fbpx
Nuomonė

Ką iš matytų kino salėje 2013-tų metų filmų ilgiausiai prisimins KINFO komanda?

„Didis grožis“

Ne paslaptis, kad kinu gyvename, juo dalinamės ir džiaugiamės, dėl jo mes kartais ir susiginčijame, nes juk nuomonės ir skoniai neretai skiriasi, tačiau, prasidedant naujiems metams, pabandėme pažvelgti, ką į savo mėgstamiausių filmų sąrašus įtrauktume iš 2013-tųjų metų repertuaro, ir bendru sutarimu sudarėme štai tokį „KINFO 2013“ topą:

10. „Donžuanas“ (Don Jon)
Režisierius: Joseph Gordon-Levitt

Kadras iš filmo „Donžuanas“ Incognito Films archyvas
Kadras iš filmo „Donžuanas“
Incognito Films archyvas

Josephą Gordoną-Levittą dažniausiai esame įpratę matyti kaip antro plano aktorių. Na, bet šiemet jis mus nustebino režisūriniu debiutu, kuris gali atrodyti kaip komedija, nors labiau, tai diskusijai apie šiuolaikinius vyrų ir moterų santykius. Filme pasakojama apie vaikiną, kuris net neslėpdamas merginas „sudaiktina“ ir yra priklausomas nuo pornografijos.

Smagiausia filmo citata: Don Jon: There’s only a few things I really care about in life. My body. My pad. My ride. My family. My church. My boys. My girls. My porn.

9. „Belvilio kūdikis“ (Belleville Babby)
Režisierė: Mia Engberg

Kadras iš filmo  „Belvilio kūdikis“Festivalio „Scanorama“ archyvas
Kadras iš filmo „Belvilio kūdikis“
Festivalio „Scanorama“ archyvas

„Scanoramos“ festivalio atidarymo filmas pakliuvo čia neatsitiktinai. Jis prikaustė mus savo išskirtine forma: režisierė dėlioja siužetą nerodydama pagrindinių herojų ir vaizdas čia tarsi lieka antrame plane, o garsas tampa svarbiausiu filmo istorijos pasakojimo instrumentu. Nerišlūs vaizdai ir dviejų žmonių intymus pokalbis – palieka režisierę tarsi nuogą prieš žiūrovą, juk tai jos autobiografinis filmas.

Kristina sako: „Netradicinis filmo formatas atveria didesnes galimybes fantazijai. Trumpi dialogai, telefoniniai skambučiai, nupiešia visą priešistorę – rodos, kad tikrai dalyvavai jų gyvenime.“

8. „Apgaulės meistrai“ (Now you see me)
Režisierius: Louis Leterrier

Filmo „Apgaulės meistrai“ aktoriai  „ACME Film“ archyvas
Filmo „Apgaulės meistrai“ aktoriai
„ACME Film“ archyvas

Filmą galima drąsiai vadinti nuodėmingu malonumu: lengvas ir smagus, tačiau siužetas suregztas pakankamai painiai, juk visgi – ekrane magai. Štai koks yra filmas „Apgaulės meistrai“ – visiškas blockbusteris, kuris skirtas pramogai su ekrane gausiu garsių aktorių ansambliu.

Smagiausia filmo citata:  J. Danielis Atlas: „First rule of magic: always be the smartest person in the room.“

 

7. „Ekskursantė“
Režisierius Audrius Juzėnas

Kadras iš filmo  „Ekskursantė“  organizatorių archyvas
Kadras iš filmo „Ekskursantė“
organizatorių archyvas

Ilgai lauktas filmas „Ekskursantė“ išties nenuvylė ir iš visų pusių girdėjome tik teigiamus atsiliepimus. Vieni žavėjosi artima ir tikroviška istorija, kiti gėrisi gražiais Lietuvos vaizdais, bet kokiu atveju, manome, jos šis filmas turi būti paminėtas.

 

Giedrė rašo: „Tokio vientiso, išbaigto lietuvių autorių darbo seniai neteko matyti. Filme rasime visus gerai juostai būtinus elementus: stiprų scenarijų, ryškius, daugiamačius veikėjus, puikų kameros darbą bei talentingų aktorių komandą, kurios priešakyje – įtaigiai pagrindinę heroję suvaidinusi Anastasija Marčenkaitė.“

6. „Kaliniai“ (Prisoners)
Režisierius: Denis Villeneuve

Kadras iš filmo „Kaliniai“ „ACME Film“ archyvas
Kadras iš filmo „Kaliniai“
„ACME Film“ archyvas

Įtemptu siužetu prikaustantis filmas, kuriame pagrindinius vaidmenis atlieka Hugh Jackmanas ir Jake`as Gyllenhaalis. Filmo režisierius Denis Villeneuve`as Lietuvoje turėtų būti žinomas, kaip filmo „Moteris, kuri dainuoja“ autorius.

Emilija sako: Šis filmas iš esmės atgaivino trilerio žanrą. Viskas nuo scenarijaus iki aktorių vaidybos bei žaidimo įtampa įtraukia iki paskutinės minutės. Viskas nepriekaištinga.

5. „Didysis Getsbis“ (The Great Gatsby)
Režisierius: Baz Luhrmann

Kadras iš filmo „Didysis Getsbis“ „ACME Film“ archyvas
Kadras iš filmo „Didysis Getsbis“
„ACME Film“ archyvas

Nebe pirmas ir, veikiausiai, ne paskutinis bandymas ekranizuoti F. Scotto Fitzgeraldo knygos „Didysis Getsbis“ istoriją. Bazas Luhrmannas tai atlieka savu stiliumi ir naujai prikėlęs šią istoriją, suerzino senuosius gerbėjus bei pritraukė naujų.

Kristina sako: „Gražiai perteikta tų laikų atmosfera kartu pasakojant tikrai išskirtinę meilės istoriją. Nuostabus muzikinis takelis, kostiumai, operatoriaus darbas. Ech,įšokčiau į tuos laikus.“

 

4. „Prieš vidurnaktį“ (Before Midnight)
Režisierius: Richard Linklater

Kadras iš filmo „Prieš vidurnaktį“
Kadras iš filmo „Prieš vidurnaktį“ „ACME film“ archyvas

Šis filmas – tai trilogijos „Prieš saulėtekį“ (Before Sunrise) ir „Prieš patekant saulei“ (Before Sunset) tęsinys. Trilogijos, atsiradusios visai neplanuotai, trečiasis filmas po ilgų laukimo metų nenuvylė jos gerbėjų, o galbūt jų pritraukė dar daugiau. Tai filmas, kurio metu tarsi lankai seniai matytą draugų porą.

 

Giedrė: „Improvizacijos paženklinti gyvi dialogai, įtikinantys psichologiniai portretai, puikiai atskleista laikui bėgant neišvengiama žmonių santykių kaita – stipriausi šio filmo elementai. Norėtųsi vieną gražų vakarą, iš anksto pasirūpinus vyno bei užkandžių atsargomis, paskirti visų trilogijos dalių peržiūrai.“

Alisa: „Richardas Linklateris sukūrė kažką unikalaus. Tai, ko gero, vienintelė romantinė drama, kurios tęsinio galima laukti, kad ir dešimtmetį. Žiūrint „Prieš vidurnaktį“, laikas tarytum sustoja, neleisdamas šiai porai senti. Tai tas atvejis, kai tu net nesvarstai ir manai, kad tęsinys neįmanomas, bet be galo nudžiungi išgirdęs, kad klydai.“

 

3. „Gravitacija“ (Gravity)
Režisierius: Alfonso Cuarón

Kadras iš filmo „Gravitacija“ „ACME Film“ archyvas
Kadras iš filmo „Gravitacija“
„ACME Film“ archyvas

Rimtu pretendentu į „Oskarus“ laikomas ir filmas „Gravitacija“, vieni jį giria už įspūdingus specialiuosius efektus, kiti vėlgi prieštarauja teigdami, jog geresnio filmo kosmose ir apie kosmosą nei Stanley Kubricko „2001: Kosminė odisėja“ (2001: A Space Odyssey) ir būti negali. O ką manote Jūs?

Monika sako: „Gravitacija“ – tai šauniai parodyta būsena, esant kosmose, gerai perteiktas nesvarumo jausmas. Patiko veiksmo vieta, garso efektai. Nors kai kuriose vietose ne itin gudriai pažaista su siužetu…“

2. „Išgyvena tik mylintys“ (Only Lovers Left Alive)
Režisierius: Jim Jarmusch

Kadras iš filmo „Išgyvena tik mylintys“ Festivalio „Scanorama“ archyvas
Kadras iš filmo „Išgyvena tik mylintys“
Festivalio „Scanorama“ archyvas

Net neabejojame, jog Jimo Jarmuscho suskurti vampyrai tikrai įeis į istoriją, kaip unikalūs sutvėrimai. O į šį filmą „Scanoramos“ metu, kai kurie KINFO nariai ėjo net po kelis kartus. Kuo jis toks nepaprastas, matyt, vienu sakiniu papasakoti nepavyktų, geriau jau bent kartą pamatyti.

Eglė: „Estetikos puota akims ir ausims. Kvapą gniaužiantis aktorių meistriškumas ir pavergiantis subtilus humoras. Visiškai įtraukiantis lėtas ir daugiasluoksnis pasakojimas. Tai išties kerintis filmas, kuriame išvysti subtilią ir brandžią vampyrų meilės istoriją – prisipažinsiu, nemaniau, jog tokia ekranuose gali egzistuoti po pastarųjų metų lėkštų pop vampyrų antplūdžio. Tikras Jarmuscho grynuolis!“

1. „Didis grožis“ (The Great Beauty)
Režisierius: Paolo Sorrentino

„Didis grožis“
Kadras iš filmo „Didis grožis“
„Prior Entertainment“ archyvas

 

Ne vieną apdovanojimą jau pelnęs ir dar tikrai ne į vieną pretenduojantis filmas nepaliko abejingų. Vieni jį vadiną Federico Fellinio „Saldaus gyvenimo“ (La Dolce Vita) plagiatu, kiti – negali atsidžiaugti šio filmo paliekamu įspūdžiu. Meistriškai žongliruodamas sau įprastomis priemonėmis – ironija ir sarkazmu – Paolo Sorrentino pašiepia visus Romos elito sluoksnius.


Giedrė: „Didysis grožis“ – hipnotizuojanti, estetiškai nepriekaištinga, tuo pačiu komiška ir melancholiška grožio ir prasmės paieškų istorija.

Visgi bandydami sudaryti šį sąrašą bandėme atsižvelgti į kelis dalykus: ar filmas buvo rodomas Lietuvoje, ir ar filmas buvo sukurtas 2013 metais. Tad šiame tope yra visko – nuo populiaraus Holivudo iki eksperimentinės dokumentikos. O koks būtų Jūsų Top 10?  Atsakymų laukiame komentaruose!

 

Komentarai