fbpx
Naujienos

Anykščiai jau šeštą kartą tampa Lietuvos dokumentinio kino sostine

studio nominum, edox, 2014
studio nominum, edox, 2014
EDOX festivalio žiemos paketas
STUDIO NOMINUM archyvas

Anykščiai jau šeštą kartą tampa Lietuvos dokumentinio kino sostine. Čia, pentadienį, spalio 3 d. startuoja geriausių pasaulio dokumentinių filmų fiesta EDOX 2014.

Žiūrovai turės progą pamatyti peztižiškiausių IDFA, Amsterdamo, Berlyno, Leipcigo ir kt. kino festivalių lauretus, pačius naujausius ir svarbiausius filmus, kurių premjeros Lietuvoje būtent ir įvyks Anykščių koplyčioje.

Žiūrovų laukia, šio sezono europinio dokumentinio kino lyderiai. Vienas iš jų- Carlo Zoratti filmas ,,Ypatingas poreikis‘‘ (2013, 84 min.)- Leipcigo, Triesto, Dalaso bei Ostino festivalių laureatas.

Filmo herojai Carlo ir Alexas nutaria padovanoti ypatingą gimtadienio dovaną savo geram draugui, autistinių sutrikimų turinčiam 27-čiui Enea, – jo pirmojo sekso  patirtį. Tačiau įgyvendinti šią idėją Italijoje nėra lengva, iškyla netgi baudžiamosios atsakomybės grėsmė. Tad trijulė, sulipę į seną mikroautobusą, nusprendžia traukti į liberalesnius kraštus .  Nors šio nuotykio siekiamybė- seksas, tai greitai pasikeičia ir virsta į kelionę po Enea‘o vidinį pasaulį, jo intymiausius jausmus, taip pat ir jo draugai ima tyrinėti savo vidinius ,,aš‘‘ ir įsitikinimus apie meilę, draugystę bei laisvę…

Dar vienas festivalio perlas- Manuel Abramovich kurtas trumpametražis filmas ,,Karalienė‘‘. Fribourg, Madrido, Uncipar ir dar 10-ties festivalių laureatu tapęs filmas pasakoja mergaitės Memi, pasiklydusios suaugusiųjų pasaulyje ir įkalintos rutinoje, istoriją- ji blaškosi tarp gražuolių konkurso žavesio ir šeimos spaudimo bet kokia kaina tapti karnavalo karaliene.

O skadalingojo filmo Amsterdamo IDFA lauriatas ,,Pussy prieš Putiną” režisieriai ir scenaristai, vengiant susidorojimo, niekur nėra viešai skelbimi. Įdomus faktas- Amsterdamo IDFA laureatų filmas siunčiamas i festivalį EDOX mistiškai pradingo net 4 kartus.

Į EDOX tradiciškai mielai atvyksta garsūs kino kūrėjai, ir net JAV bei Amerikos oskarų laureatai, Kanų, IDFA, Leipcigo festivalių lareatai. Šiemet festivalį atidarys jauna ispanų režisierė Irene M. Borrego ir jos filmas ,,Duona ir žuvis‘‘. Žiūrovai turės progą iš pačios režisierės lūpų sužinoti daugiau apie filmą, jo kūrimo procesą, herojų likimus.

Žiūrovų laukia ir tradiciškai rengiami kino naktinėjimai, unikali kino plakatų retrospektyvinė paroda.

Festivalio uždarymo proga, geriausiems filmams ir jų kūrėjams bus įteikti unikalūs prizai: EDOX režisieriaus Žiemos Paketas – iš Anykščių avių vilnos numegzti šalikai, kepurės, pirštinės, kuriuos jau yra gavę  žymūs pasaulio kūrėjai (įskaitant ir M.Scorsese).

Į klausimą ,,Kodėl festivalis su tokia stipria programa vyksta Anykščiuose, o ne Vilniuje ar Kaune?‘‘ režisierius bei dokumentinio kino fiestos inciatorius Arūnas Matelis atsako: ,,Kai prieš 6 metus žiemą, šaltoje Anykščių bažnyčioje rodėme 3 valandų nebylųjį filmą ,,Didžioji tyla” ir iš 500 žiūrovų nei vienas neišėjo, nepaisant sudėtingo filmo bei didelio šalčio, dėl kurio sutriko net 2 technikos komplektai, pasakiau sau – čia gali ir turi būti rodomas pats geriausias Europos dokumentinis kinas ir anykštėnai yra nemažiau nusipelnę jį matyti ‘nei Vilniaus, Amsterdamo ar Niujorko gyventojai‘‘.

Traileriai:

,,Ypatingas poreikis‘‘

 

,,Pussy versus Putiną‘‘

 

Komentarai