fbpx
Naujienos, Pamatyk kine

7 faktai apie filmą vieną romantiškiausių filmų – „Jausmų galia“

Kadras iš filmo „Jausmų galia“
Images Courtesy of Park Circus/Universal


Kino renginių ciklas „Pamatyk kine“ kviečia vasario 20 d. kino salėje iš naujo atrasti Michelio Gondry režisuotą filmą „Jausmų galia“ („Eternal Sunshine of the Spotless Mind“, 2004), kurio scenarijų parašė žymusis Charlie Kaufmanas. Dalinamės 7-iais faktais apie šią dramą:

1. „Jausmų galia“ pasakoja apie Džoelį (vaid. Jim Carrey), kuris po skausmingo išsiskyrimo nusprendžia ištrinti savo buvusią merginą Klementiną (vaid. Kate Winslet) iš atminties. Šį fantastinį elementą prancūzų menininkas Pierre`as Bismutho geram draugui ir kino režisieriui Micheliui Gondry pasiūlė dar 1998 metais.

Bismuthas, pavargęs nuo savo artimos draugės nuolatinio bambėjimo apie buvusį vaikiną, paklausė: „Jei galėtum, ar ištrintum jį iš savo atminties?“, ji atsakė – taip. Tuomet P. Bismuthas planavo atlikti eksperimentą ir išsiuntinėti žmonėms atvirutes su užrašu: „Jūs buvote ištrintas iš atminties“. Bet prieš imantis šio bandymo P. Bismuthas pasiteiravoM. Gondry, kaip jis reaguotų gavęs tokią atvirutę. Režisierių sudomino ši mintis ir kartu jie pradėjo modeliuoti situacijas ir kurti trumpas istorijas.

M. Gondry pristatė šią idėją scenaristui Charlie Kaufmanui ir kartu jie aprašė trumpą filmo koncepciją, kurios scenarijaus vystymą finansavo prodiuserinė kompanija. Ch. Kaufmanas ilgai atidėliojo scenarijaus rašymą, nes dirbo su kitais projektais. Vienu metu jis net norėjo visai pasitraukti iš projekto, nes išsigando, kad tuo metu pasirodęs filmas „Memento“ yra pernelyg panašus. Vėliau įsikišo prodiuseriai ir jis nusprendė daugiau dėmesio skirti santykiui tarp pagrindinių herojų, o ne atminties ištrynimo procesui. Galiausiai jis baigė rašyti scenarijų, kuris vėliau ir virto filmu „Jausmų galia“.

Kadras iš filmo „Jausmų galia“
Images Courtesy of Park Circus/Universal

 

2. „Jausmų galia“ buvo pradėta filmuoti 2003 metais, po šešių savaičių pasiruošimo. Dauguma scenų filmuotos tikrose vietose, ne studijoje, o specialieji efektai pasiekti pasitelkiant kamerą, perspektyvas, paslėptas erdves, prožektoriaus šviesą, mesichronizuotą garsą ir montažą. Kompiuteriniai efektai buvo minimalūs. Filmavimai buvo sudėtingi, kartais trukdavo iki 17-kos valandų.

3. Nors Ch. Kaufmano scenarijus buvo labai detalus, tačiau jis jį perrašė ir filmavimavimo proceso metu, o aktoriams buvo palikta galimybė improvizuoti. Tuo pasinaudojo aktoriai Elijah Woodas ir Markas Ruffalo, kurie daug improvizavo savo scenose. Dalis dialogų tarp pagrindinių aktorių Jimo Carrey ir Kate Winslet buvo repeticijų metu įrašytų pokalbių improvizacijos.

Vienu metu filmavimas vyko dviem kameromis. Pagrindinė filmo operatorė Ellen Kuras prisimena, kad M. Gondry kalbėdavo per ausines operatoriams prancūziškai ir „gyvai“ reaguodamas, į tai, kur yra aktoriai, sakydavo, kokiu planu – stambiu ar bendru – filmuoti.Dėl to aktoriai galėjo būti spontaniški ir vaidindami personažą galėjo nuspręsti, ar visą pokalbį sėdėti ant sofos, ar atsistoti ir eiti prie lango. K. Winslet sakė, kad toks filmavimo būdas padėjo jai vaidinti ir kad kartais jie tą pačią sceną nufilmuodavo visiškai skirtingai, nes rėmėsi veikėjo tuo metu jaučiamais jausmais.

Kadras iš filmo „Jausmų galia“
Images Courtesy of Park Circus/Universal

 

4. Skirtingų spalvų Klementinos plaukai, kurie padeda susigaudyti dramos chronologijoje, buvo perukai. Kartais vienos pamainos metu turėjo būti filmuojamos scenos su skirtingomis plaukų spalvomis. Iš viso aktorė turėjo keturis perukus: žalią, mėlyną, raudoną ir oranžinį, o scenos, kuriose ji yra su savo tikraisiais plaukais – yra tikroji filmo realybė.

5.„Jausmų galia“ yra itin retas atvejis, kuomet filmas nominuojamas „Oskarui“ už geriausią originalų scenarijų, tačiau nenominuojamas „Oskarui“ už geriausią vaidybinį filmą. Kad ir kokios priežastys lėmė tokį precedento neturėjusį akademijos sprendimą – šis filmas „Oskarą“ už geriausią originalų scenarijų laimėjo.

Kadras iš filmo „Jausmų galia“
Images Courtesy of Park Circus/Universal

 

6. Filmo reklaminei kampanijai buvo sukurtas veikiantis išgalvotas įmonės „Lacuna“ puslapis, kuriame buvo siūlomos atminties ištrynimo paslaugos. Vienintelis dalykas, išduodantis, kad šis puslapis yra netikras – į Džoelio Barišo „eksperimentinę procedūrą“ vedanti nuoroda iš tiesų nuvesdavo į filmo puslapį.

7. Filmo pavadinimas – tai citata iš Aleksandero Poupo kūrinio, išleisto 1717 m.

Eloisa to Abelard“:

How happy is the blameless vestal’s lot!

The world forgetting, by the world forgot.

Eternal sunshine of the spotless mind!

Each pray’r accepted, and each wish resign’d.

Filmo „Jausmų galia“ anonsas:

Daugiau informacijos: https://www.facebook.com/events/2700782813397970

Bilietai: https://www.forumcinemas.lt/event/308916/ 

Filmą „Jausmų galia“ galima bus pamatyti tik vasario 20 d. kino teatruose „Forum Cinemas“ Vilniuje ir Kaune. Bilietų skaičius ribotas.

 

Komentarai
Kinas - man tai galimybė pamatyti pasaulį kitų žmonių akimis, kartais gražesnį - žavesnį, kartasi žiauresnį ir sukrečiantį iki sielos gelmių, tai galimybė nukeliauti, į bet kurį laikmetį, į bet kurią erdvę. KINFO - nes čia kinas gyvas, apie jį kalbama, rašoma, diskutuojama, apie jį skleidžiama žinia visiems bendraminčiams. Aš čia, nes norisi, kad apie kino pasaulį, egzistuojantį čia pat Lietuvoje ir tą už jūrų marių sužinotų kuo daugiau žmonių.