHS formatu, bet niekada neperrašyti į DVD ar kitas modernias filmų laikmenas.

       2.  Kraujo broliui / Blood Brother

Amerikiečių režisieriaus Steve‘o Hooverio dokumentinis filmas „Kraujo broliui“ („Blood Brother“) pasakoja istoriją apie jo geriausią draugą Rocky Braatą ir jo gyvenimo odisėją Indijoje. 22 metų vaikinas pirmą kartą į Indiją nuvyksta kupinas romantinių iliuzijų, tačiau netikėtai aplankyta AIDS sergančių benamių vaikų prieglauda padaro jam didelę įtaką ir vaikinas nusprendžia pasilikti bei padėti vaikams išgyventi. Taip Rocky paskyrė savo gyvenimą darbui benamių prieglaudoje. Šių metų „Sundance“ kino festivalyje „Kraujo broliui“ gavo JAV dokumentinių filmų Didžiojo žiuri apdovanojimą.

         3. Aš esu Divine / I Am Divine

Režisieriaus Jeffrey Schwarzo filmas „Aš esu Divine“ („I Am Divine“) linksmai ir nepadoriai pasakoja istoriją apie kultinio aktoriaus, dainininko Harriso Glenno Milsteado karjerą. „Kas tas Milsteadas?“, – paklausite jūs. Ir ne tik jūs, bet ir dauguma žiūrovų, kurie šį vyrą labiau pažįsta kaip nepadoriąją įspūdingų formų išdykėlę Divine, kurią labiausiai išgarsino vaidmuo Johno Waterso filme „Rožiniai flamingai“ („Pink flamingos“, 1972) ir „Moteriška problema“ („Female trouble“, 1974). Aktorius netikėtai mirė 1988 metais, būdamas vos 42.

4. Upė keičia kryptį / A River Changes Course

Kalyanee Mam praleido dvejus metus fiksuodama savo gimtosios šalies Kambodžos žmonių gyvenimą. Dokumentiniame filme „Upė keičia kryptį“ režisierė pasakoja apie tris jaunus kambodžiečius bei jų kovą dėl išlikimo, kuriam grėsmę kelia didžiosios korporacijos ir bankai.

Sari Math šeimai žvejyba yra svarbiausias išgyvenimo šaltinis, tačiau didžioji Tonle Sap upė visiškai pakeitė savo veidą, kuomet pradėti taikyti dideli mokesčiai žvejams, o nelegali žvejyba suklestėjo neregėtu mastu. Khieu Mok šeima, norėdama pradėti savo ryžių auginimo verslą, pasiima paskolą iš banko. Tačiau neišgalėdama sumokėti paskolos, motina išsiunčia Khieu dirbti į Pnompenį gamyklą. Sav Samourn su šeima gyvena kalnų džiunglėse, į kurias pradėjo kėsintis didelės korporacijos, norinčios pasipelnytų iš miškų. Kaip teigia Sav, ji nebebijanti laukinių gyvūnų bei vaiduoklių. Ji bijo žmonių.

5. Gerutė ir Boksininkas / Cutie and the Boxer

Režisieriaus Zachary Heinzerlingo filmas „Gerutė ir boksininkas“ pasakoja chaotišką, 40 metų trunkančią japonų menininko Ushio Shinohara ir jo žmonos Noriko santuoką. 59-erių menininkas Ushio Shinohara prisijungė prie neodadaistų judėjimo 7 deš. ir išgarsėjo savo išboksuotais paveikslais, kurie buvo kuriami „mušant“ drobę dažuose išmirkusiuose bokso pirštinėse. Menininkas taip pat kuria groteskiškas motociklų skulptūras iš įvairiausių rastų objektų.

2013 metų „Sundance“ kino festivalyje filmo „Gerutė ir boksininkas“ kūrėjas Zachary Heinzerlingas buvo paskelbtas geriausio dokumentinio filmo režisieriumi.

6. We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks

Švedijoje įkurta nepelno siekianti organizacija „WikiLeaks“ užsiima slaptų ir neredaguotų dokumentų, atskleidžiančių tiek privačių asmenų, tiek valstybinių paslapčių skleidimu savo internetinėje svetainėje. „WikiLeaks“ įkūrėjas australas Julianas Paulas Assange yra vienas ieškomiausių ir įdomiausių žmonių pasaulyje, kurio istoriją perkelta į režisieriaus Alexo Gibney dokumentinį filmą „We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks“.

7. TPB AFK: The Pirate Bay Away from Keyboard

Švedų režisieriaus Simono Klose dokumentinis filmas „The Pirate Bay Away From Keyboard“ arba sutrumpintai tiesiog TPB AFK pasakoja apie legendinio failų dalijimosi tinklalapio „The Pirate Bay“ įkūrėjus ir puslapio veiklą. Kaip dauguma girdėjote, „The Pirate Bay“ gimdytojai Gottfridas Svartholmas, Fredrikas Neijis ir Peteris Sunde už savo veiklą buvo nuteisti metams kalėjimo ir gavo trijų su puse milijonų JAV dolerių baudą. TPB AFK platinamas nemokamai (turbūt ir negalėjo būti kitaip). Jį galite pamatyti online čia. Tačiau norintys paaukoti filmo kūrėjams, laisvai gali tai padaryti čia.

     8. „Pussy Riot“: pankų malda / Pussy Riot: A Punk Prayer


Brito Mike‘o Lernero ir ruso Maximo Pozdorovkino bendras dokumentinis filmas „Pussy Riot“: pankų malda“ („Pussy Riot: A Punk Prayer“) pasakoja istoriją apie merginų pankroko grupę „Pussy Riot“. 2011 metais Maskvoje susikūrusi feminisčių pankroko grupė išgarsėjo savo viešais skandalingais koncertais netradicinėse vietose: Kristaus Išganytojo cerkvėje, metro stotyse, Raudonojoje aikštėje ir kt. „Pussy Riot“ narės Nadežda Tolokonnikova, Marija Aliochina ir Jekaterina Samucevič viešai pasirodo tik su margaspalvėmis kaukėmis, vadina save feministėmis bei kovoja už minčių ir kūrybos laisvę Rusijoje.

„Pussy Riot“ narės buvo sulaikytos 2012 m. vasarį, kuomet Maskvos pagrindinėje katedroje dainomis Mergelės Marijos prašė išlaisvinti Rusiją nuo V.Putino. Merginos nuteistos praleisti dvejus metus darbo stovykloje. Tačiau šis nuosprendis sulaukė milžiniško ažiotažo užsienyje bei gausybė garsių politikų ir žvaigždžių visame pasaulyje išreiškė solidarumą „Pussy Riot“.

9. Gyvenimas pagal Samą / Life According to Sam

Režisierių Seano Fine‘o ir Andrea Nix dokumentinis filmas „Gyvenimas pagal Samą“ („Life According to Sam“) pasakoja vienos drąsios šeimos istoriją. Sutuoktiniai Leslie Gordon ir Scott Berns yra gydytojai ir jau 16 metų kovoja už savo vienturčio sūnaus Samo teisę gyventi.

Samas serga progeria, tai liga, kuri verčia naujagimių organizmus senti nenatūraliai greitu tempu. Vidutiniškai jie išgyvena iki 13-os metų ir šiai ligai nėra jokių vaistų ar gydymo. Tačiau Samo tėvai nepasidavė, metė darbus ir daugiau nei 10 metų tyrinėjo progerios geną, sukurdami pirmuosius vaistus šiai ligai.

                 10. No Place on Earth, 2012

Režisierei Janet Tobiaso dokumentinis filmas „No Place on Earth“ – tai pirmasis rimtas režisūrinis debiutas. Filmas pasakoja istoriją apie 38 ukrainiečius žydus, kurie išgyveno antrą pasaulinį karą 18 mėnesių gyvendami olose. Filmo istorija prasideda 1993-aisias, kuomet amerikietis olų tyrinėtojas entuziastas Chrisas Nicola, betyrinėdamas Ukrainoje esančias ilgiausias horizontalios olos pasaulyje, netiktai atranda žmonių pėdsakų – sagų, raktų, suknelių likučius. Vietiniai gyventojai jam papasakojo, jog per Antrą pasaulinį karą sklido gandas esą šiose olose slėpdamiesi nuo nacių gyveno žydų šeimos. Niekas nežinojo, kas atsitiko šiems olų gyventojams, ir Ch.Nicola prireikė net 9 metų, kol atrado buvusius olų gyventojus, kurių dauguma emigravo į JAV arba Kanadą. Jie papasakojo savo istorijas tiek Ch.Nicolai, tiek dokumentinio filmo režisierei J.Tobiaso.

Komentarai