fbpx
Naujienos

7-ojoje EDOX fiestoje Anykščiuose – susitikimai su 7 kino kūrėjais

Prodiuseris Magnus Gertten EDOX archyvas
Prodiuseris Magnus Gertten
EDOX archyvas

Vos už savaitės, spalio 2-4 dienomis, Anykščiai trims dienoms virs dokumentinio kino sostine – į miestą atvyksta jau tradicine tapusi, geriausios pasaulio dokumentikos fiesta EDOX 2015. Šiemet kino šventė žiūrovams pasiūlys gausybę premjerų, susitikimus su žinomais Lietuvos ir užsienio režisieriais bei jaunųjų kino kūrėjų programą.

EDOX 2015 žiūrovų laukia ypatinga staigmena – festivalyje šiemet dalyvaus daugybę tarptautinių apdovanojimų pelnęs švedų režisierius bei prodiuseris Magnus Gertten, kuris prieš ketverius metus jau viešėjo Anykščiuose ir tapo EDOX 2011 prizininku – laimėjo specialųjį režisieriaus apdovanojimą už filmą „Rolling Like a Stone“ – šis Amerikoje buvo pripažintas vienu geriausių muzikinių filmų ir apdovanotas SilverDocs filmų festivalyje žiuri prizu. Tad penktadienį, spalio 2d., režisierius antrąkart apsilankys Anykščiuose bei atidarys EDOX festivalį, pristatydamas savo naujausią filmą „Kiekvienas veidas turi vardą“ – ko gero, labiausiai laukiamą tarptautiniuose kino festivaliuose šiomis dienomis ir jau apdovanotą Gotenburgo, Tempo, Mineapolio, Salonikų tarptautiniuose dokumentikos festivaliuose. Šioje dokumentinėje juostoje – užfiksuota, rodos, neįmanoma misija. Radę archyvuose 1945 m. filmuotą medžiagą, kurioje įamžinta neeilinė diena – į Malmės uostą Švedijoje iš koncentracijos stovyklos Vokietijoje buvusius karo belaisvius keltas atplukdė į „pažadėtąją žemę“, kūrėjai nusprendžia surasti tuos žmones ir susitikti su jais. Ar jiems pavyks praėjus 70-čiai metų po tos įsimintinos dienos atrasti veidus, kurių vardai įrašyti kronikose ir užfiksuoti kino juostose? Po peržiūros festivalio lankytojai turės galimybę sužinoti daugiau apie patį filmo kūrimo procesą, pabendrauti su režisieriumi, užduoti klausimų ar tiesiog padiskutuoti apie kiną.

Režisierius Audrius Stonys LMTA archyvas
Režisierius Audrius Stonys
LMTA archyvas

Išskirtinis dėmesys EDOX 2015 fiestoje bus skiriamas ir vieno žymiausių Lietuvos kino režisierių, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato bei Europos kino Akademijos tikrojo nario Audriaus Stonio filmų retrospektyvai. Festivalio metu bus parodyti net penki šio kūrėjo filmai, pakeitę Lietuvos dokumentinio kino istoriją ir įsirėžę giliai joje dėl savo savitumo ir poetiškumo bei gvildenamų temų.

Konkursinėje EDOX fiestos programoje žiūrovai turės galimybę pamatyti naujausią režisieriaus filmą „Avinėlio vartai“, kuris stebina jau vien tuo, jog bene pirmą kartą kino pasaulyje filmo prodiuseriu tapo kunigas (brolis pranciškonas Gediminas Numgaudis), kuris ir buvo vienas iš „Avinėlio vartų“ idėjos iniciatorių. Kino juostoje keliami klausimai apie amžinybę, tikėjimą, pasirinkimus, kalbama apie tai, kas patiriama ir pajaučiama, o ne apčiuopiama. Taip pat, žiūrovai turės puikią progą pamatyti unikalią filmuotą medžiagą iš Europos kino akademijos apdovanojimų 1992m., kuriuose A. Stonys už savo filmą „Neregių žemė“ gauna pagrindinį apdovanojimą ir tiesioginiame eteryje, transliuojamame visai Europai, prabyla lietuviškai. A. Stonio retrospektyvoje bus pristatytos ir dvi teminės programos: „Skrydžiai“, kurioje – filmai „Skrajojimai mėlynam lauke“ bei „Skrydis per Lietuvą arba 510 sekundžių tylos“; ir „Tikėjimas ir kinas“, kurios metu žiūrovai išvys vienus pirmųjų režisieriaus kurtų filmų – „Antigravitacija“ bei „Atverti duris ateinančiam“. Apie savo kūrybinį kelią, filmų kūrimo procesą papasakos ir filmus pristatys pats autorius.

Be jau minėtų kino kūrėjų, EDOX 2015 fiestoje apsilankys net penki filmų režisieriai, tad spalio 2-4 dienomis Anykščių koplyčioje (Vilniaus g. 36) žiūrovų lauks tikrai įspūdinga ir interaktyvi kino programa. Daugiau informacijos apie festivalį: www.dox.lt ir https://www.facebook.com/EDOXfiesta.

Komentarai