fbpx
Naujienos

Menininkių(-ų) ir tyrėjų pranešime – mokslinės fantastikos paieškos sovietmečiu ir restauruota dokumentika

Almantas Grikevičius, „Temperatūra ne pagal Celsijų“ 1973

Lapkričio 7 d. 19.30 val. „Meno avilio“ sinematekoje (A. Goštauto g. 2, Vilnius) nepriklausomas tyrėjų ir menininkių (-ų) kolektyvas „Paveldo institutas“ skaitys pranešimą „Mokslofikciniai peizažai“. Renginio metu bus analizuojamas mokslinės fantastikos ir jos trūkumo fenomenas 1960–1990 m. sovietų okupuotoje Lietuvoje. Renginys nemokamas. 

Remdamiesi „Meno avilio“ sinematekos archyve prieinamais restauruotais dokumentiniais filmais bei sovietine periodika, menininkai Lukas Mykolaitis, Severina Venckutė ir Mikas Zabulionis atliko tyrimą, keldami klausimą: kokios socialinės, kultūrinės ir politinės priežastys lėmė tai, jog mokslinės fantastikos žanras Lietuvoje neįsitvirtino ir pasirodydavo tik pavienėmis ir savitomis apraiškomis?

Sovietinį gyvenimą vaizduojantys dokumentiniai filmai „Nenusimink, Virginijau“ (rež. Viktoras Starošas, 1962), „Temperatūra ne pagal Celsijų“ (rež. Algimantas Grikevičius, 1973), „Mums nebaisūs jokie priešai“ (rež. Edmundas Zubavičius, 1978) ir kt., leido tyrinėti fiktyvų sovietinės utopijos peizažą. Filmuose mokslinę fikciją primenanti realybė konstruota pasakojimą sutelkiant į pramonės pasiekimus ir šlovingos ateities viziją. Į gamyklas, didžiulius įrenginius ir pramoninį kraštovaizdį nukreiptas kinematografinis žvilgsnis bandė sužavėti žiūrovus technologinio progreso pažadu. 

Renginio metu „Paveldo institutas“ analizuos disonansą tarp mokslo ir propagandos bei pasiūlys į istorinius archyvus pažvelgti per vaizduotės ir spekuliavimo prieigas, pasitelkiant bei naujai interpretuojant Bruno Latour 9-ajame deš. sukurtą mokslofikcinį metodą.  

Renginio vizualas, dizaineris Mindaugas Gavrilovas (Studio Cryo)

„Meno avilio“ sinematekos kuratorė Gerda Paliušytė dalinosi mintimis: „Paveldo instituto“ pranešimas puikiai atliepia Sinematekos renginių ciklo tikslą archyvą pristatyti kaip nuolat permąstomą ir besikuriantį reiškinį, veikiantį dabartyje. Toks požiūris į archyvinę medžiagą leidžia atverti ją kritiniam žvilgsniui ir poetinei minčiai.“

„Mokslofikciniai peizažai“ yra „Meno avilio“ sinematekos – virtualaus archyvo Sinemateka.lt ir fizinės skaityklos – renginių ciklo dalis. Onos Kotrynos Dikavičiūtės ir Gerdos Paliušytės kuruojamame cikle visus metus rengiami seansai ir susitikimai su Lietuvos ir užsienio kuratorėmis (-iais) bei tyrėjomis (-ais), kuriuose siekiama permąstyti archyvavimo galimybes, archyvų panaudojimą menininkių (-ų) filmuose ir kitose meninėse praktikose.

Atsižvelgiant į renginių pobūdį, juos praplečia nuolat pildoma fizinės Sinematekos leidinių apie audiovizualines medijas kolekcija, taip aktualiausiais tekstais ugdant skaitymo apie judančius vaizdus įpročius.

Pranešimas „Mokslofikciniai peizažai “ bus skaitomas „Meno avilio“ sinematekoje (A. Goštauto g. 2, Vilnius) lapkričio 7 d. 19.30 val. Renginys nemokamas, tačiau reikalinga registracija: https://forms.gle/T4HQ8hyxSFNbLWdw7 

Medijų edukacijos ir tyrimų centro „Meno avilys“ veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė ir Lietuvos kino centras. 

Komentarai