fbpx
Naujienos

Apdovanojimų „Sidabrinė gervė“ organizatoriai atskleidė kaip iš tikrųjų išrenkami nugalėtojai

Jūratė Samulionytė LiKA archyvas
Jūratė Samulionytė
LiKA archyvas

Svarbiausių lietuviško kino apdovanojimų „Sidabrinė gervė“ laimėtojų išrinkimas – sudėtingas ir atsakingas procesas. Garbė spręsti, kas verti laimėti šiuos apdovanojimus, tenka net 100-ui tikrųjų Lietuvių kino akademijos (LiKA), narių. Viena iš LiKA tarybos narių, režisierė ir kino prodiuserė Jūratė Samulionytė pripažino, kad nominantų rinkimas sukelia karštas diskusijas, o nugalėtojų pavardės neatskleidžiamos iki pat paskutinės minutės.

Kasmetinius nacionalinio kino apdovanojimus „Sidabrinė gervė“ inicijuoja viešoji įstaiga „Lietuvių kino akademija“ (LiKA), kuri tiesiogiai dalyvauja pateikiamų filmų atrankos, svarstymo ir apdovanojimų teikimo etapuose. Apdovanojimų laimėtojus lemia šimto tikrųjų LiKA narių balsai. Akademijos nariu dažniausiai tampama pačiam laimėjus „Sidabrinė gervė“ statulėlę.

Kino režisierė ir prodiuserė J. Samulionytė yra ne tik LiKA narė, bet ir priklauso šios akademijos tarybai. Jos filmas „Nerutina“ kino apdovanojimuose „Sidabrinė gervė“ buvo įvertintas kaip 2008 metų geriausias trumpametražis filmas. Dabar kūrėja ir pati sprendžia, kas yra vertas gauti „Sidabrinė gervė“ statulėlę.

„Man atrodo, kad šie apdovanojimai pabrėžia, kad kinas Lietuvoje egzistuoja ir mes turime skirtingų filmų bei skirtingų kūrėjų. Paprastas žiūrovas mato tik aktorius, o didelė kūrinio dalis lieka nematoma – tai režisieriai, operatoriai, scenaristai, dailininkai, prodiuseriai ir kiti, be kurių nebūtų sukuriami filmai. Todėl labai svarbu tai viešinti ir garsinti, o šie apdovanojimai – tai ir daro“, – kalbėjo J. Samulionytė.

LiKA direktorė Lina Buzelytė atskleidė, kad visų pirma, filmo prodiuseris ar jo platintojas turi pateikti paraišką ir taip išreikšti savo norą dalyvauti šiuose kino apdovanojimuose. Kūrėjai paraiškas teikia tik elektroniniu būdu. Antra, filmas pretenduojantis į šių metų apdovanojimus kino teatrų ekranuose turėjo pasirodyti nuo 2015 m. balandžio 1 d. iki 2016 m. balandžio 1 dienos. Taip pat apdovanojimams gali būti teikiami tik nacionaliniai filmai.

Iškilminguose ir didelio visuomenės dėmesio kasmet susilaukiančiuose apdovanojimuose yra skiriama ne daugiau kaip šešiolika „Sidabrinė gervė“ statulėlių pagal tam tikras kategorijas, vienas „Sidabrinės gervės kiaušinis“ už geriausią studento darbą ir apdovanojimas už viso gyvenimo nuopelnus – „Auksinė gervė“.

LiKA taryba, kurią sudaro penki 4 metams išrinkti nariai, skiria 5 asmenų atrankos ir vertinimo komisiją, kurią sudaro tikri kino profesionalai. Komisija sudaro nominantų sąrašą kiekvienoje kategorijoje. Laureatus iš nominantų sąrašo kiekvienoje kategorijoje, slaptu elektroniniu balsavimu, renka tikrieji LiKA nariai.

J. Samulionytė pripažino, kad daugiausiai diskusijų sukelia nominantų rinkimas: „Renkant nugalėtojus visuomet vyksta pavienės diskusijos, bet šiaip kiekvienas LiKA narys balsuoja individualiai, už save ir išreiškia tik savo nuomonę. Didžiausios ir karščiausios diskusijos vyksta žiūri komisijoje, kuomet jie atrenka nominantus.“

Filmų nominavimo ir nugalėtojų rinkimo procesas yra apgaubtas ypatingo slaptumo: kiekvienas akademijos narys gauna konfidencialų asmeninį prisijungimo prie elektroninės sistemos kodą ir balsuoja tik už vieną nominantą kiekvienoje kategorijoje. Už nugalėtojų išrinkimą yra atsakinga advokatų kontora „Triniti“, kuri užtikrina rezultatų tikslumą ir slaptumą. Vokus su laureatų pavardėmis advokatų kontora organizatoriams pateikia ne anksčiau nei likus 3 valandoms iki apdovanojimų teikimo ceremonijos pradžios.

„Prieš pat apdovanojimų ceremoniją susumuojame rezultatus ir organizatoriams perduodame užklijuotus vokus, kuriuose yra surašyti laimėtojai. Mes džiaugiamės, kad organizatoriai siekia užtikrinti rezultatų konfidencialumą ir nepriklausomumą, o mes galime prisidėti prie lietuviško kino skatinimo“, – kalbėjo advokatų kontoros „Triniti“ partnerė Vilija Viešūnaitė.

Pasak J. Samulionytės, nugalėtojų neįvardijimas iki pat ceremonijos pradžios suteikia savotiško jaudulio ir tikrumo pačiam renginiui. „Ta nežinia priduoda žavesio, nes iki pat ceremonijos niekas net nenutuokia kas bus apdovanoti, todėl visas renginys yra netikėtas ir jaudinantis. Nominuotieji svarsto ar gaus, ar negaus statulėlę, todėl kai jie užlipa ant scenos pasiimti laimėjimo, būna susijaudinę ir kupini tikrų emocijų. Viskas, kas vyksta ant apdovanojimų scenos yra tikra“, – kalbėjo kino kūrėja.

Jau devintą pavasarį į Lietuvą sugrįžtantys apdovanojimai „Sidabrinė gervė“ pagerbs iškiliausius ir labiausiai nusipelniusius kino kūrėjus. Tradicija tapę apdovanojimai vyks gegužės 27-ąją ir bus tiesiogiai transliuojami per LRT televiziją. Prestižinių apdovanojimų „Sidabrinė gervė“ globėjas yra Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius.

Komentarai