Turbūt kiek neįprasta praktika Holivude, tačiau rašytojas Stephenas Chbosky niekada nebuvo iš tų, kurie mėgsta gyventi pagal taisykles. Vyras 1999-aisias ne tik išleido milžiniško populiarumo susilaukusią knygą „Atskalūno laiškai“ („The Perks of Being a Wallflower“ ), bet ir 2012-aisias pats sukūrė jai scenarijų ir, galiausiai, režisavo filmą.
Tačiau kino industrijoje S. Chbosky nebuvo naujokas. 1992-aisias Pietų Kalifornijos universitete jis baigė scenarijaus rašymo kursus, po poros metų vyras parašė scenarijų ir pats režisavo komediją „The Four Corners of Nowhere“, kuri netgi buvo rodomas „Sundance“ filmų festivalyje. S.Chbosky taip pat parašė scenarijų 2005 metais pasirodžiusiam miuziklui filmui „Nuoma“ („Rent“), taip pat buvo vienas iš prodiuserių ir scenarijaus rašytojų nuo 2006 metų CBS kuriamame seriale „Jericho“.
Rinktiniame interviu S.Chbosky pasakoja apie savo filmo „Atskalūno laiškai“ kūrimą, darbą su didžiąja žvaigžde Emma Watson ir meilę siaubo knygų genijui Stephenui Kingui.
Pradėkime nuo pagrindinių filmo aktorių Ezra Millerio, Emmos Watson and Logano Lermano. Kaip juos pasirinkote?
Kadangi visus knygos ir filmo „Atskalūno laiškai“ charakterius pažinojau puikiai, nes jie buvo mano gyvenimo dalis, tiksliai žinojau, ko ieškau.
Emmą Watson pirmą kartą pamačiau filme „Haris Poteris ir ugnies taurė“ („Harry Potter and the Goblet of Fire“, 2005). Ten buvo labai graži laiptų scena, kurioje Emma vaidino kartu su Danieliu Radcliffe‘u. Šis epizodas, tiesiogine prasme, sudaužė man širdį ir tuomet suvokiau, jog Emma yra tikroji Sam. Vėliau susitikome Niujorke ir jau tuomet pajutau, kad Emma turėjo kažką… tokio. Man nereikėjo atrankos, aš iškart žinojau, jog Emma bus Sam. Ir jei kada nors tektų parašyti knygos „Atskalūno laiškai“ tęsinį, jis būtų apie Sam, nes Charlie charakterį kūriau remdamasis savo patirtimi, tad jau žinau, kaip jam viskas klostėsi vėliau. Sam charakteris man be proto patinka, ypač dėl to, kaip ji įkvepia kitus žmones geriems dalykams. Įsivaizduokite, kuomet tau atsitinka kažkas blogo ir staiga nusprendi tapti labai pozityvia amsnybe (aš apie Sam). Emma (Watson) tokia energija spinduliuoja ir realiame gyvenime, tad ji puikiai perteikė Sam . Emma yra nuostabi mergina, puiki komandinė žaidėja ir vienintelis dalykas, kurio jai neteko patirti – tai buvimas vaiku. Tiesą pasakius, nei vienas iš filmo aktorių neturėjo šios galimybės, nes jie užaugo filmavimo aikštelėse.
Su Loganu ir Ezra viskas buvo atvirkščiai. Loganas realiame gyvenime yra labai savimi pasitikintis ir linksmas vaikinas ir, maniau, jog būtent jis yra tinkamiausias vaidinti… Patricką. Todėl Logano paklausiau, ar jis nenorįs ateiti į peržiūrą Patricko vaidmeniui. Tačiau Loganas pasakė, jog jam reikia Cahrlie vaidmens ir ši frazė mane ganėtinai nustebino. Tačiau sutikau. Tiesiog tikėjau Logano aistra ir jei jis to nori, būtinai paremsiu. Per peržiūrą jam užteko vos 5 sekundžių, per kurias suvokiau, jog Loganas turi visas reikiamas charakterio savybes, kurios būtinos Charlie.
Su Ezra Milleriu peržiūrą dariau per „Skype“ ir net tenai jis atrodė toks charizmatiškas ir nuostabus, jog vaidmeniui jį patvirtinome po penkių valandų. Ezra yra puikus improvizuotojas, kartais iš jo sulaukdavau netikėtų scenų, kurios, dažnai, pasilikdavo filme ir suteikė jam žavesio. Fenomenus talentas (jį daugelis pamena iš dramatiško sūnaus vaidmens filme „Mums reikia pasikalbėti apie Keviną“ (2011) – aut. pastaba).
Ar Charlie vaidinusiame Logane įžvelgei dalelę savęs?
Hm, tiesą pasakius, yra viena fotografija, kurioje esu užfiksuotas kartu su Loganu. Joje matosi tik mūsų nugaros. Ir, kas keisčiausia, mūsų abiejų pozos buvo labai panašios. Nežinau, ar Loganas pamažu perėmė mano laikyseną, ar tai atsitiko natūraliai. Tačiau filmuojant visuomet stengiausi išlaikyti ribą tarp Charlie ir savo asmenybės.
Kokių pamokų norite duoti „Atskalūno laiškai“ knygos skaitytojas ir filmo žiūrovams?
Noriu, jog jie suvoktų, kad yra ne vieniši ir bėdos, per kurias jie žengia, yra įveikiamos. Jei žmonės jaučiasi liūdni, noriu, jog jie neprarastų vilties jausmo. Ir, gal ir keistai nuskambės, noriu kad jie turėtų tiesiog gerą laiką.
Kokių reakcijų susilaukė 1999-aisiais išleista knyga „Atskalūno laiškai“?
Kai kurie skaitytojų laiškus mane be proto sujaudino. Šią vienos merginos frazę turbūt prisiminsiu visą savo gyvenimą: „Kuomet skaičiau Jūsų knygą, pirmą kartą jaučiuosi kieno nors mylima“. Ir labai dažnai, kuomet prie manęs prieina knygos gerbėjai, jie pasakoja, kaip „Atskalūno laiškai“ jiems leido pasijusti nevienišiems, ir tokie atsiliepimai man buvo ir yra be proto svarbūs.
Kaip per tiek metų sugebėjote atsilaikyti įvairiems prašymams knygą perkelti į kino ekranus?
Tiesą pasakius, pasiūlymų parduoti knygos teises kino produkcijai gaudavau vos ne kiekvieną savaitę nuo knygos išleidimo. Netgi viena vokiečių kino kompanija, dabar nepamenu jos pavadinimo, norėjo knyga paversti vokišku filmu. Tačiau visuomet atsakydavau, jog parduosiu visas teises, kai būsiu tikrai pasirengęs. Ir kai atėjo laikas, į kino studiją nukeliavau jau su paruoštu knygos scenarijumi, prodiuseriu ir Emma bei Loganu, kurie iš anksto sutiko vaidinti filme. Mano pozicija tuomet buvo: arba aš pats režisuoju, arba filmas „Atskalūno laiškai“ niekada nepasirodys kino ekranuose.
Ar pats esate važiavęs tuneliu taip, kaip Sam filme?
Ne, to niekuomet nedariau ir prašau visų savo žiūrovų to niekada nekartoti. Filmuojant turėjome kabelius, kurie saugojo aktorius.
Knygoje tunelio scenoje skamba Fleetwood Mac daina „Landslide“, o filme – Dawido Bovie „Heroes“. Kodėl?
Planas netikėtai pasikeitė, kuomet pamačiau Emmą, stovinčią tunelyje mašinoje. Suvokiau, jog reikia kitokios dainos – labiau energingos ir herojiškos. Kaip kad – Dawid Bovie „Heroes“.
Papasakokite plačiau apie savo mėgstamas knygas ir rašytojus.
Mano mėgstamiausias rašytojas yra Stephenas Kingas, kurio kūrybą be proto mėgstu, turbūt perskaičiau viską, ką jis parašė. Ir, tiesa pasakius, norėčiau jį pakumštuoti už tai, kad jis toks nuostabus.
Ar turite planų naujai knygai?
Taip, šiuo metu jau įpusėjau naują darbą, kuris pasirodys, turbūt, po metų. Knygoje atiduosiu duoklę savo mylimam Kingui. Tai bus istorija apie draugus, kurie susirandi būdamas dar visai mažas.