fbpx
Festivaliai, Kino pavasaris, Naujienos

Antroji „Kino pavasario“ retrospektyva – filmų apie gangsterius mėgėjams

Kadras iš filmo „Kartą Amerikoje“  Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas
Kadras iš filmo „Kartą Amerikoje“
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas

Rudenį, kuomet Vilniuje lankėsi garsus prancūzų režisierius Leos Carax, „Kino pavasaris“ užsiminė apie šio kūrėjo filmų retrospektyvą 20-ajame festivalyje. Šiandien „Kino pavasaris“ skelbia dar vieną retrospektyvą. Tai „Gangsteriai mieste“, kurios repertuare – mafijos gyvenimo užkulisius drąsiai nagrinėjantys sėkmingiausi visų laikų filmai, o greta jų ir naujausios juostos. Žiūrovus papirks ne tik tematika, bet ir Martinas Scorsese, Sergio Leone, Robertas De Niro, Alainas Delonas bei kiti legendiniai kino režisieriai ar aktoriai, kuriantys nusikaltėlių amplua didžiajam ekranui.

Nusikaltėliai Amerikoje…

Seniausias retrospektyvos „Gangsteriai mieste“ filmas – Williamo A. Wellmano režisuotas „Visuomenės priešas“ (angl. The Public Enemy). Tai ketvirtojo dešimtmečio pradžios juosta, padiktavusi filmų apie gangsterius žanrinius kodus. Įtempto veiksmo filme, kuriame gausu smurto scenų, pasakojama apie organizuoto nusikalstamumo gimimą ir žlugimą, o pagrindinį vaidmenį atlieka Holivudo aktorius Jamesas Cagney.

Dviem „Auksiniams gaubliams“ nominuotas italų režisieriaus Sergio Leoneʼs epinis filmas „Kartą Amerikoje“ (angl. Once Upon a Time in America) nukelia į sausojo įstatymo Amerikoje laikus. Roberto De Niro vaidinamas Makaulė po daugelio metų grįžta į Manhataną, kur su draugų gauja užsiiminėjo nelegaliais darbeliais. Juosta apie smurtą, godumą ir elegantišką nusikaltėlių gyvenimą trunka beveik keturias valandas. Tai originali filmo versija, su papildomomis scenomis, kurios ilgą laiką buvo laikomos dingusiomis. Vien jau dėl šios priežasties verta pamatyti paskutinį filmų „Kartą Vakaruose“ ir „Blogas, geras ir bjaurus“ režisieriaus darbą.

„Visada norėjau būti gangsteriu“, – prisipažįsta Martino Scorsese’s filmo „Geri vyrukai“ (angl. Goodfellas) pagrindinis personažas Henris. 1990 m. sukurta istorija pasakoja apie trisdešimt naujųjų laikų mafijos gyvavimo metų, kuomet gangsteriams netrūko gražių moterų, modernių ginklų ir galingų apiplėšimų. Vienu geriausių visų laikų filmų apie mafiją tituluojama kriminalinė drama „Geri vyrukai“ susišlavė gausybę nominacijų ir apdovanojimų, tarp kurių – ir „Oskaro“ statulėlė aktoriui Joe Pesci už geriausią antro plano vaidmenį.

…ir Europoje

„Kiekvienam savo“ (angl. We Still Kill the Old Way) – 1967 m. italų režisieriaus Elio Petri filmas Kanų festivalyje pelnė apdovanojimą už geriausią scenarijų. Tai viena pirmųjų itališkų juostų apie mafiją, kurioje aršia visuomenės kritika garsėjantis kino kūrėjas pasakoja apie tyrimą ir jo eigoje atsiskleidžiančius sudėtingus nusikalstamojo pasaulio ryšius. Retrospektyva praėjusiais metais Elio Petri kūryba buvo pagerbta Karlovi Varų kino festivalyje.

Jeano Pierreʼo Melvilleʼio režisuotas trileris „Raudonasis ratas“ (pranc. Le Cercle Rouge) leidžia pažvelgti į prancūzų mafijos nusikaltimus. Gangsterinio kino pradininku Europoje laikomame filme vieną iš trijų pagrindinių personažų vaidina kultinis aktorius Alainas Delonas. Jis sukūrė pagrindinius vaidmenis ir daugelyje kitų P. Melvilleʼio filmų. 1,5 val. trukmės juostoje trečdalį laiko okupuoja įtempta aukciono apiplėšimo scena, kurioje aktoriai neprataria nė žodžio.

Lenkų režisierius Władysławas Pasikowski, susidomėjęs posovietinės Lenkijos realybe, filme „Šunys“ (angl. Pigs) vaizduoja buvusių slaptosios policijos pareigūnų adaptavimosi prie naujos sistemos pasekmes. Pagrindinio filmo personažo Franco žmona ir sūnus emigravo į užsienį, tad pagrindine jo veikla tapo darbas policijoje. Jis susiduria su sudėtinga užduotimi – demaskuoti galingą lenkų mafijos klaną, į kurį įsitraukė ir jo buvę bendražygiai.

2014 m. Venecijos kino festivalio pagrindinėje konkursinėje programoje rodyta drama „Tamsiosios sielos“ (angl. Black Souls) – naujausias programos „Gangsteriai mieste“ filmas. Kalabrijos mafijos šeimoje pats svarbiausias galiojantis įstatymas yra kerštas. Italijos žurnalistų nuosprendžiu miestelis Afriko yra tankiausias Italijos mafijos epicentras. Režisierius Francesco Munzi surizikavo filmuoti būtent čia, nepaisydamas įspėjimų, kad tai pernelyg pavojinga. Jis susirinko faktais pagrįstą medžiagą lyg dokumentiniam filmui ir sugalvojo autentišką kriminalinę dramą apie tris brolius. „Tamsiosios sielos“ festivalio metu Lietuvos kino teatruose bus rodomas pirmą kartą.

Komentarai