Rugsėjo 18 dieną jaukiame „Skalvijos“ kino teatre įvyko Vilniaus dokumentinių filmų festivalio spaudos konferencija, kurioje šių metų programą pristatė renginio organizatorės Vilma Levickaitė ir Sonata Žalneravičiūtė. Savo filmus taip pat pristatė režisieriai Elwira Niewiera, Esztera Hajdú ir Rimantas Gruodis.
Kaip teigė Vilma Levickaitė, festivalio organizatoriai labiau linkę dėmesį kreipti į filmų turinio kokybę, o ne didinti programų kiekį. Todėl kaip praeitais, taip ir šiais metais festivalį sudaro pagrindinė, konkursinė, dvi specialiosios programos, Sergėjaus Bukovskio retrospektyva, specialus seansas „VDFF svečias“ ir Skalvijos kino akademijos studentų filmai.
Pristatydama pagrindinę programą Vilma Levickaitė suskirstė ją į tris grupes. Pirmoje – „Žymūs vardai“ – bus rodomas vienos svarbiausių dokumentinių filmų asmenybių Errol Morris filmas „Nežinomas žinomasis“, pasakojantis apie buvusį JAV gynybos sekretorių Donaldą Rumsfeldą, laikomą vieną į įsiveržimo į Iraką krikštatėvių. Kitas dokumentinis filmas – „Nacionalinė galerija“ (sukurtas Frederiko Wisemano) fiksuoja kaip žmonės stebi meno kūrinius. Michelio Gondrio „Ar aukštas žmogus yra laimingas“ dokumentikoje pasineriama į vieno ryškiausių šių laikų mąstytojų Naomo Chomskio pasaulį. Šio režisieriaus filmuose visada dominuoja žmogus, jo pasąmonė.
Antroje grupėje – „Tarp vaidybos ir dokumentikos“ – pristatomi filmai „Michelio Houellebecqo pagrobimas“, „Nerimstanti širdis“, „Manakamana“. Paskutinėje – „Aktualūs filmai“ – žiūrovams pateikiami „Dalelių karštinė“, „Teismas Vengrijoje“ ir „Sugrįžimas į Homsą“. Pirmajame pasakojama įdomi istorija apie didžiausio ir brangiausio eksperimento Didžiojo hadronų greitintuvo paleidimą. Filmuose „Teismas Vengrijoje“ ir „Sugrįžimas į Homsą“ sugrįžtama prie politinių įvykių, kurie išlieka aktualūs ir šiandien.
Šiemet konkursinėje programoje dalyvauja dvylika filmų iš Estijos, Latvijos ir Lietuvos. Pastebėjus skirtingą dokumentinių filmų gamybos lygį, panaikintas reikalavimas kiekvienai šaliai pristatyti vienodą skaičių filmų, todėl šiais metais sulauksime net šešių dokumentinių juostų iš Lietuvos, dviejų iš Latvijos ir keturių iš Estijos. Juos vertins trys režisieriais, patys festivalyje pristatantys savo filmus, tai – Sergėjus Bukovskis, Jonas Bangas Carlsenas ir Svetoslavas Draganovas.
Sergėjaus Bukovskio retrospektyvoje kūrėjas pats pristatys savo filmus. Ukrainietis pradėjo kurti dar Perestroikos laikais, o jo filmą „Pasakyk savo vardą“, pasakojantį apie holokaustą, prodiusavo vienas žymiausių dabartinių kino kūrėjų – Stevenas Spilbergas. Dokumentiniame filme „Gyvieji“ bus atskleidžiama tiesa apie 1933 metais vykusį Holodomorą – Ukrainos genocidą, kuriame gyventojai buvo marinami badu. Šios istorinės temos svarbios dabar, vykstant karui tarp Rusijos ir Ukrainos, todėl ir neatsitiktinai pasirinktina šio režisieriaus kūryba.
Savo filmą „Tikslus smurto kiekis“ specialiame „VDFF svečias“ seanse pristatys danų dokumentinių filmų kūrėjas Jonas Bangas Carlsenas, kuris vyks 25 d. 21 val. „Skalvijos“ kino teatre. Taip pat 26 dieną 10 val. vyks Jono Bango Carlseno meistriškumo dirbtuvės, kuriose galėsite išgirsti režisierių, pasakojantį apie savo kūrybą. Pats Carlsenas teigia, kad objektyvi dokumentika neegzistuoja. Šiame filme realybė yra surežisuota ir režisierius į veikėjų lūpas įdeda savo žodžius.
Festivalyje bus rodoma ne vien dokumentika, tačiau ir veiks Gintauto Trimako paroda „Skalvijos“ kafeterijoje „Planeta“. Šeštadienį vyks kūrybinės dirbtuvės „Trimako fotoateljė“, kurios metu menininkas kvies pozuoti prieš objektyvą ir susipažinti su senąja fotografijos technika. Po to kartu su juo bus ryškinamos nuotraukos tamsiajame kambarėlyje. O ar norėsite jas įsigyti, nuspręsite pamatę rezultatą.
Vilniaus dokumentinių filmų festivalis, vyks rugsėjo 18-28 „Skalvijos“ ir „Pasakos“ kino teatruose. Jį baigs Rimanto Gruodžio premjera „Sėkmės metai“. Kaip teigė pats režisierius: „Nuo savęs niekur nepabėgsi“, todėl ir lankytojai žiūrėdami šiuos filmus juose galbūt atras dalelę savęs.
VDFF’`14 spaudos konferencijos akimirkos