fbpx
Naujienos

5 įsimintiniausi filmai apie dirbtinį intelektą

Kadras iš filmo „Zoja“

Jau visai netrukus, liepos 20 dieną, į Lietuvos kino teatrus atkeliaus intelektualus ir iškalbingas mokslinės fantastikos filmas „Zoja“ (angl. „Zoe“), kuriame bus bandoma atsakyti į labai svarbius klausimus apie žmogaus ir dirbtinio intelekto santykį.

Režisieriaus Drake‘o Doremuso filmo veiksmas sukasi netolimoje ateityje, kurioje žmonėms vis dar aktuali meilė. Tačiau šis gražus ir labai šiltas jausmas daugumai tėra kaip papildymas jau susiklosčiusiam gyvenimui. Vienu iš tokių žmonių yra milžiniškos kompanijos „Relationist“ mokslininkas Koulas (akt. Ewan McGregor), kuris dirba ties itin svarbiu projektu, galėsiančiu leisti jam, kaip ir daugeliui žmonių visame pasaulyje, suprasti, ko reikia tobuliems santykiams tarp dviejų iki ausų įsimylėjusių žmonių ir tiems,  kurie negali suvokti visos savo jausmų galios dėl ribotų žinių šioje sferoje.

Koulas kartu su savo kolegomis sukuria iš pažiūros tobulą, bet kartu ir itin tikrovišką robotą, kurį pavadina Zoja (akt. Lea Sedoux). Bendraudamas su dirbtiniu intelektu ir nagrinėdamas kiekvieną jo žingsnį, Koulas netrukus pradeda jausti Zojai šiltus jausmus, kurie gali atnešti ne tik galą mokslinei karjerai, bet ir sudaužyti jo širdį.

Tačiau, prieš gaunant atsakymus į klausimą „Ar meilė tarp žmogaus ir dirbinio intelekto yra įmanoma?“, kviečiame prisiminti kitus įdomius kino projektus apie dirbtinį intelektą ir jo poveikį žmonijai:

„Dirbtinis intelektas“ (angl. „Artificial Intelligence“), 2001 m.

Legendinis Holivudo režisierius Stevenas Spielbergas 2001 metais sukūrė labai jautrų ir tuo pačiu itin taiklų socialinio pobūdžio filmą, kuris buvo nominuotas dviem JAV kino meno ir mokslo akademijos apdovanojimams už geriausius specialiuosius efektus ir geriausią originalų garso takelį, kurį filmui parašė ne ką mažiau žinomas kompozitorius Johnas Williamsas.

Juostos istorija sukasi suniokotame ateities pasaulyje, kuriame po įvykusios globalinės katastrofos žmonės turi gyventi šalia jų pačių sukurtų labai protingų robotų. Robotai negali turėti visiškai jokių jausmų, todėl jų gyvavimas žemėje yra žymiai paprastesnis. Tačiau vieną dieną yra sukuriamas berniuko pavidalo prototipas Deividas (akt. Haley Joel Osment), kuriam įdiegiamas meilės jausmas. Šis eksperimentas gali kainuoti žmonijai tikrai daug, nes jeigu robotas sugebės pamilti, tai jis galės patirti dar daugiau neigiamų emocijų, galėsiančių privesti žmoniją prie išknykimo ribos.

„Ex Machina“ (angl. „Ex_Machina“), 2014 m.

Filmų „Paplūdimys“ (angl. „The Beach“), „28 dienos po“ (angl. „28 Days Later“), „Gęstanti saulė“ (angl. „Sunshine“) ir „Dredas“ (angl. „Dredd“) scenaristas Alexas Garlandas 2014 metais debiutavęs su šiuo filmu režisūroje, akimirksniu atkreipė Holivudo dėmesį į save ir tapo vienu iš perspektyviausių naujų kino kūrėjų mokslinės fantastikos žanre.

Pelnęs „Oskarą“ už geriausius specialiuosius efektus, filmas „Ex Machina“ pasakoja apie jauną ir labai darbštų Kalebą (akt. Domnhall Gleeson), kurį savaitei į savo nutolusį nuo civilizacijos namą pakviečia ekscentriškasis milijardierius Neitanas (akt. Oscar Isaac). Turtuolis nori, kad vaikinas patikrintų visas naujojo dirbtinio intelekto roboto-moters galimybes. Tačiau po kelių dienų Kalebas pajunta savo eksperimento objektui kažką daugiau, nei vien tik profesinį susidomėjimą.  

„Bėgantis skustuvo ašmenimis“ (angl. „Blade Runner“), 1982 m.

Tikra žanro klasika, kurią 1982 metais žiūrovų teismui pristatė kultinis režisierius Ridley‘is Scottas, po šio darbo save įtvirtinęs tarp geriausių mokslinės fantastikos kūrėjų pasaulyje. Ir nors filmas patyrė finansinį fiasko užsidirbdamas tėvynėje vos 32 milijonus dolerių, po daugelio metų jis tapo neatsiejamu šio žanro pavyzdžiu, kurį ir dabar kino profesionalai ir žiūrovai įvardijama kaip vieną geriausių visų laikų filmų.

Filmas buvo sukurtas pagal 1968 metais išleistą fantasto Philipo K. Dicko knygą „Ar androidai sapnuoja elektrines avis?“ (angl. „Do Androids Dream of Electric Sheep?“), ir jame visas dėmesys buvo skirtas androidų medžiotojui Rikui Dekardui (akt. Harrison Ford). Jam buvo patikėta svarbi byla – išsiaiškinti, kur yra kiborgai, pabėgę iš griežtai saugomos kolonijos, ir juos eliminuoti, kol tie nepadarė žalos taikiems žmonėms. Tačiau ne viskas taip paprasta. Pradėjęs tirti kiborgų pabėgimo priežastį, Rikas sužino tai, ką nuo jo norėjo nuslėpti užsakovas. To pasekoje, jis pats tampa taikiniu.

„Terminatorius 2: Paskutinio teismo diena“ (angl. „Terminator 2: Judgment Day“), 1991 m.

Keturis „Oskarus“ pelnęs ir dar dviem nominuotas Jameso Camerono mokslinės fantastikos šedevras ir dabar žiūrisi labai žvaliai ne vien dėl itin kokybiško vaizdo, puikių aktorių ir labai geros režisūros, bet dar ir dėl idėjos, kuri netolimojoje ateityje gali tapti pražūtinga visai žmonijai.

Filmo pasakojimas nukelia žiūrovus į netolimos ateities viziją, kurią prieš save mato Sara Konor (akt. Linda Hamilton). Išgyvenusi po susidūrimo su kiborgu iš ateities, ji yra įsitikinusi, jog pasauliui gresia tikras pavojus ir tik jos sūnus Džonas (akt. Edward Furlong) gali jį išgelbėti, tapdamas pasipriešinimo lyderiu žmonių kovoje su piktavaliu dirbtiniu intelektu „Skynet“. Būtent todėl, kad jis juo netaptų, „Skynet“ dar kartą į praeitį išsiunčia patobulintą kiborgą T-1000 (akt. Robert Patrick), turintį nužudyti būsimą gelbėtoją. Tačiau tai nebus lengva užduotis, nes jam iš paskos atkeliauja Džono sergėtojas, galingas ir atsidavęs T-800 (akt. Arnold Schwarzenegger), kuris pasiryžęs pasiaukoti dėl berniuko.

„Aš –Robotas“ (angl. „I, Robot“), 2004 m.

Visai neblogų veiksmo ir fantastinių juostų „Varnas“ (angl. „The Crow“)  ir „Tamsus miestas“ (angl. „Dark City“) kūrėjas Alexas Proyasas 2004 metais pristatė patį sėkmingiausią savo karjeroje projektą, kuriame pagrindinį vaidmenį atliko tuo metu labiausiai apmokamas pasaulio aktorius Willas Smithas.

Filmas, kuriame nemažai dėmesio skiriama vergovės ir rasizmo problemoms, pasakoja apie robotus, gyvenančius tarp žmonių ir atliekančius visus buitinius darbus. Tačiau vieną dieną įvyksta žiaurus nusikaltimas, kurio epicentre atsiduria robotas. Norint išsiaiškinti, kas nutiko, bylos tyrimas yra patikimas Delui Spuneriui (akt. Will Smith), kuris negali pakęsti visko, kas yra susiję su dirbtiniu intelektu. Vos tik įžengęs į nusikaltimo vietą, detektyvas atkreipia dėmesį į vieną svarbią detalę, akimirksniu paverčiančia jį nauju taikiniu.

Štai toks įdomiausių ir visiškai skirtingų filmų apie dirbtinį intelektą sąrašas, kurį greitu metu papildys „Zoja“. Šio filmo premjera Lietuvoje įvyks liepos 20 dieną. 

Komentarai