Vieną gražų birželio sekmadienį dalis „KINFO“ komandos nusprendė aplankyti Panevėžyje esantį kino centre „Garsas“.
„Garsas“ yra seniausias veikiantis kino teatras Lietuvoje, pirmasis seansas įvyko dar 1928 m. liepos 14 d., kai šioje vietoje kino teatrą nusprendė įkurti Nina Fridmanienė. Tiesa, tais laikais kino teatro pavadinimas buvo „Sirena“, o vardą „Garsas“ gavo tik 1939 m. Pavadinimas atsirado neatsitiktinai, kadangi šis kino teatras pirmasis pradėjo rodyti įgarsintus kino filmus Panevėžyje. Vykstant karams, keičiantis santvarkoms pastatas buvo nugriautas ir vėl atstatytas su mintimi, kad kino teatras šioje vietoje turi išlikti. Dabartinis kino teatro pastatas iškilo 1968 m.
Prie puodelio arbatos ir sausainių kino teatro direktorė Genė Pučinskienė papasakojo apie kino teatro istoriją ir įdomesnius kino teatro laikotarpius.
Dabartinis kino teatro „Garsas“ pastatas iškilo 1968 m. Pastatas buvo įkvėptas kelionių į pietus, todėl yra toks „stiklinis“. Kaip pasakoja Genė apie, kad Lietuvoje žiemomis kartais būna iki -35 laipsnių šalčio ir gali šerkšnyti langai iš vidaus, nes tais laikais dar nebuvo jokių langų šildymo sistemų kaip dabar, statydami niekas nepagalvojo.
„Pastatas yra išgyvenęs ir vėtra, kuomet langai tiesiog dužo. Kaip dabar prisimenu, išdužo langai, svarstėme, kam skambinti, o vyresnio amžiaus kaimynai atėjo ir „susirinko“ užuolaidas. Niekas to nesitikėjo, bet tą vakarą užkalėme visus langus, kad neišneštų ko nors kito. Tik daug vėliau buvo atlikta rekonstrukcija ir pastato kampuose atsirado mūras.“
„Garsas“ visada buvo vienas svarbiausių kino teatrų Panevėžyje. Sovietiniu laikotarpiu čia visada būdavo naujausia įranga, didžiausias ekranas ir rodomi naujausi filmai. Pirmiausia filmai būdavo parodomi „Garse“, nes jis turėjo didžiausią salę, o tik vėliau keliaudavo į kino teatrus „Raketa“ ir „Menas“.
„Atsimenu laikus, kai bilietas kainavo 25 kapeikas į vakarinį seansą, o į vaikišką 10 kapeikų. Laiku neįsigijus bilieto tekdavo ieškoti pažįstamų. O kai kurie tvirtina, žinoję slaptą įėjimą į kino teatrą. Ir išties, paklausus bet kurio Panevėžio gyventojo, jie tikriausiai mielai papasakotų savo istoriją, susijusią su šiuo kino teatru.“
Naktinis kino klubas
Po nepriklausomybės atkurimo, kai prasidėjo kino teatrų griūtis ir privatizacija, Panevėžio mieste iš keturių buvo palikti tik du kino teatrai – „Menas“ ir „Garsas“. Kadangi „Menas“ buvo mažesnis, jam buvo paskirta rodyti nekomercinius kino filmus, o kino teatre „Garsas“ buvo nuspresta rodyti naujausias komercines juostas. Tam, kad būtų pritraukta dar daugiau žiūrovui, kino teatrui buvo pasiūlyta užsiimti ir papildoma kultūrine veikla.
„Na, užduotis buvo suformuluota, o aš atėjau dirbti į šias pareigas kaip tik tuomet, kai vyko šis kino teatrų tinklų skaldymas ir iš centralizuotos sistemos buvo pereita prie savarankiško, atskiro kino teatro valdymo. Mes nusprendėme, kad reikia pastatą rekonstruoti, atnaujinti ir kad reikia įrengti jaunimui klubą. Idėja buvo drastiška.
Tai buvo pirmasis Panevėžio naktinis klubas. Apsauga, policija ir užtvarai nepadėdavo… Ir ko tik mes neprisigalvojome! Ir aprangos kodus, ir teminius vakarus… Ažiotažas buvo didžiulis. Klubas dirbo 6 naktis per savaitę, o sekmadieniais darydavome pusryčius su gyva muzika. Visa tai vyko 1999 m. Vėliau klubą teko uždaryti, nes kai kuriems pradėjo kliūti – kaip biudžetinė įstaiga gali užsiimti verslu, prekiauti alkoholiu, cigaretėmis ir t.t. Todėl, kad ir kokia nuostabi buvo surinkta komanda, kuri galėdavo kalnus nuversti, teko atsisveikinti ir su naktinio klubu.
Pradėjome ieškoti naujų idėjų. Netrukus Panevėžyje atsidarė „Babilonas“, o jame „Forum Cinemas“. Nusprendėme nekonkuruoti ir pereiti prie nekomercinio kino rodymo. Dabar žvelgiant atgal, matau, kad tai buvo teisingas sprendimas. Šiuo metu, kadangi turime dvi sales, rodome ir komercinius ir nekomercinius filmus.“ – vieną įspūdingiausių kino centro gyvavimo laikotarpių prisimena Genė.
Jaunas kino žiūrovas ir nacionalinis kinas
Šalia kitų kino festivalių atvykstančių į Panevėžį, kino centre „Garsas“ kasmet vyksta net du jų pačių organizuojami festivaliai: „Aš + miestas = kinas“ ir „Europos kinas, dieną ir naktį“. Taip pat ypatingas dėmesys skiriamas jaunųjų žiūrovų edukacijai vyksta kino ir animacijos dirbtuvėlės, vyresniems organizuojamos Kino pamokos po jų mokiniai kviečiami diskutuoti.
„Dabar daug investuojame į filmus ir į jaunuosius kino žiūrovus. Norime nuo mažens parodyti, kad yra ne tik „Šrekas“, bet ir kitoks – europinis kinas. Diskutuojame po seansų, organizuojame dirbtuves. Vėliau jau paaugę šie žiūrovai ateina patys, savanoriauja mūsų festivaliuose, važinėja su mumis ir sudarinėja programą, o tada vieną dieną išvyksta į didesnius miestus. Mes suprantame, kad esame donorais didiesiems miestams. Bet džiaugiamės, kad iš tų jaunuolių dabar yra ir profesionalių operatorių, režisierių ar aktorių.“- džiaugiasi Genė.
Visus metus kino centre „Garsas“ vyksta susitikimai su kino kūrėjais.Vasaros metu taip pat organizuojami nacionalinio kino vakarai po atviru dangumi.
„Kai vyksta susitikimai su lietuvių kino kūrėjais, kartais padarome akciją: su gėlėmis – įėjimas nemokamas. Tada visi stebisi, sako, kad kitur taip nebūna. Taip pat rudenį kiekvienais metais Panevėžio žiūrovai renka geriausią lietuvišką filmą. O vasara vyksta kino peržiūros po atviru dangumi. Stengiamės aplankyti ir regionus, su pripučiamu ekranu surengti apie 10-15 išvažiuojamų seansų ant žolės. Ir dar arbata pavaišiname, kad nebūtų šalta.
Mano įsitikinimu, jeigu žiūrovas savo nacionalinį kiną eis, žiūrės, mylės ir domėsis, per susitikimus su režisieriais, aktoriais ir kitais kūrėjais, mano giliu įsitikinimu, tada žiūrovas domėsis ir kitų šalių kinu.“
Nuotraukos:
Labai ačiū kino teatro „Garsas“ kolektyvui ir už priėmimą bei arbatą ir ekskursiją po visas kino teatro erdves! Bei ypač ačiū direktorei Genei už kino teatro „Garsas“ istorijas! Iki kitų susitikimų!
Kviečiame atrasti ir apsilankyti kino teatre „Garsas“, Panevėžyje, kuris talpina net 850 žiūrovų! http://garsas.lt/
Parašykite mums info@kinfo.lt ir galbūt atvyksime ir pas Jus į svečius! :)