fbpx
Kino industrija, Kino pavasaris, Naujienos

21-ojo „Kino pavasario“ lankomumo rezultatai – tendencingas augimas

„Kino pavasaris“  Nuotrauka Tautvydo Stuko
„Kino pavasaris“
Nuotrauka Tautvydo Stuko

Praėjusį ketvirtadienį įvyko paskutinis 21-ojo „Kino pavasario“ seansas, kurio metu buvo rodomas žiūroviškiausias šių metų festivalio filmas „Trumanas“ („Truman“, rež. Cesc Gay). Per savaitę Vilniaus kino festivalis apibendrino rezultatus – išsikelti tikslai pasiekti, lūkesčiai pateisinti. Festivalis per dvi savaites Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje sulaukė 112 927 žiūrovų.

Festivalio reikia ne tik sostinei

Kasmet nuo 2005 m., kuomet lankomumas padidėjo net 40,7 proc., augantį „Kino pavasarį“ šiemet aplankė beveik 6 tūkstančiais daugiau žmonių nei praėjusiais metais. Tai įrodo, kad du kertiniai sprendimai – tuo pat metu rengti festivalį 5 didžiuosiuose Lietuvos miestuose bei sumažinti filmų skaičių išlaikant nepakitusį seansų kiekį – buvo teisingi ir naudingi.

Vilniuje 21-ojo „Kino pavasario“ metu apsilankė – 94 622 žiūrovų, Kaune – 11 855, Klaipėdoje – 3 324, Šiauliuose – 2 069, Panevėžyje – 1 057.

Šiemet surengta 80 filmų kūrėjų ir žiūrovų susitikimų. Didžioji dalis jų, žinoma, Vilniuje. Tačiau kai kurie režisieriai savo filmus pristatė ir Kauno bei Klaipėdos žiūrovams, pavyzdžiui, Grimuras Hakonarsonas („Avinai“) ar Benediktas Erlingssonas („Viskas dėl šou“).

Pasak „Kino pavasario“ vykdančiojo direktoriaus Algirdo Ramaškos, festivalis šiemet gavo ypatingai daug teigiamų atsiliepimų bei padėkų ir iš kitų miestų festivalio žiūrovų. Tad vienas iš festivalio ateities planų – rodyti įsigytas, šių metų „Kino pavasario“ repertuaro juostas visus metus Vilniaus, Kauno bei Klaipėdos kino teatruose. Tarp jų – ir vieni daugiausia žiūrovų simpatijų sulaukę filmai: „Trumanas“, „Avinai“, „Mustangės“, „Juoda“ ir „Komuna“. Kad žmonės pasiilgę gero autorinio kino ne tik Vilniuje įrodo ir „Kino pavasario“ nekomercinio projekto „Kino karavanas“ sėkmingas pavyzdys. Šiemet šis projektas su festivalyje rodytais filmais keliaus po regionus ir kvies gyventojus į nemokamus seansus jau trečią kartą.

Jeigu filmas nepatiko, kitas – nemokamai

Festivalio rengėjai džiaugiasi dar vienu pasitvirtinusiu sprendimu – lankomumas padidėjo keliais tūkstančiais, nors filmų skaičius, išlaikant seansų kiekį, ir buvo sumažintas. Šiemet programoje buvo 30-čia filmų mažiau nei praėjusiais metais. Taip stengiamasi palengvinti žiūrovams filmų rinkimosi procesą. Žiūrovų patogumui taip pat buvo sudaromi komandos narių topai, rašomos autoritetingų žmonių rekomendacijos, filmai skirstomi į įvairias kategorijas. Visa tai buvo viešinama žiniasklaidoje, socialinėje medijoje, kino teatruose.

Vienas kūrybiškiausių sprendimų, palengvinusių žiūrovams rasti tinkamus filmus, susilaukęs ir tarptautinio dėmesio – žaidimas „Atrask savo filmą su ERGO“. Tai video testas, kuris, atsakius į keletą klausimų, pateikia asmenines rekomendacijas. Tuo atveju, jei pasiūlytas filmas nepatiks, buvo suteikiama galimybė kitame apsilankyti nemokamai. Iš viso suteikta 5 782 rekomendacijų.

„Tai, kad nė vienas žiūrovas nepasinaudojo galimybe pasikeisti bilietą į kitą seansą, leidžia manyti, jog filmai buvo parinkti taikliai ir nenuvylė žiūrovų, o mūsų pritaikytas įrankis sukūrė jiems papildomą vertę“, – sakė ilgamečio festivalio partnerio ERGO generalinis direktorius Saulius Jokubaitis.

„Išgirdę apie ši žaidimą Berlyno ir San Sebastiano kino festivalių atstovai buvo apstulbę ir netgi paprašė galimybės pritaikyti jį savo festivaliuose. Gavau pasiūlymų pateikti šią idėją ir kūrybiškumo festivaliui „Kanų liūtai“, – pridūrė vienas iš idėjos autorių A. Ramaška.

Dėmesys naujam formatui

Festivalio metu įvyko 80 renginių, tarp kurių ir septintą kartą organizuota konferencija „Meeting Point – Vilnius“. Šiemet joje per tris dienas apsilankė virš 250 kino industrijos profesionalų iš 29 šalių. Tai didžiausia Lietuvoje ir viena didžiausių Baltijos šalyse kino industrijai skirta konferencija.

Šį kartą daugiausia dėmesio sulaukė Toronto kino festivalio rėmimų vadovės Brooke Duval pranešimas. Jis buvo skaitomas kartu su partneriu „Independent Cinema Office“ (D. Britanija) organizuoto renginio „Kino festivalių simpoziumas“ metu. Tokio formato festivalių organizatoriams skirta konferencija, kuri praėjusiais metais startavo Venecijos kino festivalyje, antra stotele pasirinko būtent Vilniaus kino festivalį. Jau sulaukta pasiūlymo šį „Kino festivalių simpoziumą“ nuolat rengti „Meeting Point – Vilnius“ metu.

Ir šiemet „Meeting Point – Vilnius“ metu buvo dalijamasi patirtimi su kūrybinių industrijų profesionalais, dalyvaujama diskusijoje, vyko projektų pristatymo sesijos, uždaros filmų peržiūros.

21-ojo festivalio vaizdo klipas

Šiais metais festivalį organizavo virš 150 žmonių komanda, o jo metu dirbo virš 300 savanorių. Visų jų bei žiūrovų ir užsienio svečių, kurių šiemet sulaukta virš 170, sukurtą nuotaiką galima išvysti šiame 2016 m. „Kino pavasario“ vaizdo klipe.

2017 m. festivalio datos

Kitąmet „Kino pavasaris“ vyks kovo 23–balandžio 6 dienomis.

Komentarai
Vilniaus tarptautinis kino festivalis (VTKF) „Kino pavasaris“ yra didžiausias kino renginys Lietuvoje. Sukurtas 1995 metais, festivalis vieno didžiausių ir gausiausiai lankomų renginių šalyje vardą užsitarnavo pateikdamas žiūrovams kruopščiai atrinktą, didžiuosiuose pasaulio festivaliuose kino profesionalų ir mėgėjų įvertintą kino programą.