fbpx
Kino pavasaris, Naujienos

Verta nemiegoti: artėja Lietuvos ir užsienio režisierių trumpametražių filmų naktys

Kadras iš filmo „Grafitis“
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas

Atėjus pirmajai kalendorinei pavasario dienai, vis mažiau lieka laukti iki sparčiai artėjančio „Kino pavasario“ pradžios. Renkantis, ką pasižiūrėti festivalyje, siūlome nepraleisti netikėtų trumpametražių filmų programų. Čia pristatomi iš skirtingų planetos kampų atkeliavę itin įvairūs, daugybės žanrų, technikų, temų filmai. Taigi užsukę bent į vieną seansą, išvysite pasaulinio kino panoramą, sužinosite šiuolaikinio kino tendencijas ir iš naujo atrasite trumpą kino formą. Keturios naktys – keturios intriguojančios trumpametražių filmų programos. Nepramiegokite!

Daugiau nei prieš šimtą metų atsiradusio kino meno pradžia – trumpametražiai filmai. Iki šiol ši kino forma žymi ne tik pradedančių kūrėjų karjeros pradžią, bet traukia grįžti ir garsius režisierius. Būna ir taip, kad talentingi kino kūrėjai renkasi tik trumpametražį kiną.

Šiais metais festivalio organizatoriai žiūrovams parengė keturias trumpametražių programas. Tai pirmą kartą festivalyje rengiama debiutinių kino darbų programa „Nauji vėjai“, geriausių pastarųjų metų lietuvių režisierių filmų naktis ir ilgiausiai truksiantis festivalio kino seansas – „Pati trumpiausia naktis“. Programoje „Trumpas konkursas“ – be keturių lietuviškų premjerų ir dar 27 filmų iš Rytų ir Vidurio Europos – bus parodytas ankstų pirmadienio rytą „Oskaro“ statulėlę atsiėmusio vengrų režisieriaus Kristofo Deako tikrais įvykiais paremtas filmas „Choras“

Filmo „Choras“ anonsas:

„Dinamiški, juokingi, eksperimentiniai, fantastiniai, erotiniai, provokuojantys trumpi filmai supažindina su prabėgusių metų tendencijomis, aktualijomis ir inovacijomis. Čia netrūks atradimų, susipažinsite su artimiausios ateities kino autoriais, o filmai skatins pamąstyti šiandieniniam pasauliui svarbiausiomis temomis“, – sako vyriausiasis festivalio programos sudarytojas, trumpametražio kino didelis gerbėjas Edvinas Pukšta.

Trumpametražių filmų naktų žiūrovas turės galimybę prisijungti prie gausios „Kino pavasario“ žiuri komisijos ir išrinkti vieną labiausiai patikusį filmą, kuris bus apdovanotas „Publikos simpatijos prizu“. Visi naktinių seansų filmai bus rodomi originalo kalba su angliškais subtitrais, t. y. neverčiami į lietuvių kalbą).

Trumpametražių filmų naktys:

  • kovo 24 d. 21.30 val. intriguojanti atradimų programa „Nauji vėjai“ („Forum Cinemas Vingis“);
  • kovo 25 d. 21 val. „Trumpo konkurso“ naktis (kino teatras „Pasaka“);
  • kovo 31 d. 22 val. Lietuviškų trumpametražių filmų naktis („Forum Cinemas Vingis“, „Forum Cinemas Kaunas“);
  • balandžio 1 d. 21.30 val. „Pati trumpiausia naktis“ („Forum Cinemas Vingis“, „Forum Cinemas Kaunas“).
Kadras iš filmo „Vėjas“
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas

Perspektyvios pradžios programoje „Nauji vėjai“

Ši dvidešimties filmų programa kvies į pasimatymą su ateities kino talentais, brėš šiuolaikinio kino žemėlapį, juokins, pravirkdys, keis požiūrį į žmones ir pasaulį. Čia bus galima atrasti ir žinomų kūrėjų, kurie apsisprendė imtis režisūros. Vienas jų – prestižiniams kino leidiniams „The Hollywood Reporter“, „Sight & Sound“ ir daugeliui kitų rašantis britų kino kritikas, filmų programų sudarytojas ir festivalių žiuri narys Neilas Youngas, debiutuojantis intriguojančiu filmu „Vilniu Detroit“. Tai poetiškas pasakojimas apie vilniečių aistras vis dar keliantį apleistą legendinį „Žalgirio“ stadioną. Viena garsiausių prancūzų manekenių Laetitia Casta savo debiutą „Manyje“ („In Me“) nufilmavo paslaptinguose Paryžiaus Operos koridoriuose ir pirmą kartą prisistatė režisiere Kanų „Kritikų savaitėje“. Vengrų kino meistro Bella Tarro įkurtos ir jau uždarytos Sarajevo kino mokyklos, kur, beje, mokėsi ir keli lietuviai, studentė meksikietė Marta Hernaiz Pidal užfiksavo tragikomišką konfliktą „Gerai gerai“ („Fine“), kai pykstasi susierzinusi moteris ir ant jos namų laiptų pailsėti prisėdusi čigonė.

Programoje išvysite ir mokslinės fantastikos lėlinės animacijos trilerį „Voverių sala“ („Squirrel Island“) apie raudonųjų voverių teritorijoje atsidūrusią pilkąją voverę. Britų režisierė Astrid Goldsmith šį 22 minučių filmą kruopščiai kūrė net septynerius metus savo garaže ir filmavo ant 16 mm juostos. Dar laukia Sandanso kino festivalio nugalėtojo japono Makoto Nagahisa komedija „Tai mes prileidome žuvyčių į baseiną“ („And So We Put Goldfish in the Pool“); svarbiausius pasaulio kino festivalius aplankęs indoneziečio Bayu Prihantoro Filemon filmas „Baimės šaknys“ („On the Origin of Fear)“; siaubo komedija apie satanistus-seksomanus „Triušiai krušliai“ („Fucking Bunnies“) bei daugybė kitų originalumu stebinančių juostų.

Filmo „Baimės šaknys“ anonsas: 

 

„Pati trumpiausia naktis“ truks 8 val.

Vilniaus ir Kauno žiūrovai Melagių dieną, balandžio 1 d., galės pratęsti visą naktį praleisdami kino salėje. „Pati trumpiausia naktis“ – tai pats ilgiausias festivalio kino seansas, kurio metu ekrane prasisuks 27 trumpieji filmai iš daugybės pasaulio šalių. Šių metų programą sudaro gausiai apdovanoti ir kino meistrų režisuoti filmai. Puikiai pažįstamas pavardes – Jia Zhang-ke, Jeanas-Pierre’as Jeunet, Bertrandas Bonello, Christopheris Doyle’as, Adrianas Sitaru, Isabelle Huppert, Rutgeris Haueris – papildys ir mažiau girdėti, bet puikiais filmais sužibėję kūrėjai. Provokuojanti porno erotika, absurdo humoras, siaubo trileriai, piešinių animacija, mistinės paslaptys ir legendiniai mitai – tik keli programos akcentai.

Vienas programos pasididžiavimų – Europos kino akademijos prizu už geriausią 2016 m. trumpametražį filmą apdovanotos ir pernai „Kino pavasaryje“ rodytos dokumentinės dramos „9 dienos: per mano langą Alepo mieste“ tęsinys „Linkėjimai iš Alepo“. Šį filmą rizikuodamas savo gyvybe fotografas Issa Touma paslapčia nufilmavo vis grįždamas į savo gimtajį miestą aplankyti čia pasilikusios šeimos, draugų ir studentų. „Kino pavasaryje“ įvyks šio filmo tarptautinė premjera.

Kadras iš filmo „Kas išskiria mus“
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas

Programoje išvysite trečią kartą šių metų festivalio ekranuose pasirodysiančią prancūzų aktorę Isabelle Huppert filme „Kas išskiria mus“ („What Tears Us Apart“, rež. Wei Hu) apie po 30 metų susitikusius tėvus ir jų prancūzų šeimos įvaikintą dukterį; sužinosite kaip kultinis režisierius Werneris Herzogas bandė nužudyti aktorių Klausą Kinskį Amazonės džiunglėse filmuojant „Fickaraldo“, įspūdingame vieno kadro filme „Klauso Kinski nužudymas“ (Killing Klaus Kinski, rež. Spiros Stathoulopoulos); operatorius Christopheris Doyle’as, praėjusiais metais festivalyje pristatęs filmą „Honkongo trilogija“ pasakos apie save biografijoje „Vėjas“ (Wind); „Amelija iš Monmartro“ režisieriaus Jeanas-Pierre’as Jeunet grįš su animacija „Eina dvi sraigės“ („Two Snails“); pamatysite mieste-vaiduoklyje Pripetėje šalia Černobylio atominės elektrinės nufilmuotą bežodį ispanų apokaliptinį trilerį „Grafitis“ („Graffiti“, rež. Lluís Quílez). Tai tik maža dalis intriguojančių programos trumpų istorijų.

Lietuvių trumpametražių filmų naktis

Norint pamatyti kaip kuria, apie ką mąsto ir kur link žengia jaunas lietuvių kinas, tereikia ateiti į Lietuvių trumpametražių filmų naktį kovo 31 dieną. Tai proga viename seanse išvysti įdomiausius pastarųjų metų trumpus vaidybinius, dokumentinius ir animacinius filmus. Čia bus rodomi visi naujausi lietuvių trumpametražiai filmai iš dviejų festivalio programų – „Lietuvių filmų premjeros“ ir „Studentų filmų konkursas“. Peržiūrą papildys stipriausi ir įdomiausi jau kituose festivaliuose premjeras turėję trumpi filmai. Seansas truks 3 valandas 43 minutes.

Apie „Trumpą konkursą“ informaciją rasite čia: goo.gl/KrySaL

2017 m. festivalio filmų programa: http://kinopavasaris.lt/lt/programa

Komentarai
Vilniaus tarptautinis kino festivalis (VTKF) „Kino pavasaris“ yra didžiausias kino renginys Lietuvoje. Sukurtas 1995 metais, festivalis vieno didžiausių ir gausiausiai lankomų renginių šalyje vardą užsitarnavo pateikdamas žiūrovams kruopščiai atrinktą, didžiuosiuose pasaulio festivaliuose kino profesionalų ir mėgėjų įvertintą kino programą.