fbpx
Naujienos

Pasaulinės audiovizualinio paveldo dienos proga – filmo peržiūra ir pažintis su šio paveldo atgimimu

Lietuvos valstybės archyvo nuotrauka
Lietuvos centrinio valstybės archyvo nuotrauka

2013 m. spalio 24 d. Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos galerijoje buvo paminėta Pasaulinė audiovizualinio paveldo diena, kurios tema šiemet – „Saugokime paveldą ateities kartoms“.

Renginį pradėjo Margarita Gaubytė, Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriato komunikacijos programų vadovė, trumpai pristačiusi Pasaulinės audiovizualinio paveldo dienos istoriją ir tikslus, kuriuos iškėlė UNESCO, 2005 metais įtraukdama šią dieną į minimų dienų sąrašą.

Lietuvos centrinio valstybės archyvo direktoriaus pavaduotoja Valerija Jusevičiūtė papasakojo, kaip audiovizualinį paveldą saugo ir vartotojams patraukliausiu būdu pateikia Lietuvos centrinis valstybės archyvas, įgyvendinęs ES struktūrinių fondų bei Lietuvos Respublikos biudžeto lėšomis finansuotą projektą „Lietuvos dokumentinis kinas internete (e-kinas)“ ir sukūręs pirmąjį Lietuvoje virtualaus dokumentinio kino archyvą www.e-kinas.lt. Buvo pademonstruoti archyvo darbuotojų sukurti siužetai, pristatantys projekto eigą, įrangą ir rezultatus:

Lietuva aktyviai dalyvauja įgyvendinant dokumentiniam paveldui skirtą UNESCO programą „Pasaulio atmintis“.  Renginio svečius su šia programa ir jos registrais, kuriuose taip pat yra ir audiovizualinio paveldo, supažindino Nacionalinio komiteto „Pasaulio atmintis“ pirmininkė,  Nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos Informacijos išteklių formavimo ir vystymo centro direktorė Jolita Steponaitienė.

Renginio pagrindinis akcentas – Lietuvos centriniame valstybės archyve suskaitmeninto ir „Meno avilio“ restauruoto režisieriaus Almanto Grikevičiaus dokumentinio filmo „Laikas eina per miestą“ (1966) peržiūra.

Filmą ir projektą „Lietuvių dokumentinio kino antologija“, kurį įgyvendinant buvo restauruotas filmas, pristatė ir netikėtais filmo cenzūravimo atradimais pasidalino projektą įgyvendinančios viešosios įstaigos „Meno avilys“ projektų vadovė, kino istorikė Lina Kaminskaitė-Jančorienė. Bendradarbiaujant su LR Užsienio reikalų ministerija ir Lietuvos centriniu valstybės archyvu, įvyko pirmasis projekto etapas, kurio metu suskaitmeninti ir restauruoti 7 dokumentiniai kino filmai. Suskaitmeninti ir restauruoti filmai pritaikyti šiuolaikiniam kino teatrų rodymui (DCP) bei paprastam skaitmeniniam naudojimui (Blue-ray, DVD). Projekto metu buvo atlikti tyrimai, užfiksuoti kino kūrėjų sumanymai, technologinės priemonės, su kuriomis buvo dirbta, rekonstruoti sovietmečiu kurtų filmų cenzūravimo atvejai.

Po renginio vykusioje diskusijoje žiūrovai gyvai dalijosi įspūdžiais, domėjosi filmų restauravimo procesu.

Archyvo darbuotojų parengtą trumpą renginio videosiužetą galite pamatyti čia.

Lietuvos centrinio valstybės archyvo informacija

Komentarai