fbpx
Naujienos

56-ąjį sezoną „Skalvija“ atidarys su kinu ir džiazo įžymybėmis

Juozas Milašius
Nuotraukos autorius: Toma Terekas. (Šaltinis Lietuvos muzikos informacijos centras)

Paskutinįjį liepos savaitgalį džiazo ir eksperimentinio kino mėgėjų laukia išskirtinis renginys, kuriame jie išvys jungtinį menininko Eugenijaus Varkalio ir žymių džiazo virtuozų Juozo Milašiaus bei Daliaus Naujokaičio pasirodymą. Juo liepos 27 d. (20 val.) „Skalvijos“ kino centras pradės 56-ąjį sezoną.

„Du muzikos šamanai – perkusininkas Dalius Naujokaitis ir gitaristas Juozas Milašius „Skalvijos“ ekrane šmėstelėjo dar pavasarį Audriaus Juzėno filme „Rojuje irgi sninga“. Jau daugiau nei trisdešimtmetį kartu muzikuojantys seni draugai mūsų kino teatre gros gyvai. Kai jie muzikuoja, atrodo, kad instrumentai tampa jų kūno dalimi. O ekrane rodomas menininko Augio Varkalio kinas, bus esminis impulsas šiam muzikiniam šamanizmui“, – apie būsimą sezono atidarymo renginį pasakoja „Skalvijos“ kino centro programų sudarytoja Sonata Žalneravičiūtė.

Juozas Milašius ir Dalius Naujokaitis
Nuotraukos autorius: Dainius Putinas

Renginyje bus parodyti eksperimentiniai ilgą laiką Niujorke gyvenusio menininko Eugenijaus Varkalio filmai. Jie išsiskiria ypatingu preciziškumu, kurti be kameros, piešiant ant kino juostos, pasitelkus tušą, akrilą, vinį, šakutę. Kartu su jais bus parodytas filmas „Niujorko išnykimas“, kuriame užfiksuoti tragiški 2001 m. rugsėjo 11-osios įvykiai.

Apie E. Varkalio filmus menininkas Jonas Mekas yra rašęs: „Padaryti tik kelias tokio filmo sekundes reikia neįtikėtinai daug laiko. Jie reikalauja dzenbudistinės kantrybės, neskubėjimo, išminties, laukimo. Augusto filmai yra tarsi maldos. Visiška pagarba tam, ką mato akys, gyvenimo stebuklui, regėjimo momentui. Ir jokio skubėjimo.“

Dalius Naujokaitis
Nuotraukos autorius: Dainius Putinas

Kitos 56-ojo sezono pradžios staigmenos

Kino centras šį sezoną žada ir daugiau specialiųjų renginių. Rugpjūčio 5 d. minėsime kino operatoriaus Jono Griciaus 90-metį. Žiūrovai nemokamai galės pamatyti filmą „Paskutinė atostogų diena“ (1964).

Operatorius Jonas Gricius – tai kone visa Lietuvos kino istorija. Jis dirbo su režisieriais – Arūnu Žebriūnu, Raimondu Vabalu, Grigorijumi Kozincevu, Gyčiu Lukšu, Audriumi Stoniu ir kt. Jis filmavo ir V. Žalakevičiaus filmą „Niekas nenorėjo mirti“ (1965), kuris laikomas vienu geriausių filmų Lietuvos kino istorijoje. Dauguma J. Griciaus filmų buvo įvertinti dėl išskirtinio operatoriaus darbo, pelnė ne vieną nacionalinį ir tarptautinį apdovanojimą.

Taip pat šį sezoną bus tęsiamas „Kino klasikos vakarų“ ciklas, kurį pradės vieno garsiausių švedų režisieriaus Ingmaro Bergmano filmas „Persona“ (1966).

Kadras iš filmo „Persona“
Kino centro „Skalvija“ archyvas

Anot „Skalvijos“ kino centro direktorės Vilmos Levickaitės, šis filmas pasirinktas neatsitiktinai: „Šiais metais visas kino pasaulis mini 100-ąsias režisieriaus gimimo metines, tad žiūrovams norėjome suteikti galimybę išvysti Lietuvos kino teatruose dar nerodytą I. Bergmano kūrinį.“

„Skalvijos“ kino centras investuoja ne tik į kokybišką programą, bet ir kino centro erdves, kurios lankytojus pasitiks atsinaujinusios.

„Po visą mėnesį trukusios bendrųjų erdvių rekonstrukcijos, džiaugiamės, kad mūsų kino centras taps prieinamesnis neįgaliesiems. Viliamės, kad 56-asis sezonas žiūrovus džiugins ir repertuaru, ir savo patogumu“, – teigia V. Levickaitė.

Komentarai